مقایسه تلویزیون های سونی مدل A80J و A90J

مقایسه تلویزیون های سونی مدل A80J و A90J
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :8 /دی/ 1400

از آنجایی که تلویزیون ها جز اصلی ترین لوازم خانه محسوب می شوند پس بیشتر افراد به دنبال خرید تلویزیون ها شیک و مدرن می باشند. تلویزیون های برند سونی جز شیک ترین و پرفروش ترین تلویزیون ها محسوب می شوند که هر ساله مدل های جدیدی توسط سونی عرضه خواهد شد. اینبار قصد داریم دو تا از بهترین تلویزیون های سونی مدل A90J و A80J را زیر ذره بین قرار دهیم تا با شناخت بهتر از آنها به خرید بپردازید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا نقاط قوت و ضعف این تلویزیون ها را به خوبی شناسایی کنید.


طراحی فریم و صفحه نمایش تلویزیون های سونی مدل A90J و A80J

این دو مدل تلویزیون سونی هر دو از طراحی تختی برخور دار می باشند. در نگاه اول به این تلویزیون ها متوجه شباهت آن ها در قسمت صفحه نمایش خواهید شد. هر دو مدل تلویزیون دارای فریم و قاب فوق العاده باریکی می باشند و در واقع قاب آنها به یک اندازه می باشد. فریم تلویزیون A80J دارای 0.9 سانتی متر می باشد و تلویزیون A90J نیز به همین شیوه دارای 0.9 سانتی متر می باشد. حتی می توان به گونه ای این دو مدل تلویزیون ها را جز تلویزیون های بدون فریم نام برد. در کل هیچ تفاوتی میان صفحه نمایش این دو مدل تلویزیون وجود ندارد.


قسمت پشتی تلویزیون های سونی مدل A90J و A80J

در واقع قسمت پشتی این دو مدل تلویزیون بسیار از هم متفاوت می باشند. در واقع قسمت پشتی هیچ کدام از تلویزیون ها ساده نیست اما تلویزیون A90J به نسبت تلویزیون A80J ساده تر می باشد. بر روی بدنه تلویزیون A80J شیار هایی به چشم می خورد که به صورت مربعی شکل حفر شده اند اما قسمت پشتی  تلویزیون A80J دارای طراحی ساده ای می باشد که تنها ممکن است چند خطوط افقی ساده دیده شود. در رابطه با کیفیت ساخت این تلویزیون ها باید بگوییم که امتیاز یکسانی دریافت کرده اند و هر دو از کیفیت فوق العاده خوبی برخوردار می باشند. 


پایه های تلویزیون های سونی مدل A90J و A80J

تفاوتی میان پایه های این دو مدل تلویزیون وجود ندارد. در واقع پایه تلویزیون A80J به صورت خطی می باشد که در دو طرف تلویزیون قرار گرفته است و همچنین تلویزیون A90J نیز به همین شیوه دارای پایه های دو طرفه خطی می باشد. این پایه ها فلزی هستند و از استحکام بالایی بهره می برند. پایه های تلویزیون A80J در 3 حالت قابل تنظیم و پایه های تلویزیون A90J در 2 حالت قابل تنظیم می باشند. از از آن جایی که این پایه ها فلزی و محکم می باشند پس به سادگی وزن تلویزیون ها را تحمل خواهند کرد. 


ضخامت بدنه تلویزیون های سونی مدل A90J  و A80J

این دو مدل تلویزیون سونی از نظر ضخامت شباهت چندانی ندارند. بدنه تلویزیون A80J دارای ضخامت 5.3 سانتی متر می باشد و در مقابل تلویزیون A90J  دارای ضخامت 4.1 سامتی متر می باشد. تلویزیون A90J  نسبت به مدل تلویزیون A80J از ظرافت بیشتری برخوردار می باشد. پس در نتیجه سونی در طراحی بدنه تلویزیون A90J   سلیقه و ابتکار بیشتری به خرج داده است. 


وضوح تصاویر در تلویزیون های سونی مدل A90J  و A80J

از آنجایی که کیفیت تصویر از مهم ترین ویژگی های یک تلویزیون محسوب می شود پس در این دو مدل تلویزیون برابر با 4K می باشد. این کیفیت تصویر دارای 8 میلیون پیکسل می باشد و به بهتریین شیوه تصاویر را به نمایش می گذارد. هر دو مدل تلویزیون از فرمت های HDR که شامل Dolby Vision، HDR10 و  HLGمی باشند بهره می برند. پنل استفاده شده در این دو مدل تلویزیون WRGB می باشد. این پنل باعث می شود تا تصاویر با کنتراست بالایی به نمایش گذاشته شود. در واقع این دو مدل تلویزیون از نظر کنتراست عملکردی شبیه به هم را دارند. در رابطه با به نمایش گذاشتن رنگ مشکی نیز باید بگوییم که هیچ تفاوتی میان این دو مدل تلویزیون وجود ندارد و هر دو مشکی را در عمیق ترین حالت به نمایش می گذارند. یکی از مهم ترین تفاوت های ان ها میزان روشنایی صفحه نمایش می باشد که در تلویزیون A80J برابر با 593 نیت و در تلویزیون A90J  برابر با 712 نیت می باشد که باعث می شود تلویزیون A90J  به نسبت تلویزیون A80J عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان دهد. همچنین در رابطه با نمایش رنگ های طبیعی و زنده می توان گفت عملکردی مشابه دارند اما تلویزیون A90J  می تواند رنگ ها را بسیار طبیعی تر به نمایش بگذارد. پس تلویزیون A90J  به نسبت تلویزیون A80J در نمایش تصاویر کیفیت بهتری خواهد داشت. 


عملکرد و کارایی تلویزیون های سونی مدل A90J  و A80J

پردازنده این تلویزیون های سونی A90J  و A80J از نوع Cognitive Processor XR می باشد. با اطمینان کامل باید گفت که از بهترین پردازنده ها می باشد و کمک می کند تا تلویزیون ها تصاویر را با ریز ترین جزئیات به نمایش بگذارند و همچنین تاثیر مستقیمی بر کیفیت صدای این دو مدل تلویزیون دارد. این دو مدل تلویزیون از نظر رفرش ریت هیچ گونه تفاوتی با هم دیگر ندارند زیرا هر دو از رفرش ریت 120 هرتز بهره می برند. این میزان رفرش ریت می تواند هنگام بازی های سریع عملکردی عالی داشته باشد و صحنه ها را بدون تاری به اجرا بگذارد. پس در واقع این دو مدل تلویزیون از این نظر عملکردی یکسان خواهند داشت و می توانند گزینه ای مناسب برای بازی باشند. 


زاویه دید در تلویزیون های سونی مدل A90J و A80J

این دو مدل تلویزیون با برخورداری از پنل WRGB از زاویه دید گسترده ای برخوردار می باشند. این زاویه دید باعث می شود تا کاربران از هر جهت به تلویزیون نگاه کنند تصاویر را بدون افت کیفیت مشاهده کنند.  تلویزیونA90J  دارای زاویه دید 128 در جه می باشد و در مقابل تلویزیون A80J دارای زاویه دید 118 درجه می باشد. پس در واقع تلویزیون A90J  می تواند زاویه دید گسترده تری را ارائه دهد و برای سالن های بزرگ گزینه ای مناسب تر باشد. 


کیفیت صدا در تلویزیون های سونی مدل A90J و A80J

میزان صدا در این دو مدل تلویزیون ها از هم تفاوت زیادی دارند. تلویزیون A90J دارای سیستم صوتی  4.2 کاناله می باشد. این تلویزیون دارای 4 بلند گو و 2 ساب ووفر می باشد که به طور کلی صدای 60 وات را به گوش مخاطبانش خواهد رساند. اما تلویزیون A80J دارای سیستم صوتی 2.1 کاناله می باشد یعنی دارای 3 بلندگو و 1 ساب ووفر می باشد که در مجموع صدای 30 وات را به گوش خواهند رساند.. اما این تلویزیون ها از نظر قابلیت های صوتی همچون Dolby Atmos، Dolby Audio، DTS Digital Surround و D Surround Upscaling3 کاملا یکسان می باشند. پس کامل متوجه خواهید شد که کیفیت صدا و میزان صدای تلویزیون A90J بهتر از تلویزیون A80J می باشد.


ورودی و خروجی های تلویزیون سونی مدل A90J و A80J

در واقع این دو مدل تلویزیون از نظر پورت های خروجی و ورودی تفاوت چندانی ندارند. هر دو مدل تلویزیون ها دارای 4 پورت HDMI و 3 پورت USB می باشند. خروجی صوتی دیجیتال، پورت خروجی هدفون، پورت شبکه LAN و ورودی آنتن می باشند  در هر دو مدل تلویزیون به چشم می خورد. می توان گفت که این دو مدل تلویزیون از نظر پورت های خروجی و ورودی هیچ تفاوتی با هم دیگر ندارند. 


سیستم عامل تلویزیون سونی مدل A90J و A80J

هر دو مدل تلویزیون از سیستم عامل اندروید ورژن 10 بهره می برند و می توان گفت عملکرد یکسانی دارند. هر دو مدل تلویزیون ها از قابلیت اتصال به شبکه هاب جهانی یوتیوب و نتفلیکس برخوردار می باشند. هر دو مدل تلویزیون دارای 16 گیگ حافظه می باشند که امکان نصب برنامه را به کاربران خواهد داد. رابط کاربری هر دو مدل تلویزیون بسیار جذاب و ساده می باشد و درجه استفاده از آنها متوسط می باشد. همچنین دارای ریموت کنترل هوشمند می باشند که امکان جستجوی صوتی و اعمال دستورات صوتی را خواهد داد. پس در نتیجه این تلویزیون ها از نظر سیستم عامل و قابلیت های هوشمند تفاوتی با هم دیگر ندارند. 


قابلیت بازی در تلویزیون سونی مدل A90J و A80J

این تلویزیون ها جز بهترین ها برای بازی ها ویدئویی می باشند زیرا دارای رفرش ریت 120 هرتز هستند و به خوبی از تازه سازی صحنه های سریع بر می آیند. تاخیر ورودی یا Input Lag در تلویزیون A80J برابر با 2.7 میلی ثانیه می باشد و در مقابل تلویزیون A90J تاخیر ورودیش برابر با 3.1 میلی ثانیه می باشد. در واقع عملکرد هر دو مدل تلویزیون در هنگاه بازی بسیار عالی می باشد و هر دو یک امتیاز را کسب کرده اند. 


جمع بندی

این دو مدل تلویزیون جز تلویزیون های با کیفیت سونی می باشند. از نظر طراحی که شباهت بسیار زیادی دارند و تفاوت آن ها در کیفیت تصویر و صدا می باشد. تلویزیون A90J از مدل تلویزیون A80J بالاتر می باشد. در رابطه با کیفت تصویر هر دو مدل تلویزیون عملکردی عالی دارند اما با این حال تلویزیون A90J دارای کیفیت بهتری می باشد. یکی دیگر از تفاوت های آنها در صدا می باشد که تلویزیون A90J با میزان صدای 60 وات توانسته از تلویزیون A80J پیشی بگیرد. اگر تلویزیونی با کیفیت خوب و قیمت مناسب تر می خواهید بی شک تلویزیون A80J گزینه مناسب تری می باشد اما اگر صدا و کیفیت تصویر برایتان مهم تر است، پس تلویزیون A90J می تواند برای شما مناسب تر باشد. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha