مقایسه تلویزیون های UN8060 و UN7340 ال جی

مقایسه تلویزیون های UN8060 و UN7340 ال جی
نوشته شده توسط : یاسان کالاتاریخ انتشار :6 /مهر/ 1400


کمپانی ال جی از برند های قدیمی برای تولید تلویزیون های رنگی و با کیفیت بالا می باشد به همین دلیل نیز این برند در بازار های جهانی دارای آوازه بسیار فوق العاده ای می باشد. این کمپانی توانسته است تا هر ساله بهترین و نوین ترین تکنولوژی های ارتقا دهنده تصاویر و صدا را در تلویزیون خود به کار ببرد. تعداد و نوع تلویزیون های تولیدی این برند بسیار زیادی هستند اما امروز می خواهیم دو تا از خوش فروش ترین و محبوب ترین تلویزیون های این کمپانی را با هم مقایسه نماییم. تلویزیون 4K هوشمند UN8060 و تلویزیون UN7340 ماهواره سر خود 4K ، این دو مدل از تلویزیون های ال جی هستند که در مقاله زیر به طور مفصل به شباهت ها و تفاوت های اصلی آنها پرداخته شده است. 

مقایسه تلویزیون های UN8060 و UN7340 ال جی
 
تصاویر و نوع فناوری های به کار رفته 


برای اینکه تصاویر خوبی را در صفحه نمایش این تلویزیون ها مشاهده نمایید باید سخت افزار های فوق العاده ای در این تلویزیون ها قرار گرفته باشد. به همین دلیل برند ال جی در این تلویزیون ها بهترین نوع از سخت افزار ها را در آنها تعبیه نموده است. اولین سخت افزار ، پردازنده گرافیکی آنهاست که از نوع پردازنده چهار هسته ای است که در هردوی آنها خود نمایی می کند. این پرازنده به راحتی هر نوع تصویری را به راحتی آنالیز می کند تا هم کنتراست آنها را بالا ببرد و هم اینکه کوچک ترین جزئیات آنها را به روی صفحه نمایش بیاورد و ارتقا دهد. یکی از تفاوت های اصلی این دو تلویزیون مربوط به نرخ رفرش تصاویر یا همان ایندکس تصاویر است . در تلویزیون UN8060 این نرخ به عدد 60 هرتز در مقیاس هرتز می رسد در صورتی که تلویزیون UN7340 دارای نرخی به اندازه 50 هرتز می باشد در نتیجه دارای قدرت و سرعت کمتری در پردازش تصاویر نسبت به UN8060 است. تفاوت بعدی نیز در فناوری هوش مصنوعی تلویزیون UN8080 است چراکه این تلویزیون به هوش مصنوعی قدرتمندی که تصاویر را ارتقا می دهد مجهز می باشد. این هوش مصنوعی می تواند تا تصاویر را از نظر رنگ و کنتراست ارتقا دهده و نویز های آنها را کاهش دهد و آنها را بر اساس نوع محتوا درجه بندی نماید. این تکنولوژی در تلویزیون UN7340 وجود ندارد. 

مقایسه تلویزیون های UN8060 و UN7340

 

رنگ ها و بافت های طبیعی در تلویزیون های UN7340 و UN8060


دو تلویزیون بالا هر دو دارای تکنولوژی عالی HDR می باشند. این فناوری که امروزه در بیشتر تلویزیون های ال جی و حتی برند های دیگر وجود دارد، می تواند تا به راحتی همه نوع تصاویر را با درخشندگی بیشتری نمایش دهد تا هم جزئیات بیشتری به صفحه نمایش اضافه شود و هم اینکه میزان کنتراست انها بالا برود. این تکنولوژی در هر دو تلویزیون دارای نسخه های ارتقا داده شده خود یعنی HDR10 و HLG است. البته فناوری HDR Dynamic نیز در تلویزیون های un8060 و un7340 نیز وجود دارد تا با استفاده از انالیزگر های قدرتمند پردازنده بتواند میزان عمق تصاویر را افزایش دهد. این کار باعث می شود تا بافت ها و دیگر کاراکتر های موجود در صفحه نمایش با حالت برحسته تری نماید داده شوند. تکنولوژی های ارائه دهنده رنگ در تلویزیون های بالا، بیش از 1 میلیارد رنگ طبیعی را در اختیار پردازنده قرار می دهند تا باعث ایجاد حس طبیعی رنگی در آنها شوند. عمق رنگ که بر اساس مقیاس بیتس سنجیده می شود در هر دو تلویزیون un7340 و un8060 به عدد 10 می رسد البته به صورت خام بر روی عدد 8 می باشد اما فناوری FRC باعث افزایش آن به عدد 10 شده است. 

مقایسه تلویزیون های UN8060 و UN7340 ال جی

تفاوت های ساختاری و تولیدی UN8060 و UN7340


اگر با دقت به ساختار و نمای شاهری این دو تلویزیون دقت نمایید متوجه تفاوت های اندک این دو تلویزیون خواهید شد چراکه تلویزیون UN7340 دارای قالب زخیم تری نسبت به تلویزیون UN8060 می باشد اما این زخامت فقط مربوط به قالب و لبه کناری ان است. گوشه های هردو تلویزیون به صورت عجیبی صیقل داده شده است و به هیچ وجه دارای تیزی در کناره نمی باشد. پایه های هر دو تلویزیون نیز به صورت دو شاخه در طرفیت ساخته شده است و بسیار راحت وزن کلی آنها را نگه می دارند و پایداری را تضمین می کنند اما به نظر می رسد که پایه های UN8060 دارای ظرافت خاص تر و اندازه کوچک تری می باشند. تلویزیون UN8060 فقط و فقط در دو اندازه 55 و 65 اینچ ساخته شده است اما در مقابل آن تلویزیون UN7340 در سایز های 49، 50، 55 و 65 اینچ تولید شده است. 

تفاوت های ساختاری UN8060 و UN7340

 

تفاوت و شباهت ها در فناوری های صدا و توان خروجی 


هیچ تلویزیونی تا به این لحظه بدون سیستم صوتی ساخته نشده است در نتیجه باید اهمیت زیادی به این قسمت داده شود تا لذت استفاده از صفحه نمایش دو چندان شود. در هر دو تلویزیون یاد شده از سیستم صوتی دو کاناله با بلندگو های اختصاصی Down Firing استفاده شده است که هردو نیز دارای توان خروجی 20 وات می باشند. البته این توان خروجی را می توان به وسیله فناوری Multiroom Link یا بلوتوث با اتصال دیگر اسپیکر ها به تلویزیون ارتقا داد. فناوری دالبی اتموس و دالبی دیجیتال پلاس نیز به طور مشترک در هردو تلویزیون وجود دارند تا هم قدرت خروجی را افزایش دهند و هم اینکه صدا را به صورت همه جانبه تری به سوی گوش دهندگان ارسال نمایند و لذت و هیجان نمایش ها را دو چندان نمایند. حالت رمز گشای HE-AAC در تلویزیون un8060 وجود دارد. این فناوری صدا را رمز گشایی می کند و فرکانس های مخرب و یا به اصطلاح نویز را جداسازی می کند تا حالت رسایی و نرمی صدا را تقویت نماید. به جای این تکنولوژی در تلویزیون un7340 ، قابلیت Ultra Surround وجود دارد. این قابلیت هم صدای مکالمه ها را تقویت می کند تا با وضوح بیشتری پخش شوند و کیفیت صدا ارتقا یابد. 

تفاوت های صوتی و دیجیتالی

 

حالت گیمینگ برای گیمر ها در un8060 و un7340


حالت ها و مود های گوناگونی در تلویزیون ها وجود دارد که تعیین می کند که آیا آن تلویزیون مناسب بازی های کامپیوتری می باشد یا خیر . در تلویزیون un7340 دو حالت ALLM و HGIG Mode وجود دارد که باعث می شود تا ریسپانس یا پاسخ در میلی ثانیه تصاویر افزایش داده شود و بازی ها با سرعت بالاتر و کیفیت بالاتری نمایش داده شوند. البته لازم به ذکر است که نرخ رفرش تصاویر در این تلویزیون 50 هرتز می باشد. در کنار آن تلویزیون un8060 وجود دارد که علاوه بر دو فناوری بالا، دارای VP9 و AV1 و حتی HEVC می باشد در نتیجه می تواند تصاویر ورودی را با حالت رنگ طبعی تر و کاراکتر های برجسته تر نمایش دهد و لذت بیشتری را حین بازی های کامپیوتری به مخاطبان منتقل کند. در نتیجه برای گیمر ها بهتر است تا تلویزیون UN8060 را انتخاب نمایند. 

مقایسه تلویزیون های UN8060 و UN7340 ال جی

 

قابلیت اسمارت و فناوری های هوشمند 


قابلیت اسمارت در بیشتر تلویزیون های امروزی وجود دارد تا این تلویزیون ها به راحتی بتوانند به فضای تحت وب دسترسی داشته باشند و آنلاین شوند . حتی برنامه های یوتیوب و نتفلیکس فعال شوند. این قابلیت در هر دو تلویزیون بالا وجود دارد. همراه یا این قابلیت، توانایی اتصال به گوشی های هوشمند نیز از دیگر ویژگی های مهم این دو تلویزیون است که به وسیله برنامه Smart ThinQ ارائه می شود. دستیار های صوتی و همچنین توانایی سرچ صوتی برای و تلویزیون UN8060 و UN7340  ارائه شده است. اما چیزی که در این دو تلویزیون تفاوت دارد این است که در تلویزیون UN8060 به دلیل ارائه در زمان نزدیک تر، قابلیت هوش مصنوعی وجود دارد. این قابلیت باعث می شود تا صدا، تصاویر و جتی دیگر فعالیت های داخلی تلویزیون به وسیله این تکنولوژی کنترل شوند و حالت هیجان انگیز تری به آن ببخشند. 

مقایسه تلویزیون های UN8060 و UN7340 ال جی

پورت ها و گیرنده های دیجیتالی


پورت های مهم USB و HDMI در این دو تلویزیون دارای اختلافاتی هستند چراکه تلویزیون UN7340 دارای 3 عدد پورت HDMI و 3  عدد پورت USB است اما تلویزیون UN8060 دارای یک عدد بیشتر از هر کدام می باشد. گیرنده های دیجتالی نیز که شامل DVB-T/T2/C/S/S2 می شوند همگی در تلویزیون UN7340 وجود دارند در نتیجه همه شبکه های ملی و ماهواره ای با کیفیت بالا در اختیار استفاده کنندگان از این تلویزیون قرار می گیرند اما در تلویزیون UN8060 فقط گیرنده های DVB-T2/C/S2 وجود دارند و فقط می توان کانال های با کیفیت HD را از شبکه ملی و ماهواره دریافت کرد. 


 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha