مقایسه تلویزیون QLED شیائومی Q1 با تلویزیون ایوولی EV250QA

مقایسه تلویزیون QLED شیائومی Q1 با تلویزیون ایوولی EV250QA
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :30 /شهریور/ 1400

امروز می خواهیم دو تا از تلویزیون های عالی عصر حاضر یعنی تلویزیون QLED شیائومی Q1 با تلویزیون ایوولی EV250QA را به شما عزیزان معرفی نماییم. این دو تلویزیون از تلویزیون های پر طرفدار این روز های بازار های جهانی به خصوص بازار های ایران هستند. تلویزیون Q1 از تلویزیون های با صفحه نمایش QLED است که دارای کیفیت 4K  بوده و سیستم عامل اندرویدی را با خود به همراه دارد اما تلویزیون EV250QA اگرچه دارای کیفیت و رزولوشن 4K 2160*3840 است اما دارای سیستم عامل لینوکس می باشد. در ادامه به طور مفصل به دو تلویزیون بالا که هر کدام با برند متفاوت و کشوری جداگانه هستند را خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که برند شایئومی تولید چین بوده و در کنار آن برند ایوولی قرار دارد که ساخته دست متخصصان ایتالیایی می باشد. 

مقایسه تلویزیون QLED شیائومی Q1 با تلویزیون ایوولی EV250QA

 

صفحه نمایش و نوع فناوری ها 


تلویزیون QLED شیائومی Q1 با تلویزیون ایوولی EV250QA دارای متفاوت ترین صفحه نمایش ها در بین تمامی تلویزیون ها هستند و هر کدام از آنها دارای مشخصات کاملا جداگانه ای دارند. اولین تفاوت آنها در نوع CPU آنهاست چراکه در تلویزیون ایوولی مدل EV250QA از CPU اختصاصی CA55 استفاده شده است اما در تلویزیون شیائومی مدل Q1 از سی پی یو عالی Media Tek MT9611 استفاده شده است و به بهترین شکل می تواند تصاویر و نوع فعالیت های داخلی تلویزیون را به ثمر برساند. همچنین نوع پردازنده گرافیکی آنها یا همان GPU آنها نیز متفاوت است البته نوع پردازنده در هردوتا mali است اما با نسخه متفاوت چراکه در تلویزیون q1 از Mali G52 MP2 استفاده شده است اما در مقابل ان تلویزیون ev250qa قرار دارد با نوع پردازنده گرافیکی Mali 470×3 . از دیگر تفاوت های مهم و قابل توجه در دو تلویزیون بالا باید به نرخ رفرش تصاویر آنها اشاره کرد. نرخ رفرش در تلویزیون ایوولی به 60 هرتز می رسد اما هیمن نرخ در تلویزیون شیائومی کیو 1 به بالای 100 یعنی 120 در مقیاس هرتز خواهد رسید. 

تلویزیون QLED شیائومی Q1 با تلویزیون ایوولی EV250QA

 

رنگ ها و درخشندگی فوق العاده تصاویر 


برای ایجاد تصاویری عالی در تلویزیون باید این تلویزیون به فناوری های ارتقا دهنده سطح کنتراست و سطح درخشندگی مجهز باشند. خوشبختانه هر دو تلویزیون به فناوری های قدرتمندی مجهز هستند که از برنامه ها و تکنولوژی های مشابه آنها باید به قابلیت ارتقا دهنده سطح گرافیکی HDR اشاره کرد که دارای نسخه های برتر و نوین خود یعنی HDR10 و HLG می باشد. این فناوری با ارتقا سطح کنتراست و روشنایی باعث می شود تا بافت های تصاویر با حالت بهتری نمایش داده شوند و به معنای واقعی کوالتی آنها افزایش پیدا کند. سطج روشنایی این دو تلویزیون به شدت با هم اختلاف دارند چراکه نوع صفحه نمایش تلویزیون Q1 از نوع QLED می باشد اما تلویزیون EV250QA دارای صقحه نمایش از نوع  LED می باشد و پس این نوع اختلاف در مورد روشنایی صفحه نمایش کاملا قابل پیشبینی است. سطح روشنایی تلویزیون ها را با مقیاس نیتس اندازه می گیرند و بر همین اساس تلویزیون کیو 1 دارای سطح روشنایی 1000 نیتس می باشد اما تلویزیون ایوولی EV250QA دارای مقدار 280 نیتس است. در نتیجه تلویزیون شیائومی دارای برتری قابل مشهود نسبت به تلویزیون ایوولی ساخت کشور ایتالیاست. همچنین برای ایجاد رنگ های طبیعی در هر دو تلویزیون از فناوری های جداگانه ای استفاده شده است تا حدی که در دو تلویزیون نامبرده ، سطح و درصد پوشش رنگی کاملا متفاوتی تشکیل شده است. در تلویزیون QLED شیائومی مدل Q1 درصد پوشش رنگی به 100 درصد می رسد و این به دلیل وجود فناوری کوانتومی در صفحه نمایش می باشد اما در تلویزیون 4K ایوولی مدل EV250QA این درصد به 85 درصد می رسد در نتیجه در مقابل تلویزیون کیو 1 حتما کم خواهد آورد و اما به این معنا نیست که نخواهد توانست رنگ های طبیعی و غنی را ارائه بدهد.  

طراحی دو تلویزیون و نمای ظاهری 


اگر هر دو تلویزیون نامبرده دارای صفحه نمایش تخت با زاویه دید بسیار بالایی هستند اما نمای ظاهری این تلویزیون ها کاملا متفاوت است و دارای ساختار های کاملا جداگانه ای هستند. برای مثال تلویزیون کیولد شیائومی مدل Q1 دارای بدنه ای از جنس فلز بسیار سخت آلومینیوم و همچنین ساختار پلاستیکی می باشد و حاشیه های آن با دقت بسیار بالایی صیقل داده شده اند. اما در مقابل آن تلویزیون ایوولی مدل EV250QA وجود دارد که دارای بدنه غیر فلزی می باشد اما حاشیه های آن به شیوه ای نوین ساخته شده اند و دارای کمترین میزان حاشیه نسبت به تلویزیون کیو 1 می باشد. اما در مورد پایه های آنها نیز باید گفت که این دو تلویزیون دارای پایه های کاملا متفاوت هستند. در تلویزیون QLED شیائومی مدل کیو 1  از پایه مخصوص تکی به صورت در وسط استفاده شده است و دارای رنگ همانند بدنه و ساختار بسیار سخت می باشد. ساختار این پایه به صورتی است که به راحتی خارج می شود و می توان ان را خارج کرده و صفحه نمایش را به دیوار های کناری چسپاند. اما تلویزیون 4K UHD ایوولی دارای پایه های دو شاخه کشیده بوده که در کناره ی تلویزیون نصب شده اند. این پایه ها نیز دارای قابلیت خارج شدن می باشند و می توان تلویزیون ایوولی نامبرده را نیز همانند کیو 1 به دیوار چسپاند و نصب کرد. 

مقایسه تلویزیون QLED شیائومی Q1 با تلویزیون ایوولی EV250QA

 

سیستم صوتی های مجزا با توان خروجی متفاوت Q1 و EV250QA


همیشه همراه با کیفیت عالی صفحه نمایش، برای جذابیت بیشتر باید یک عدد سیستم صوتی قدرتمند نیز در این تلویزیون ها قرار بگیرد. به همین دلیل هردو تلویزیون نامبرده بالا دارای سیستم های قدرتمندی در ساختار خود هستند. تلویزیون کیو 1 شیائومی ساخت کشور چین دارای دو عدد اسپیکر، دو تویتر و 4 عدد ووفر می باشد که به صورت سرجمع خواهند توانست تا توان خروجی 30 وات را ارئه بدهند. وجود همچنین تعداد زیاد اسپیکر های گوناگون باعث می شود تا صدا این تلویزیون همه جزئیات را دربر بگیرد به حالت طبیعی صدا بسیار نزدیک باشد و این حالت یکی از برجسته ترین ویژگی های تلویزیون Q1 نسبت به هم رده های آن است. در مقابل آن تلویزیون ایوولی EV250QA قرار دارد که دارای بلندگو های از نوع  Integrated speakers (Bottom side) می باشد که هر کدام از آنها خواهند توانست تا توان خروجی 10 وات را ایجاد نمایند و به صورت سرجمع توان خروجی 20 وات را ارائه بدهند. 

اما نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که تلویزیون ایوولی دارای فناوری هوشمند صدا در سیستم صوتی خود است اما این فناوری در تلویزیون شیائومی کیو 1 وجود ندارد. این فناوری که EQ نام دارد، باعث می شود تا صدا بر اساس میزان سر و صدا محیط و نوع محیط ، صدا را کم و زیاد نماید و لذت نمایش های صفحه نمایش را چندین برابر نماید. در هردو سیستم صوتی نامبرده ، فناوری دالبی دیجیتال پلاس یافت می شود تا هم قدرت خروجی افزایش پیدا کند و هم اینکه صدا با حالت همه جانبه تری به گوش کاربران برسد. همچنین سیستم کاهنده نویز صدا و دکودر DTS نیز در آنها وجود دارد تا نویز های صدا به راحت ترین شیوه از بین بروند و صدا رسایی بیشتری پیدا کند. 

فناوری های سیستم صوتی

 

فناوری های اسمارت و هوشمند Q1 و EV250QA


همانطور که می دانید همه نوع تلویزیون های جدیدی که امورزه به بازار های جهانی راه پیدا کرده اند دارای قابلیت اسمارت هستند. این قابلیت باعث می شود تا کاربران بتوانند از طریق وای فای و پورت LAN به اینترنت و برنامه هایی نظیر یوتیوب و نتفلیکس دست پیدا کنند و سرگرمی های عالی و حتی داده های ارزشمند را در اختیار خود و خانواده خود قرار بدهند. در کنار ان هردو تلویزیون دارای قابلیت اتصال هوشمند به گوشی ها اطراف هستند تا از ان طریق هم تلویزیون را کنترل کرد و هم اینکه اطلاعات را به اشتراک گذاشت. دستیار های صوتی نظیر گوگل اسیستنت نیز در هردو تلویزیون وجود دارند تا کاربران بتوانند از طریق صدای خود همه نوع تنظیمات داخلی تلویزیون را کنترل نمایند. 

سیستم عامل این دو تلویزیون از نوع اندرویدی می باشد که در تلویزیون کیو 1 از نسخه 10 آن استفاده شده است اما در تلویزیون EV250QA از نوع Android Pie استفاده شده است که نسخه نهایی یعنی 11 می باشد. اما تفاوت اصلی این دو سیستم عامل در نوع فضای در اختیار آنهاست چراکه تلویزیون q1 دارای فضای ذخیره سازی 32 GB می باشد اما تلویزیون EV250QA دارای غضایی به مقدار 16 GB می باشد در نتیجه در تلویزیون شیائومی می توان اطلاعات بیشتری را ذخیره نمود. رم اجرایی هردو تلویزیون به مقدار 2 گیگابایت بوده و از لحاظ ارجای برنامه های با گرافیک بالا به هیچ وجه نباید نگرانی خاصی داشت. 

فناوری های هوشمند

 

در نهایت 
دو تلویزیون بالا دارای تفاوت های زیادی بودند که به صورت مختصری به آنها اشاره شد اما در نهایت باید بدانید که هردو تلویزیون دارای ورودی و خروجی های مشابه و پورت های یکسانی هستند حتی گیرنده های دیجتالی آنها نیز مشابه است که برای اطلاع از آنها بر روی لینک های بالا کلیک کنید تا به صفحه خرید این دو تلویزیون منتقل شوید. در نهایت از شما عزیزان درخواست داریم برای ارتقا سطح کیفیت کار، نظرات خود را برای ما ارسال نمایید. 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha