تفاوت تلویزیون سامسونگ QN800B و QN800A

تفاوت تلویزیون سامسونگ QN800B و QN800A
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :20 /دی/ 1401

طراحی و دیزاین تلویزیون های سامسونگ مدل QN800B و QN800A

این دو مدل تلویزیون سامسونگ بسیار به همریگر شبیه می باشند و طراحی شبیه به هم دیگری دارند. تلویزیون QN800B یک تلویزیون با زبان طراحی Infinity One می باشد که سبب شده است تا تلویزیون حاشیه و قاب بسیار باریکی در اطراف تلویزیونن داشته باشد. تلویزیون QN800A نیز به همین شیوه از طراحی Infinity One برخوردار می باشد که زبان طراحی سبب ایجاد فریم بسیار باریک خواهد شد. فریم این دو تلویزیون حدودا 1 سانتی متر و شاید کمتر باشد و همین باریک بودن قاب سبب جلوه بسیار زیباتر و تلویزیون ها شده است. پایه این تلویزیون ها به صورت مرکزی در وسط تلویزیون قرار گرفته است. پایه هر دو تلویزیون QN800B و QN800A از عرض و پهنای بسیار کمی برخوردار می باشند که همین سبب شده تا پایه ظاهرا کوچک و جمع و جور به نظر برسد. رنگ این پایه مشکی می باشد که یک رنگ بسیار زیبا و عامه پسند می باشد. به طور کلی رنگ بدنه هر دو تلویزیون های سامسونگ به رنگ مشکی نسبتا ماتی می باشد که که ظاهر تلویزیون را چشمگیر تر کرده است. این تلویزیون ها به آسانی روی انواع میز ها قابل قرارگیری می باشند زیرا که پایه آنها کوچک می باشد اما اگر علاقمند به نصب تلویزیون می باشد به راحتی از طریق براکت های مناسب می توانید تلویزیون ها را به دیوار متصل کنید. یکی دیگر از ویژگی های بسیار جذاب این دو تلویزیون QN800B و QN800A مربوط به ضخامت بدنه آنها می باشد. سامسونگ بدنه آنها را در باریک ترین حالت دیزاین کرده است و هنگامی که از بغل به تلویزیون ها نگاه می کنید بدنه آنها را همچون یک خط باریک مشاهده خواهید کرد. سامسونگ لبه های این تلویزیون با رنگ طوسی دیزاین شده است که دیزاین قشنگی را به تلویزیون بخشیده است. نکته ای دیگری که در مورد این تلویزیون های جالب می باشد و آن را از دیگر تلویزیون ها متمایز کرده است، قسمت پشت تلویزیون ها می باشد. این تلویزیون دارای قسمت پشتی ساده ای می باشد که در پشت آن چندین اسپیکر قرار گرفته اند. برعکس تلویزیون های دیگر بر روی بدنه این تلویزیون های QN800B و QN800A درگاه های ارتباطی قرار نگرفته است و قسمت پشتی تلویزیون ها کاملا ساده می باشد اما به جای آن سامسونگ یک کانکت باکس را با تلویزیون عرضه کرده است که تمامی ورودی های تلویزیون را در اون باکس قرار گرفته اند و به تلویزیون ها متصل خواهند شد. 


کیفیت و وضوح تصاویر در تلویزیون های سامسونگ مدل QN800B و QN800A

از مهم ترین ویژگی ها برای یک تلویزیون میزان کیفیت تصاویر آن می باشد که سامسونگ در این دو تلویزیون نهایت کیفیت و سلیقه را خرج این دو تلویزیون بالا رده کرده است. کیفیت تصویر این تلویزیون های QN800B و QN800A برابر با 8k می باشد که محتوا را به صورت بسیار با کیفیت و ریز ترین جزئیات به نمایش خواهد گذاشت زیرا قادر است تصاویر را چهار برابر با کیفیت تر از فورکی به نمایش خواهد گذاشت. این تلویزیون های سامسونگ دارای نور پس زمینه Neo QLED می باشند. این نور صفحه نمایش از نور پس زمینه‌ی مینی LED بهره می برد که سبب می شود نور پس زمینه را به بهترین شیوه کنترل کند و سبب بهبود کنتراست در تمام صفحه خواهد شد. این تلویزیون های سامسونگ هر دو از نور پس زمینه  Direct Full Array Mini LED برخوردار می باشند. این نور پس زمینه سبب ایجاد کنتراست  در بهترین حالت خود خواهد داشت و بهترین عملکرد را در رابطه با کیفیت تصاویر ارائه خواهد داد. از دیگر عوامل مهم در تلویزیون ها پنل می باشد. پنل این تلویزیون های  QN800Bو QN800Ab در واقع VA می باشد. پنل VA از بهترین پنل ها می باشد که عملکرد بسیار خوبی در رابطه با کنتراست دارد و کمک می کند تا رنگ های طیف مشکی در تیره ترین حالت به نمایش گذاشته شوند. از نظر نمایش رنگ ها نیز باید گفت این تلویزیون ها در سطح عالی می باشند و دارای عمق رنگ برابر با 10 بیت می باشد. این عمق رنگ و به لطف تکنولوژی هایی نظیر One Billion Color و تکنولوژی Quantum Dot قادر خواهند بود تا طیف گسترده ای از رنگ های متنوع را به اشتراک بگذارند و تمامی رنگ های طبیعت را به طبیعی ترین شکل به نمایش خواهند گذاشت. قابلیت های HDR که شامل HLG، +HDR10 می باشد در این تلویزیون پشتیبانی می شود که رنگ های سفید درخشنده تر خواهد شد و همچنین رنگ مشکی را تیره تر به نمایش خواهد گذاشت. همچنین  شاخص کیفیت تصویر در تلویزیون سامسونگ QN800B برابر با 4900 می باشد و در تلویزیون QN800A  برابر با 4800 می باشد. این شاخص کیفیت تصویر در این دو تلویزیون یک امتیاز بسیار بالا می باشد که نشان می دهد کیفیت تصویر و وضوح آنها عالی می باشد. از آنجایی که هر دو تلویزیون بالارده هستند و نسبتا در یک سطح می باشند، اما تلویزیون QN800B به نسبت تلویزیون QN800A  تا حدودی کیفیت و کنتراست بهتری را ارائه خواهد داد هر چند که این تفاوت میان آنها زیاد نمی باشد. 


عملکرد تلویزیون های سامسونگ مدل QN800B و QN800A

عملکرد یک تلویزیون به پردازنده آن بستگی خواهد داشت و هرچند که پردازنده قدرتمند تر باشد، عملکرد تلویزیون بهتر خواهد بود.  سامسونگ برای هر دو تلویزیون های QN800B و QN800A از پردازنده قدرتمند بهره گرفته است اما پردازنده هر مدل متفاوت می باشد. تلویزیون QN800A دارای پردازنده Neo Quantum Processor 8K  می باشد و تلویزیون QN800B از پردازنده     Neural Quantum Processor 8K  برخوردار می باشد. در واقع هر دو پردازنده ها می توان گفت یکی از قدرتمند ترین و حرفه ای ترین پردازنده ها می باشند. پردازنده Neural Quantum Processor 8K  دارای قابلیت Real Depth Enhancer می باشد که اشیا را نسبت به پس زمینه واضح تر و کنتراست اشیا را بالاتر می برد. همین سبب می شود تلویزیون تصاویر را بسیار طبیعی به نمایش بگذازد. این در حالی است که پردازنده تلویزیون QN800A از آن برخوردار نمی باشد. این دو پردازنده به بهترین شیوه سبب بهبود و افزایش کیفیت صدا و همچنین تصاویر خواهد شد و کمک می کنند تا تلویزیون در همه موارد عملکردی عالی و بدون نقص داشته باشد. این پردازنده ها از تکنولوژی AI Upscale جهت حذف تصاویر استفاده می کنند و رزولوشن آن را افزایش می دهد که همه تصاویر را در حد 8K مشاهده کنید. با اینکه هر دو پردازنده هر دو تلویزیون به معنای واقعی قدرتمند و حرفه ای می باشند اما سامسونگ پردازنده تلویزیون QN800B را به نسبت تلویزیون QN800A تا حدودی با کیفیت بیشتر و به صورت حرفه ای تر عرضه کرده است. یکی دیگر از موارد قابل اهمیت در مسئله عملکرد تلویزیون وجود رفرش ریت می باشد. رفرش ریت در واقع به نرخ تازه سازی تصاویر گفته می شود و هر چه بالاتر باشد می تواند عملکرد بهتری را ارائه دهد. رفرش ریت تاثیر مستقیمی بر اجرای بازی های سریع و اکشن دارد که تلویزیون qn800b عملکردی بسیار عالی عمل کند زیرا که از رفرش ریت 120 هرتز برخوردار می باشد و همین سبب می شود که صحنه های سریع را بدون هیچ کندی و تاری به اجرا می گذارد. 


کیفیت صدای تلویزیون های سامسونگ مدل QN800B و QN800A

سامسونگ این دو تلویزیون QN800B و QN800A را به صورت کاملا مشابه دیزاین کرده است و تفاوتی میان آنها دیده نمی شود. تلویزیون سامسونگ QN800A دارای سیستم صوتی 4.2.2 کاناله می باشد که صدای فراگیر و سه بعدی 70 واتی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. تلویزیون QN800B سامسونگ نیز به همین شیوه دارای سیستم صوتی 4.2.2 کاناله می باشد که صدای 70 وات را به گوش شما می رساند. تکنولوژی های صوتی مشابه در هر دو تلویزیون QN800B و QN800A  شاملDolby Digital ،Active Voice Amplifier ،Adaptive Sound  و  Object Tracking Sound Plus می باشند که هر کدام به نحوی سبب افزایش کیفیت صدا خواهند شد و سبب می شوند صدا ها را با وضوح بهتری شنوا باشید. سامسونگ در تلویزیون QN800B از تکنولوژی صوتی Dolby Atmos بهره برده است که صدایی فراگیر و سه بعدی مانند را در اختیار شما قرار خواهد داد اما تلویزیون QN800A فاقد آن می باشد. در رابطه با کیفیت صدا هم تلویزیون QN800B توانسته تا حدودی بهتر از تلویزیون QN800A عمل کند.

درگاه های ارتباطی تلویزیون های سامسونگ مدل QN800B و QN800A

این تلویزیون های qn800b و QN800A سامسونگ از لحاظ درگاه های ارتباطی کاملا با هم دیگر شبیه می باشند و تفاوتی ندارند. هر دو تلویزیون دارای 4 پورت ورودی HDMI 2.1 و 3 پورت USB می باشند. در واقع  این تلویزیون ها دارای درگاه های متنوع دیگر همچون پورت خروجی صوتی دیجیتال، پورت شبکه LAN و 2 ورودی آنتن می باشد. این تلویزیون هوشمند سامسونگ از قابلیت اتصال به بلوتوث و وای فای برخوردار می باشد و همچنین دارای گیرنده های داخلی و گیرنده خارجی نیز می باشد. 

قابلیت های هوشمند تلویزیون های سامسونگ مدل QN800B و QN800A

قابلیت های هوشمند و سرگرم کننده برای تلویزیون ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. در این مورد سیستم عامل ها نقش اساسی ایفا می کنند. سامسونگ برای تلویزیون های هوشمند خود از سیستم عامل تایزن بهره می برد. تلویزیون QN800B دارای ورژن 6.5 و تلویزیون دارای ورژن 6 می باشد. از نظر عملکرد با هم تفاوتی ندارند و دارای امکانات و قابلیت های زیادی برای سرگرمی می باشند که یکی از آنها اتصال به شبکه های جهانی همچون یوتیوب و نتفلیکس می باشد. تلویزیون QN800B دارای ریموت کنترل هوشمند مدل TM2280E و تلویزیون QN800A دارای ریموت کنترل هوشمند شارژی مدل  TM2180E می باشد. هر دو ریموت کنترل از قابلیت جستجوی صوتی و اعمال دستورات صوتی پشتیبانی می کند به این معنی که دیگر نیازی به تایپ نیست و به صورت صوتی می توانید دستورات خود را اعمال کنید. ریموت کنترل QN800B مناسب با محیط زیست عرضه شده و با استفاده از نور خورشید و امواج وای فای شارژ خواهد شد. اما ریموت کنترل تلویزیون QN800A با استفاده از نور محیط و همچنین با استفاده از پورت USB-C شارژ خواهد شد. این سیستم عامل دارای برنامه های بسیار متنوع و سرگرم کننده ای می باشد همچنین از مرورگر اینترنت  Web Browser برخوردار می باشد که می توانید به وب گردی بپردازید. قابلیت Multi-View در این تلویزیون یک قابلیت کاربردی می باشد که می توانید از آن برای پخش 4 محتوای مختلف به صورت همزمان بپردازید. از دیگر قابلیت های هوشمند این تلویزیون های مدل QN800B و QN800A می توانیم به قابلیت اتصال به موبایل، قابلیت نصب برنامه، مرورگر وب و تله تکست اشاره کنیم. میان این دو تلویزیون از لحاظ سیستم عامل تفاوت های آنچنانی وجود ندارد ولی از آنجایی که تلویزیون QN800B محصول سال 2022 می باشد پس طبعی است که به نسبت QN800A آپدیت تر شده باشد.


قابلیت گیمینگ در تلویزیون های سامسونگ مدل QN800B و QN800A

می توان گفت این تلویزیون از بهترین تلویزیون ها برای بازی و گیمینگ می باشند. از آنجایی که رفرش ریت آنها 120 هرتز می باشد پس سبب می شود که صحنه بازی های سریع را بدون هیچ کندی و تاری به اجرا بگذارند. این تلویزیون ها مناسب کنسول بازی نسل نهم می باشند. از تکنولوژی های به کار رفته در این تلویزیون ها تکنولوژی ALLM و HGiG می باشند که ALLM سبب می شود تلویزیون در کوتاه ترین مدت بازی را اجرا کند و همچنین HGiG کنتراست تصاویر بازی را تنظیم خواهد کرد و رنگ ها و صحنه ها را واقعی تر و طبیعی تر به نمایش می گذارد. از دیگر تکنولوژی های به کار رفته در این تلویزیونها می توان به تکنولوژی VRR اشاره کرد که رفرش ریت متغییری را ارائه خواهد داد. همچنین تکنولوژی های دیگری که بر عملکرد این تلویزیون هنگام بازی تاثیر گذار هستند می توانیم به  AMD FreeSync Premium اشاره کنیم. اشایان ذکر است که این تلویزیون ها در کمتر از 8 ثانیه بازی ها را اجرا خواهند کرد.


جمع بندی

هردو تلویزیونی که در بالا به مقایسه آنها پرداختیم، جز تلویزیون های بالارده ال جی می باشند که از کیفیت بسیار عالی برخوردار می باشند. از نظر طراحی خیلی مشابه به هم عرضه شده اند و تفاوتی دیده نمی شود. همچنین کیفیت تصویر 8K و پردازنده های قدرتمندی که دارند سبب بی نقص بودن و عالی بودن آنها شده است. این تلویزیون ها از بسیار جهات هم سطح می باشند و بی نقص می باشند اما از آنجایی که تلویزیون QN800B محصول سال 2022 و QN800A محصول سال 2021 می باشد، پس سامسونگ سعی کرده است تا اشکالات را رفع کند و تلویزیون 2022 را به صورت آپدیت شده تر و بهتر روانه بازار کرده است. در غیر اینصورت تفاوت های بزرگ و قابل بحثی میان آنها نمی باشد و از بهترین عملکرد نیز برخوردار می باشند. 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha