مقایسه موتور اینورتر یخچال فریزر با موتور یخچال معمولی قدیمی

مقایسه موتور اینورتر یخچال فریزر با موتور یخچال معمولی قدیمی
نوشته شده توسط : یاسان کالاتاریخ انتشار :4 /اردیبهشت/ 1400

 

مقایسه موتور اینورتر یخچال فریزر با موتور یخچال معمولی قدیمی

 

موتور یخچال یا کمپرسور یخچال یک قطعه‌ی مشکی رنگ است که عموماً در قسمت پشتی و پایینی یخچال قرار دارد و احتمالا شما هم ان را دیده اید. کمپرسور مجموعه ای از  پیستون، میل لنگ و سوپاپ ها می باشد که با انجام فرآیندهایی وظیفه خود را به درستی انجام می دهد تا چرخه سرمازایی یخچال کامل گردد. به عنوان مثال، میل لنگی که درون موتور یخچال یا همان کمپرسور به کار گرفته شده در حال چرخش است و با چرخشی که دارد موجب می‌شود که پیستون موجود در کمپرسور نقش یک تلمبه را ایفا کند و موجب باز و بسته شدن سوپاپ‌ها شود. این فرآیند موجب می شود گاز درون لوله ها و همچنین سیلندرها به جریان درآید.

به طور کلی کمپرسور وظیفه‌ی فشرده سازی گاز را  دارد. به طوریکه گاز مبرد یخچال توسط کمپرسور فشرده شده و به مایع تبدیل می‌شود و سپس در کانال‌ها به جریان در می‌آید. این فرآیند از مهم‌ترین فرآیندها در کار کلی یخچال، یعنی سرماسازی، است.اگر بخواهیم درباره نحوه عملکرد و تفاوت های کمپرسور های معمولی و اینورتر اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم، بهتر است در مرحله اول شما را با خود دستگاه کمپرسور و کاربرد آن در لوازم خانگی آشنا کنیم.
کمپرسور یخچال در واقع جزء مهمی از هرگونه وسیله یا دستگاهی است که تبادل دما را انجام می دهد. اگر به نحوه عملکرد یخچال بیشتر دقت کنید متوجه خواهید شد که یخچال نیز در واقع یک سیستم تبادل دماست.

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم وظیفه اصلی کمپرسور تنظیم و متعادل سازی دما در یک سیستم تبادل دما است اما گاهی اوقات در اثر رعایت نکردن بعضی از نکات مربوط به استفاده صحیح از یخچال فریزر و یا نوسانات برقی ممکن است اختلالاتی در عملکرد کمپرسور و یا سایر بخش های یخچال فریزر رخ دهد.
خراب شدن کمپرسور یخچال می تواند باعث عملکرد نادرست آن و فریزر شود؛ این اختلال در عملکرد کمپرسور معمولا با گرم شدن فضای داخل یخچال و فریزر و یا از بین رفتن سریع غذا ها درون یخچال و آب شدن مواد غذایی داخل فریزر همراه است.
در صورتی که بیش از چند بار و فقط طی گذشت چندین روز هر یک از این موارد را مشاهده کردید، پیشنهاد می کنیم به هیچ عنوان خودتان اقدامی نکنید و در اسرع وقت با یکی از نمایندگی تعمیرات مرکزی تماس بگیرید.
در صورتی که هنگام خرید یخچال و فریزر فرم های مربوط به خدمات پس از فروش و تعمیرات را از نمایندگی تعمیرات مرکزی دریافت و آن را پر کرده باشید، پس از استفاده از یخچال و در صورت بروز هرگونه اختلال در عملکرد آن می توانید به راحتی، در کوتاه ترین زمان و معقول ترین هزینه و همچنین بهره مندی از متخصصین مجرب در زمینه تعمیرات یخچال فریزر اقدام به رفع مشکل و تعمیر یخچال خود نمایید.

 

 

 

 

آشنایی با تکنولوژی اینورتر

 

اگر بخواهیم عملکرد یخچال دارای کمپرسور با تکنولوژی اینورتر را بهتر توضیح دهیم باید بگوییم که می توان آن را به یک شتاب دهنده تشبیه کرد چرا که عملکرد آن دقیقا مانند یک شتاب دهنده به اتومبیل است.
همانطور که اتومبیل برای سرعت گرفتن بیشتر به شتاب بیشتر و در نتیجه مصرف سوخت بیشتری نیز احتیاج دارد و در سرعت های کمتر شتاب کمتری را نیاز دارد؛ کمپرسور اینورتر نیز هنگامی که هوا گرم تر است و یخچال به خنک کنندگی بیشتری احتیاج دارد با نهایت ظرفیت خود کار می کند و در نتیجه در فصول گرم سال مانند تابستان میزان مصرف برق یخچال را نیز افزایش خواهد داد.
همچنین در فصول سرد سال که دما نیز پایین تر است، کمپرسور اینورتر با میزان قدرت و مصرف برق کمتری کار می کند. این موضوع حتی در مناطق سردسیر که تابستان هایی با شب های خنک تری نسبت به سایر مناطق دارند نیز برقرار است.
پس هنگام خرید یخچال حتما دقت کافی داشته باشید تا با توجه به شهر محل زندگی خود و کاربرد یخچال در منزل و یا محل کار خود، بهترین و به صرفه ترین یخچال را خریداری کنید. برای خرید بهتر همچنین می توانید از متخصصین نمایندگی تعمیرات مرکزی نیز کمک بگیریداستفاده از تکنولوژی اینورتر در کمپرسور یخچال بر خلاف کمپرسور های معمولی که فقط بر اساس روشن یا خاموش بودن عمل می کند، به دلیل این که سرعت موتور را تنها در زمان هایی خاص که مورد نیاز است تغییر می دهد، می تواند تا حدود 20 الی 40 درصد در مصرف برق مصرفی یخچال صرفه جویی کند.
کمپرسوری که از تکنولوژی اینورتر استفاده می کند هیچگاه خاموش نمی شود حتی در زمان هایی که دما تثبیت شده باشد و تغییری نکند؛ بلکه فقط سرعت آن برای حفظ تعادل دمای درون یخچال کمی کمتر می شود و با سرعت کمتری کار می کند. به همین دلیل به آن کمپرسور خطی یخچال نیز گفته می شود.کمپرسور که از کلمه انگلیسی Compressor به معنی فشرده کردن می باشد، گرفته شده است. کمپرسور یخچال گازی که به آن تزریق شده است ( قبلا گاز فریون بود ولی الان اغلب گاز  R134 جایگزین آن شده است)  را درون کانال ها یا لوله های اواپراتور و کندانسور فشرده می سازد.

 

کمپرسورهای قدیمی و معمولی

 

کمپرسور معمولی یخچال و کمپرسور اینورتر یخچال فریزر دو قطعه ی بسیار کاربردی می باشند که هر یک در نسل های متفاوتی از یخچال ها استفاده میشوند. کمپرسور معمولی یخچال در نسل های جدید این دستگاه ها کاربرد زیادی نداشته و اغلب به نوع اینورتر مجهز هستند.کمپرسور معمولی یخچال اصلی ترین بخش در سیستم خنک کننده می باشد. چرخه خنک کننده در یخچال این صورت عمل می کند که گاز مبرد گرمای یخچال را گرفته و این گرما را به شکل گاز به کمپرسور منتقل میکند. کمپرسور گاز را به مایع تبدیل میکند و دوباره به داخل لوله های کویل در پشت یخچال منتقل خواهند شد. با ادامه پیدا کردن این چرخه محتویات داخل یخچال در برابر گرمای هوا محافظت میشوند.
از اصلی ترین ویژگی های این کمپرسور می توان به تک سرعته بودن آن اشاره کرد. به عبارت دیگر، برای این دسته از کمپرسورها تفاوتی ندارد که در هوای گرم تابستان کار کنند یا در روزهای سرد زمستان، در هر صورت با شروع کار سرعت و شتاب یکسانی خواهند داشت.
تک سرعته بودن کمپرسور معمولی باعث میشود تا مصرف انرژی برق این قطعات زیاد باشد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نخواهند بود. به همین خاطر در نسل های جدید یخچال فریزر از نوع معمولی کمپرسورها استفاده نمیشود و نوع اینورتر عجایگزین عمعمولی شده اند.

نوع طراحی سیستم داخلی کمپرسورهای اینورتر به گونه ایست که سر و صدای کمتری از آنها به گوش می رسد و این یکی از بهترین مزایای این قطعات است. از جمله معایب کمپرسورهای معمولی یخچال، زیاد بودن سر و صدای آنها در حین کار می باشد.

 

 

 

 

شرکت های تولید کننده لوازم خانگی از فناوری ها و تکنولوژی های روز دنیا استفاده می کنند تا سهم بیشتری از بازار فروش را در اختیار گرفته و رقابت شدید تری با دیگر رقبا داشته باشند. شرکت ال جی و سامسونگ در همه زمینه های تولید، به صورتی اختصاصی عمل می کنند و فناوری های موجود در وسایل خود را متمایز تر از بقیه رقبا، به بازار فروش ارائه می دهند.  این شرکت های یخچال فریزر های زیادی را روانه بازار کرده ان که هر کدام از آنها از موتور های اینورتر در یخچال فریزر های خود استفاده می کنند. موتور اینورتر دیجیتال در یخچال فریزر های سامسونگ و موتور اینورتر خطی در یخچال فریزر های ال جی از لحاظ کارایی و عملکرد یکسان بوده و فقط آنچه از سوی شرکت سازنده موتور اینورتر دیجیتال یعنی شرکت سامسونگ ادعا شده است، صدای کم این موتور است، لازم به ذکر است که موتور های اینورتر صدایی بسیار پایین دارند.

انتخاب یک مدل کمپرسور برای یخچال فریزر یا هر سیستم برودتی، کار نسبتا دشواری است. ما معمولا بدون داشتن اطلاعات، تعویض موتور یخچال یا کولر گازی خود را به یک شرکت خدماتی سیستم های برودتی یا یک تکنسین سیستم برودتی، میسپاریم و این افراد ممکن است یک موتور خوب و مناسب، برای ما انتخاب نکنند. از این جهت، بهتر دانستیم که اطلاعاتی در زمینه انواع موتور یخچال فریزر را برای شما فراهم کنیم.

از موتور هایی که دارای سیم پیچ آلومینیومی هستند میتوان به کمپرسور پاناسونیک، کمپرسور سکاپ(بعضی از سریال نامبر ها سیم مسی هستند)، کمپرسور های سامسونگ، کمپرسور ال جی، انواع کمپرسورهای کره ای. انواع مختلفی از کمپرسور ها با برند ای مختلف در بازار وجود دارند که هیچ اطلاعات دقیقی از مشخصات فنی این کمپرسور ها در دسترس نمیباشد.

افراد سودجو با طراحی برچسب های فیک و دروغین قصد دارند تا این موتورهای جدید را به عنوان کمپرسور سیم مسی به مشتری بفروشند، که متاسفانه بسیار بی کیفیت هستند و هیچ سابقه ای از این برند ها موجود نیست. بهترین گزینه انتخاب برند های شناخته شده میباشد تا از هر لحاظ خیالتان از بابت کیفیت راحت باشد. شناخت انواع کمپرسور یخچال فریزر، به خرید هرچه بهتر این محصولات، کمک بسیاری می کند.

کمپرسور در یخچال‌های فریزر نیز مانند دیگر دستگاه‌هایی که از سیکل تبرید تراکمی بهره می‌برند، به عنوان قلب متحرک دستگاه شناخته می‌شود. نوع، مدل و ظرفیت کمپرسور می‌تواند به صورت مستقیم روی کیفیت سرمایش یخچال و توانایی عملکردی آن تأثیر بگذارد. به همین خاطر است که طی سالیان سال، تمامی برند ‌های تولید کننده یخچال و یخچال فریزر همواره در فکر بهبود عملکرد کمپرسور این سیستم‌های سرمایشی بود‌اند. در این بین برخی شرکت‌ها نیز بدون اینکه در ساخت خود یخچال‌ها و فریزرها نقشی اصلی داشته باشند، بیشترین تمرکز خود را روی تولید کمپرسور یخچال یا همان موتور آن گذاشته‌اند که بازار فروش خوبی دارد. در تولید موتور یخچال‌ها از کمپرسورهای متفاوتی می‌توان بهره برد که طبیعتاً به صورت مستقیم روی عملکرد آن نیز تأثیر می‌گذارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی شرکت‌هایی بپردازیم که در زمینۀ تولید کمپرسور یخچال فعالیت می‌کنند و کمپرسور به کار رفته در یخچال فریزرهای موجود در بازار اغلب در این شرکت‌ها تولید می‌شود.

 

 

 

تولید انواع یخچال فریزرهای خانگی و صنعتی و هچنین سردخانه‌ها وابسته به کمپرسور است. در حقیقت کمپرسورها قلب متحرک سیستم‌های تبریدی به حساب می‌آیند و انرژی لازم برای گردش جریان سیال مبرد در طول سیکل را فراهم می‌کنند. امروزه کمپرسورهای یخچال در دسته‌های متفاوت و با ویژگی‌های متفاوتی تولید می‌شوند و بیشتر کمپرسورهای پیستونی قدیمی با کمپرسور های روتاری و کمپرسور های اسکرال جایگزین شده‌اند. برندهای بسیاری هستند که در سرتاسر جهان در حوزۀ تولید انواع کمپرسورهای یخچال و فریزرهای خانگی و صنعتی فعالیت می‌کنند. از معروف‌ترین برندهای این حوزه می‌توان به برندهایی مثل دانفوس، سکاپ، پاناسونیک، دورین و … اشاره کرد. البته در کنار این برندها، کمپانی‌های دیگری نیز هستند که به واسطۀ قیمت پایین‌تر محصولاتشان مورد توجه تولید کنندگان و خریداران قرار می‌گیرند. عملکرد مناسب، مصرف پایین، سازگاری با گازهای مبرد مختلف، کاهش میزان سروصداهای معمول در کمپرسورها و سازگاری با ظرفیت‌های سرمایشی مختلف از جمله ویژگی‌هایی است که رقابت اصلی را در بین تولید کنندگان کمپرسور و موتور یخچالی رقم زده است.

با تعریف کمپرسور اینورتور در این بخش، تفاوت کمپرسور معمولی و کمپرسور اینورتور یخچال فریزر بیشتر قابل درک خواهد بود. در تبیین ویژگی های کمپرسور اینورتور باید به نکات زیر اشاره نماییم:برخلاف کمپرسورهای معمولی نمونه های اینورتور می توانند در شرایط دمایی مختلف سرعت خود را تنظیم نمایند.این قطعه برخلاف کمپرسور معمولی می تواند در هر لحظه دمای یخچال را ثابت نگه دارد.این قطعه شبیه به یک شتاب دهنده ماشین عمل کرده و با سرعت خطی در شرایط مختلف سرعت خود را نیز تغییر می دهد.برخلاف کمپرسور معمولی که شرایط کار آن در فصل سرد و گرم فرقی ندارد، کمپرسور اینورتور در فصول سرد سرعت کمتر و در فصول گرم سرعت بیشتری را برای سرد کردن یخچال در دستور کار قرار می دهد.

 

صدا در مقایسه موتور اینورتر یخچال فریزر وموتور یخچال معمولی قدیمی

 

این دو کمپرسور با یکدیگر در نکاتی با یکدیگر متفاوت هستند؛ تفاوت کمپرسور های یخچال فریزر در سر و صدا به شرح زیر است:سر و صدا در کمپرسورهای معمولی یک عیب بزرگ محسوب می شود.در کمپرسورهای اینورتور سر و صدای بسیار کمی ایجاد شده و این مورد از مزیت های این کمپرسور ها محسوب می شود.استفاده از کدام تفاوت کمپرسور به صرفه تر است؟ کمپرسور معمولی با کمپرسور اینورتور یخچال فریزر در صرفه جویی به قرار زیر است:کمپرسورهای اینورتور در طول فصل تابستان برای ثابت نگه داشتن دمای داخل یخچال با تمام توان خود کار می کنند.اما در فصل سرد شتاب خود را کنترل می نمایند.میزان مصرف انرژی در کمپرسور اینورتور به نسبت پایین تر است.

 

 

 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha