مقایسه تلویزیون های سامسونگ Q70A و Q80A

مقایسه تلویزیون های سامسونگ  Q70A و Q80A
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :29 /آذر/ 1400

تلویزیون هایQLED  متعلق به برند سامسونگ می باشند که جز تلویزیون های بالارده محسوب می شوند. تلویزیون های سامسونگ همگی از کیفیت بسیار بالا و امکانات و قابلیت های ویژه ای برخوردار می باشند. اینبار ما در این مقایسه قصد داریم که دو تا از تلویزیون های بسیار زیبا و جدید سامسونگ مدل Q70A و Q80A که در سال 2021 عرضه بازار شده اند را به شما معرفی کنیم تا بتوانید نقاط قوت و ضعف آن ها را شناسایی کنید در نتیجه انتخاب بهتری داشته باشید.


طراحی فریم و صفحه نمایش تلویزیون های Q70A و Q80A

با نگاه کردن به فریم این دو مدل تلویزیون به این نتیجه میرسیم که بسیار به هم شباهت دارند و تفاوت آنچنانی دیده نمی شود. فریم تلویزیون Q80A برابر با 0.9 سانتی متر می باشد و فریم تلویزیون Q70A سامسونگ دارای ضخامت 1.2 سانتی متر می باشد. در کل می توان گفت که فریم های هر دو مدل تلویزیون فوق العاده باریک می باشند اما می توانید به راحتی متوجه شویئد که تلویزیون Q80A دارای ظرافت بیشتری می باشد و از فریم باریک تری برخوردار می باشد. با نگاه کردن به قسمت پشتی تلویزیون ها متوجه می شوید که پورت ها در قسمت پشتی تعبیه شده اند و از این لحاظ هم تفاوت چندانی ندارند. همچنین رنگ هر دو مدل تلویزیون مشکی می باشد.


پایه های تلویزیون های سامسونگ Q70A و Q80A

پایه ها نقش مهمی در جذابیت یک تلویزیون دارند. سامسونگ پایه های این دو مدل تلویزیون را مشابه به هم طراحی کرده است اما چیزی که اینجا قابل ذکر است این می باشد که تلویزیون Q70A دارای دو نوع پایه می باشد. یکی از پایه های آن کاملا مشابه با تلویزیون Q80A سامسونگ می باشد و مدل پایه دیگر تا حدودی متفاوت از پایه دیگر می باشد. البته هر دو مدل پایه ها از نوع وسطی می باشد که در مرکز تلویزیون قرار می گیرند و اصلا عریض نمی باشند. پس مهم است در هنگام خرید به نوع پایه ها دقت داشته باشید. از نظر محکم بودن باید گفت که پایه هر دو مدل تلویزیون از استحکام خوبی برخوردار می باشند اما تلویزیون Q80A کیفیت ساخت بهتری دارد. 

ضخامت تلویزیون های سامسونگ Q70A و Q80A

می توان گفت یکی از مهم ترین تفاوت های این دو مدل تلویزیون از نظر طراحی در ضخامت آن ها می باشد. تلویزیون Q80A دارای بدنه ای با ضخامت 6.2 سانتی متر می باشد در حالی که تلویزیون Q70A  دارای ضخامت 2.8 سانتی متر می باشد. با نگاه کردن به بدنه آن ها راحت متوجه می شوید که ضخامت بدنه Q80A بسیار بیشتر از Q70A می باشد و تلویزیون Q70A بسیار باریک و ظریف می باشد و نصب تلویزوین های باریک بر روی دیوار قطعا نمای زیباتری را به خانه خواهد بخشید. پس در نتیجه تلویزیون Q70A با اینکه مدل پایینتر می باشد اما از نظر ضخامت توانسته امتیازی بیشتری را به نسبت تلویزیون Q80A کسب کند. 


وضوح تصاویر در تلویزیون های سامسونگ Q70A و Q80A

می توان گفت کیفیت تصاویر در این دو مدل تلویزیون تا حدودی با هم مشابه است زیرا هر دو مدل تلویزیون دارای کیفیت تصویر 4k می باشند. در واقع این کیفیت تصویر محتوا را با رزولوشن 3840  2160x  یعنی چهار برابر با کیفیت تر از FULL HD به نمایش می گذارد. قابلیت هایی که به افزایش کنتراست در این تلویزیون ها کمک خواهند کرد، قابلیت های HDR می باشد. این قابلیت ها شامل HDR10+ و HLGمی باشد که در هر دو مدل تلویزیون به چشم می خورد و سبب افزایش کنتراست در آن ها خواهد شد. تلویزیون Q70A با توجه به پنل VA و نمایشگر QLED می تواند در نمایش رنگ های مشکی فوق العاده عمل کند. تلویزیون Q80A نیز دارای نمایشگر QLED می باشد اما پنل آن ADS می باشد. این پنل می توان گفت که عملکرد مشابهی با پنل IPS دارد و اغلب آن را با IPS می شناسند. در واقع این پنل ADS که در این تلویزیون Q80A قرار داده شده است نمی تواند به اندازه تلویزیون Q70A در نمایش رنگ های مشکی عالی عمل کند. در کل می توانیم بگوییم که تلویزیون Q70A با توجه به نوع پنل استفاده شده می تواند کنتراست بهتری را ارائه دهد. اما از نظر وضوح تصویر بی شک تلویزیون Q80A می تواند بهتر عمل کند. تلویزیون Q70A  دارای حداکثر روشنایی 560 نیت و تلویزیون Q80A  دارای حداکثر روشنایی 869 نیت می باشد. پس از نظر روشنایی تلویزیون Q80A  از روشنایی بسیار خوبی برخوردار می باشد.

 

 عملکرد و کارایی تلویزیون های سامسونگ Q70A و Q80A

پردازنده های استفاده شده در هر دو مدل تلویزیون Quantum Processor 4K می باشد. این پردازنده کمک زیادی می کند تا کیفیت تصاویر ارتقا داده شود و حتی به گونه ای سبب بهبود کیفیت صدا و تصاویر خواهد شد. رفرش ریت که یکی از ویژگی ها مهم می باشد، در هر دو مدل تلویزیون برابر با 120 هرتز است. این رفرش ریت 120 هرتز سبب می شود تا تلویزیون در هنگام اجرای صحنه های سریع و فیلم و بازی های اکشن  بسیار عالی عمل کند و صحنه ها را بدون هیچ تاری و کندی به اجرا بگذارد که در این دو مدل تلویزیون رفرش ریت ها برابر با 120 هرتز می باشد و عملکردی یکسان خواهند داشت. البته باید بگوییم که تلویزیون Q80A در سایز 50 اینچ رفرش ریت پایین تر برابر با 60 هرتز دارد. عملکرد این دو مدل تلویزیون در نمایش طیف وسیعی از رنگ ها تا حدودی متفاوت می باشد بدینگونه که تلویزیون Q80A رنگ ها را واقعی تر و زنده تر به نمایش خواهد گذاشت.

زاویه دید تلویزیون های سامسونگ Q70A و Q80A

می توان گفت که زاویه دید در این تلویزیون ها متفاوت می باشد و این بستگی به پنل های استفاده شده در آن ها دارد. تلویزیون Q80A دارای پنل ADS می باشد که عملکردی مشابه با پنل IPS دارد. اما تلویزیون  Q70A دارای پنل VA می باشد. در رابطه با زاویه دید آنها باید بگوییم که تلویزیون Q80A دارای زاویه دید گسترده تری به نسبت Q70A می باشد. زاویه دید در تلویزیون Q70A برابر با 66 درجه می باشد و در تلویزیون Q80A زاویه دید برابر با 76 درجه می باشد.


کیفیت صدا در تلویزیون های سامسونگ Q70A و Q80A

از مهم ترین تفاوت های میان این دو مدل تلویزیون، میزان صدای آن ها می باشد. تلویزیون Q80A دارای سیستم صوتی 2.2.2 کاناله می باشد که صدای 60 وات را به گوش مخاطبانش خواهد رساند که برابر با 4 بلندگو 10 واتی و 2 ووفر 10 می باشد. اما تلویزیون Q70A دارای سیستم صوتی 2.0 کاناله می باشد که متشکل از دو بلندگوی 10 واتی است و در کل صدای 20 وات را به اشتراک خواهد کذاشت. همچنین این دو مدل تلویزیون از نظ دیگر قابلیت های صوتی عملکردی یکسان دارند. 

 

ورودی و خروجی های تلویزیون سامسونگ Q70A و Q80A

این دو مدل تلویزیون از نظر پورت های ورودی و خروجی بسیار شبیه به هم می باشند و هیچ تفاوتی با هم دیگر ندارند. هر دو مدل تلویزیون دارای 4 پورتHDMI و 2 پورت USBمی باشد. همچنین هر دو مدل تلویزیون دارای خروجی صوتی دیجیتال، پورت شبکه LAN و ورودی آنتن می باشند. 


سیستم عامل تلویزیون های سامسونگ Q70A و Q80A

در رابطه با سیستم عامل و امکانات هوشمند هیچ گونه تفاوتی میان این دو مدل تلویزیون وجود ندارد. هر دو مدل تلویزیون دارای سیستم عامل تایزن نسخه 6 می باشند. همچنین این دو مدل تلویزیون دارای کنترل های هوشمندی می باشند که از طریق آن به آسانی قارد به استفاده از امکانات هوشمند خواهید بود. در کل باید بگوییم در بخش سیستم عامل و امکانات هوشمند هیج گونه تفاوتی دیده نمی شود.

 
پشتیبانی از قابلیت بازی در تلویزیون های سامسونگ Q70A و Q80A

این دو مدل تلویزیون از بهترین تلویزیون ها برای بازی می باشند و عملکردی یکسانی دارند. هر دو مدل تلویزیون بنا بر رفرش ریت 120 هرتز، Input Lag و قابلیت های دیگر همچون +Motion Xcelerator Turbo می تواند گزینه ای عالی برای انجام بازی باشند و عملکردی کاملا یکسان را اشته باشند. 


خرید کدام تلویزیون پیشنها می شود؟

این دو مدل تلویزیون هر دو محصول سال 2021 می باشند که از کیفیت بسیار خوبی برخوردار می باشند. در واقع می توان گفت تلویزیون Q80A مدل بالاتر تلویزیون Q70A می باشد. این تلویزیون ها از نظر طراحی می توان گفت پایه ها و فریم مشابهی دارند اما از نظر ضخامت کاملا متفاوت هستند. از مهم ترین تفاوت های آن ها نوع پنل مورد استفاده می باشد که سبب تغییرات زیادی شده است. تلویزیون Q70A با پنل VA کنتراست بهتری را ارائه خواهد داد اما زاویه دید گسترده ای ندارد ؛ در مقابل تلویزیون Q80A دارای پنل ADS می باشد از زاویه دید بهتری بهره می برد و اوج روشنایی مناسب تری دارد. همچنین در بخش صدا تفاوت های زیادی میان این دو مدل وجود دارد. در کل باید بگوییم که تلویزیون Q80A مدل بالاتر تلویزیون Q70A می باشد. اگر صدایی قدرتمند، وضوح تصویر و روشنایی عالی را ترجیح می دهید تلویزیون Q80A مناسب شماست اما اگر زاویه دید کسترده و کنتراست برای شما مهمتر است پس قطعا تلویزیون Q70A مناسب ترین گزینه است و قیمتش نیز مناسب تر می باشد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha