مقایسه تلویزیون های QLED سامسونگ Q70T و Q60R

مقایسه تلویزیون های QLED سامسونگ Q70T و Q60R
نوشته شده توسط : یاسان کالاتاریخ انتشار :25 /مرداد/ 1400

برند تلویزیونی سامسونگ در سال های اخیر توانسته است تا بهترین و متنوع ترین تلویزیون های روز دنیا را تولید کند. بیشتر تلویزیون های سامسونگ امروزه از تلویزیون های پرچم دار سرتاسر جهان هستند چراکه بروز ترین و نوین ترین فناوری های ارتقا دهنده سطح کیفیت و نمایش در آنها پیدا می شود.  یکی از جدید ترین نوع از تلویزیون های سامسونگ، تلویزیون های با فناوری QLED هستند که دارای ذرات کوانتومی بر روی صفحه نمایش خود هستند. این تلویزیون ها چندین برابر تلویزیون های عادی دارای کنتراست و درخشندگی می باشند و کوالتی را ارتقا می بخشند. دو نوع تلویزیون کیولد سامسونگ یعنی Q70T و Q60R از مهمترن و پر فروش ترین تلویزیون های 2019 و 2020 هستند که در مقاله زیر به مقایسه آنها خواهیم پرداخت.

Compare Samsung Q70T and Q60R QLED TVs


تفاوت ها و شباهت ها در صفحه نمایش q70t و q60r

صفحه نمایش این تلویزیون ها از برجسته ترین قسمت های این تلویزیون ها می باشد که در آنها فناوری کوانتومی به کار رفته است. در صفحه نمایش تلویزیون های QLED سامسونگ مدل Q70T و Q60R از پردازنده فوق العاده Quantum Processor 4K استفاده شده است. این پردازنده هر نوع تصاویر ورودی را به تلویزیون کنترل می کند تا آنالیز های ارتقا کیفیت و از بین بردن نویز  ها را بر روی آن انجام دهد. اما شگفت انگیز ترین ویژگی این دو تلویزیون کیولد سامسونگ، استفاده از فناوری Quantum Dot برای تولید پالت رنگی است. این پالت فوق العاده می تواند به تمامی رنگ های موجود در این تلویزیون ها روح بخشیده و حالتی کاملا روان ، درخشنده و طبیعی به آنها بدهد. در نتیجه این ارتقا سط کیفیت رنگ ها، بافت ها نیز برجسته می شوند. نرخ رفرش تصاویر هم در این دو تلویزیون به دلیل استفاده از یک پردازنده به 240 هرتز رسیده است و این رقم در بین هر نوع تلویزیون با هر برندی وجود ندارد و رتبه اول را به خود اختصاص داده است. تنها تفاوت این دو تلویزیون در فناوری ارتقا دهنده سطح داینامیک و گرافیک است که باعث افزایش سطح درخشندگی تصاویر می شود. این فناوری در تلویزیون Q70T از نوع Quantum HDR است اما در تلویزیون Q60R از نوع Quantum HDR 4X می باشد که چهار بار قوی تر از نسخه عادی آن بهتر عمل می کند.

پردازنده کوانتومی Q70 T


تفاوت در اندازه و سایز های مختلف Q70T و Q60R


هر دوی این تلویزیون ها از صفحه نمایش تخت و نوع VA ساخته شده اند اما تفاوت هایی را نیز در قسمت طراحی باهم دیگر دارند. تلویزیون Q60R بر روی دو عدد پایه دو شاخه ای در وسط قرار می گیرد اما تلویزیون QLED سامسونگ مدل Q70T وزن خود را بر روی یک پایه در وسط متعادل خواهد نمود. اندازه های تولید شده آنها در بازار های جهانی نیز مقداری باهم تفاوت هایی دارند. تلویزیون کیولد Q70T سامسونگ در اندازه های 55 ، 65، 75، 82 , 85 اینچ تولید شده است و سایز های کمتر از 55 اینچ را ندارد. اما تلویزیون QLED سامسونگ مدل Q60R که در سال 2019 تولید شده است در اندازه های 43 و 49 نیز تولید شده است و سایز های کلی آن به شرح 43، 49، 55، 65، 75  و 82 اینچ می باشد. سامسونگ در تلویزیون های خود اندازه ها و سایز تلویزیون ها را به گونه ای تنظیم می کند که برای هر نوع سلیقه ای مناسب باشند. 

صدای خروجی تلویزیون های Q70T و Q60R

 

صدای خروجی در تلویزیون های q70t و q60r


توان صدای خروجی در این تلویزیون ها تقریبا مشابه هم می باشد و فناوری های مشابهی نیز دراین دو تلویزیون یافت می شود. هردو تلویزیون صدای خروجی 20 وات را ایجاد می کنند که این توان با دو عدد بلندگو مخصوص انجام می شود. تقویت صدای گفت و گو و همچنین صدای دالبی از جمله فناوری هایی است که در هردوی آنها وجود دارد تا صدا را همه جانبه کرده و مکالمه ها را به وضوح بیشتری به گوش کاربران برسانند. اما در تلویزیون Q70T برخلاف تلویزیون Q60R یک عدد فناوری مخصوص وجود دارد که با نام Active Voice Amplifier وجود دارد که صدای بلندگو ها را تقویت می کند تا صدای خروجی بیشتر از آنچیزی که هست، نشان داده شود. 

حالت گیم مود در تلویزیون های کیولد سامسونگ


تفاوت ها در حالت گیم مود یا Game Mode


اگرچه هردو تلویزیون دارای نرخ رفرش تصاویر 240 هرتزی می باشند و همچنین می توانند نسخه نهایی HDMI 2.1 را ساپورت کنند اما تفاوت هایی در حالت بازی و گیمینگ آنها وجود دارد. یکی از جالب ترین تفاوت هایی که این تلویزیون دارند در قسمت Game Motion Plus است که فقط در تلویزیون q60r وجود دارد در نتیجه برای ایجاد صحنه های سریع تر و با روزلوشن بالاتر، تلویزیون q60r می تواند عملکرد بهتری را ارائه دهد. همچنین تلویزیون QLED سامسونگ ندل Q60R دارای تکنولوژی Dynamic Black EQ نیز می باشد. این تلویزیون می تواند هر نوع صحنه ای در بازای را ارتقا داده تا عمق آنها به وسیله رنگ های تیره افزایش باید و در نتیجه بافت ها با حالت برجسته تری نمایش داده شوند. البته لازم به ذکر است که هردوی این تلویزیون ها دارای حالت Game Enhancer هستند اما در کل اگر بخواهیم یکی از این دو تلویزیون را برای بازی های کامپیوتری در نظر بگیریم، تلویزیون Q60R را انتخاب می کنیم. 

فناوری های هوشمند تلویزیون های کیولد سامسونگ

در نهایت 


اگرچه این دو تلویزیون سامسونگ تفاوت های زیادی با هم ندارند اما باید در نظر گرفت که این دو تلویزیون QLED سامسونگ دارای ریز تفاوت هایی در قسمت طراحی ، فناوری های صوتی و حتی حالت گیمینگ می باشند که همین مقدار نیز باعث شده است تا طرفداران به خصوصی داشته باشند. سیستم عامل تایزن به همراه دستیار های صوتی و همچنین بهترین فناوری های هوشمند اتصال از راه دور نیز همانند دیگر تلویزیون های هوشمند و اسمارت امروزی سامسونگ، در این دو تلویزیون QLED وجود دارند تا استفاده از آنها بسیار راحت تر باشد. در نهایت باید بگوییم که ریموت کنترل تلویزیون Q70T یعنیTM2050C نیز یک مدل بالاتر از ریموت کنترل Q60R یعنی TM1950C است. از شما خوانندگان عزیز می خواهیم نظرات خود را در مورد مقاله بالا برای ما ارسال نمایند تا مقاله های بعدی خود را بر اسا آنها تنظیم نماییم. 


 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha