مقایسه کولر گازی G4 MATIC و S4 MATIC گری

مقایسه کولر گازی G4 MATIC و S4 MATIC گری
نوشته شده توسط : یاسان کالا تعداد نظرات : 4 تاریخ انتشار :14 /مرداد/ 1400

یکی از جالب ترین برند ها برای تولید کولر گازی ها، برند گری می باشد که در چند سال اخیر توانسته است تا بهترین نوع از کولر گازی ها را به تولید برساند و طرفداران زیادی را به خود جذب کند. تعداد مدل های کولر گازی های این برند بسیار زیادی می باشد اما دو نوع از مدل های آن که دارای فروش خوبی نسبت به دیگر مدل ها هستند، G4 MATIC و S4 MATIC هستند. این دو نوع دارای شباهت های بسیاری می باشند اما در کنار این شباهت ها، دارای تفاوت هایی نیز هستند که در این مقاله قصد داریم تا این دو اسپلیت دو تکه را مورد بررسی کامل قرار بدهیم. 

مقایسه کولر گازی S4 MATIC و G4 MATIC

 

طراحی G4 MATIC و S4 MATIC


اکثر کولر گازی های برند گری دارای بدنه ای قدرتمند و مقاوم در برابر انواع عوامل خورنده و از بین برنده هستند به همین دلیل نیز G4 MATIC و S4 MATIC هم دارای این نوع ساختار وبدنه هستند. یونیت داخلی آنها از نوع پلاستیک های بسیار سخت و فشرده ساخته شده است و در کنار آن پره های هدایت کننده فوق العاده ای وجود دارند که به صورت چهار جانبه خواهند توانست تا هوا را به دور ترین مناطق هدایت نمایند. هر دوی G4 MATIC و S4 MATIC دارای یک عدد نمایشگر از نوع LED هستند که در گوشه سمت راست با رنگ سفید خود نمایی می کند اما از نوع نمایشگر های مخفی می باشند که به وسیله دکمه مخصوص روی ریموت کنترل به نمایش در خواهند آمد. 

 

تفاوت های اصلی G4 MATIC و S4 MATIC


اگرچه G4 MATIC و S4 MATIC دارای شباهت های زیادی در انواع قسمت های خود هستند اما تفاوت های بسیار مهمی را نیز با همدیگر دارند. یکی از مهمترین آنها، تفاوت در کمپرسور آنهاست. کمپرسور از مهمترین قطعات در داخل اسپلیت های دو تکه است که بر اساس میزان ظرفیت و نوع منطقه جغرافیایی متغییر خواهد بود. در کولر گازی جی فور ماتیک، از نوع کمپرسور پیستونی استفاده شده است. این کمپرسور با استفاده از پیستون های خود که در سیلندر قرار دارند، به کمپرس گاز مبرد خواهد پرداخت. اما در کولر گازی S4 MATIC از کمپرسور روتاری استفاده شده است که دارای قطعات متحرک کمتر و همچنین چرخ دنده های با قابلیت چرخش 360 درجه ای می باشد. تفاوت اصلی این دو قطعه در مصرف و میزان سر و صدای خروجی می باشد که در کمپرسور روتاری، هردوی آنها کمتر از کمپرسور پیستونی می باشند اما در کمپرسور پیستونی، سرمایش بیشتری تولید خواهد شد. 

کمپرسور کولر گازی S4 MATIC و G4 MATIC

یکی دیگر از تفاوت های مهم این دو اسپلیت دو تکه، تفاوت در عملکرد آنهاست جایی که در کولر گازی جی فور ماتیک برخلاف کولر اس فور ماتیک فقط عملکرد سرمایشی وجود دارد و از عملکرد گرمایشی برای روز های سرد زمستانی خبری نیست. پس از کولر گازی S4 MATIC هم در فصل تابستان و هم در فصل زمستان می توان استفاده کرد اما از کولر گازی G4 MATIC فقط در فصل تابستان می توان استفاده کرد. به دلیل استفاده از کمپرسور های متفاوت در این دو کولر گازی، مصرف آنها نیز به شدت باهم متفاوت خواهد بود. در کولر گازی جی فور ماتیک برچسپ انرژی به صورت B قرار داده شده است اما در کولر گازی اس فور ماتیک، این برچسپ به صورت A خواهد بود که به معنی مصرف بسیار کمتر این کولر نسبت به G4 MATIC است. اگرچه در هیچ کدام از این کولر گازی ها، فناوری اینورتر به کار نرفته است اما قطعات استفاده شده در آنها به قدری دارای قدرت کاهش مصرف هستند که مصرف کلی و نهایی به شدت پایین آمده است. 


نوع گاز مبرد و مطقه آب و هوایی G4 MATIC و S4 MATIC


یکی از مزیت های هر کدام از این دو کولر گازی دو تکه گری، وجود گاز مبرد فوق العاده R410a است. این گاز مبرد برخلاف دیگر گاز ها همانند R22 به هیچ وجه به محیط زیست ضرری وارد نخواهد کرد چراکه در ساختار خود گاز کلر فعال ندارد و نمی تواند با اوزون ترکیب شود و به لایه اوزون آسیب وارد نماید. همچنین گاز مبرد r410A نسبت به دیگر گاز ها با فشار و انرژی کمتری کمپرس خواهد شد به همین دلیل کولر گازی های با این گار مبرد دارای مصرف کمتری نسبت به دیگر کولر گازی ها هستند. منطقه آب و هوایی اختصاص داده شده به این کولر گازی ها یعنی G4 MATIC و S4 MATIC، منطقه آب و هوایی گرم و حاره ای می باشد که به صورت T3 نیز نمایش داده می شود. وجود این چنین منطقه آب و هوایی به معنی مقاومت بالای این کولر ها حتی در دماهای بالای 65 درجه می باشد تا بتوانند در این شرایط نیز عملکرد نرمال خود را داشته باشند. پس برای مناطق داخلی ایران بهترین انتخاب خواهند بود. 

مقایسه کولر گازی S4 MATIC و G4 MATIC

در نهایت


به طور کلی این دو نوع کولر گازی اسپلیت گری دارای شباهت ها و تفاوت های بالا می باشند که به صورت بسیار مفصلی در بالا توضیح داده شدند اما ویژگی های دیگر همانند سرمایش سریع نیز در آنها وجود دارد که لازم به گفتن آنها به صورت کامل نیست چراکه در اکثر کولر گازی های دیگر نیز وجود دارد. در نهایت باید بدانید که هردوی G4 MATIC و S4 MATIC دارای ویژگی ها و امکانات خوبی برای ارائه عملکرد عالی به خصوص در کشور خودکان به دلیل داشتن کمپرسور های T3، هستند. در نهایت از شما عزیزان می خواهیم در مورد این مقاله، نظرات خود را برای ما ارسال و ثبت نمایید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران
ساسان 1401/خرداد/6

عالی بود اطلاعات خوبی رو عنوان کردین خسته نباشین

احمد 1401/خرداد/15

با تشکر از اطلاعات مفید و با ارزش شما عرض خسته نباشید دارم

پیمان ملک پور فرد 1401/خرداد/25

واقعا کیف کردن انقد مفید بود خلاصه و کامل

مهران 1402/خرداد/5

توضیحات کامل و مفیدی ارائه داد ین ممنونم از لطف شما.

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha