مقایسه کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC گری

مقایسه کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC گری
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :12 /مرداد/ 1400

مقایسه کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC گری


گری از آندسته برندی هایی است که در بازار های ایران از اعتبار خوبی برای تولید محصولات برقی برخوردار می باشد. این برند توانسته است تا بهترین نوع از کولر گازی های موجود در بازار را به نام خود ثبت نماید. کولر گازی های گری دارای کمپرسور های قدرتمند با مصرف بسیار کم هستند و می توانند بازده بسیار خوبی را به ثبت برسانند و قطعات آنها به گونه ای می باشد که هم ماندگاری بالایی را به وجو.د می آورند و هم اینکه در برابر شرایط بسیار سخت دوام خواهند آورد. دو مدل از کولر گازی های دو تکه گری کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC هستند که تفاوت های جزئی باهم دارند. در مقاله زیر می خواهیم این دو نوع اسپلیت های گری را با هم مقایسه نماییم و از تفاوت های اصلی آنها، رونمایی کنیم. 

مقایسه کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC گری

 

تفاوت در طراحی  و بدنه


بدنه این کولر گازی ها از نوع فلز های بسیار سخت بوده تا بتوانند در برابر شرایطی از جمله هوای بسیار گرم نیز دوام بیاورند. یونیت خارجی هردوی این اسپلیت های دو تکه از فلز های مقاوم در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند و می توانند رطوبت های بسیار بالا را نیز تحمل نمایند. برخلاف یونیت خارجی، یونیت داخلی آنها از پلاستیک های سخت و با رنگ سفید ساخته شده است. یکی از مهمترین تفاوت های این دو کولر گازی در نمایشگر های LED آنهاست جایی که نمایشگر کولر گازی جی ماتیک با رنگ مشکی در قسمت وسط یونیت داخلی می باشد اما نمایشگر کولر گازی جی فور ماتیک در قسمت گوشه ی سمت راست با رنگ سفید و البته مخفی می باشد. 

 

کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC گری

کمپرسور کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC


یکی از مهمترین قسمت های مهم هر نوع کولر گازی، کمپرسور آن می باشد چراکه به وسیله آن کولر گازی می تواند انرژی اولیه برای کمپرس و منبسط کردن گاز مبرد به وجود بیاورد. کمپرسور استفاده شده در کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC از نوع کمپرسور پیستونی می باشد. این کمپرسور از چند عدد سیلندر و پیستون هایی در آن به وجود آمده است و گاز مبرد را به وسیله همین قطعات به شکل خارق العاده ای کمپرس خواهد نمود تا به صورت مایع به یونیت داخلی برای پروسه بعدی روانه شود. اگرچه کمپرسور پیستونی برخلاف دیگر کمپرسور ها از مصرف بیشتری برخوردار می باشد اما دارای عملکرد بهتری در ایجاد سرمایش بر خلاف همه نوع کمپرسور ها می باشد. یکی دیگر از مهمترین نکته هایی که در مورد کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC وجود دارد این است که دارای کمپرسور های T3  می باشند و این بدان معناست که می توانند در شرایط بسیار بد مناطق گرم و حاره ای نیز دوام بیاورند و بهترین عملکرد را ارائه بدهند. برای مناطق داخلی کشور ایران، کمپرسور های T3 بهترین نوع بازده و عملکرد را ارائه خواهند داد. 

 

کمپرسور پیستونی

گاز مبرد استفاده شده در کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC


گاز مبرد اصلی ترین قسمت برای تولید سرمایش یا گرمایش در کولر گازی هاست چراکه با انقباض و انبساط های خود به تولید آنها می پردازد. گاز مورد استفاده در کولر گازی ها بسیار مهم است چراکه هم بر روی مصرف تاثیر گذار هستند و هم محیط زیست را تحت تاثیر قرار خواهند داد. گاز استفاده شده در کولر گازی جی ماتیک از نوع R22 است برخلاف کولر گازی جی فور ماتیک که از نوع R410a می باشد. گاز مبرد r410a برخلاف R22 از اتم برخوردار نمی باشد و این بدان معناست که نمی تواند با اکسیژن چفت شود و به لایه اوزون ضرر وارد نماید و در نتیجه گاز استفاده شده در G4 MATIC بسیار بهتر از R22 می باشد چراکه هم مصرف کمتری را نسبت به R22 ایجاد می کند و هم اینکه کمتر محیط زیست را تحت تاثیر قرار می دهد. 

 

عملکرد و بازده در کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC


همانطور که از آن مطلع هستید، هر دوی کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC دارای عملکرد سرمایشی هستند و به این معنی است که فقط در تابستان مورد استفاده قرار می گیرند. اما مهمترین نکته در مورد کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC این است که به دلیل استفاده از کمپرسور پیستونی، بازده سرمایشی آنها نسبت به دیگر کولر گازی های با کمپرسور روتاری و اسکرال بالاتر می باشد و این یک مزیت فوق العاده برای استفاده کنندگان از این دو اسپلیت دو تکه GREE می باشد. بازده مصرفی آن ها نیز به قدی خوب است که به هر کدام از آنها، برچسپ انرژی B اختصاص داده شده است. میزان صدای خروجی این اسپلیت ها نیز در محدوده خوبی قرار دارد به طوری که یونیت داخلی انها دارای صدای بین 40 تا 55 دسیبل در سخت ترین شرایط کارکرد است. 

عملکرد کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC گری

 

در نهایت


 کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC دارای تفاوت هایی در ساختار و حتی قطعات داخلی بودند که به اتفاق همدگیر مروری بر آنها داشتیم و فهمیدیم که این دو اسپلیت دو تکه گری در نمایشگر LED و گاز مبرد باهم دارای تناقض هایی بودند اما در بقیه قسمت ها دارای شباهت های متحکمی بودند. به طور کلی کولر گازی های G MATIC و G4 MATIC دارای مصرف یکسان با برچپ انرژی B هستند و میزان سر و صدای یکسانی دارند. اگرچه هیچ کدام از آنها فناوری اینورتر را در خود نگنجانده اند اما مصرف آن ها به شدت کاهش پیدا کرده است. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha