تفاوت تلویزیون سامسونگ QN85A و QN85B

تفاوت تلویزیون سامسونگ QN85A و QN85B
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :19 /آذر/ 1401

سامسونگ جز محبوب ترین برند ها در ایران می باشد که از محصولاتش استقبال خوبی خواهد شد. به این دلیل که سامسونگ هموراه در تلاش است تا رضایت مشتریان خود را با تولید محصولات زیبا و با کیفیت به دست بیارد و در این باره هم می توان گفت که سامسونگ توانسته است موفقیت زیادی به دست بیارد. این برند پر آوازه نه تنها در ایران بلکه در تمام نقاط جهان محصولات آن از فروش زیادی برخوردار می باشد. یکی از محصولات برند سامسونگ تلویزیون های آن می باشد که هر ساله از جدیدترین تلویزیون هایش رونمایی می کند. دو تا از تلویزیون های بالارده سامسونگ مدل QN85A  و QN85B می باشند که خریداران نمی توانند تصمیم بگیرند که میان آنها کدام را خیدیداری کنند زیرا از بسیار جهات با هم مشابه هستند اما قطعا تفاوت هایی نیز با هم دیگر دارند در ادامه با مقایسه این دو تلویزیون با ما همراه باشید.

طراحی و دیزاین تلویزیون های سامسونگ مدل QN85A و QN85B

این تلویزیون هال سامسونگ در نگاه اول بسیار شبیه به هم هستند و تفاوت بسیار کمی با هم دیگر دارند. این  تلویزیون ها بدون حاشیه و فریم طراحی و دیزاین شده اند و فریم هر دو تلویزیون به یه اندازه می باشد. در واقع فریم تلویزیون QN85B برابر با 0.9 سانتی متر می باشد. تلویزیون QN85A هم نیز به همین شیوه دارای فریم بسیار باریک برابر با 0.9 سانتی متر می باشد. این فریم باریک به تلویزیون ها جلوه ای بسیار شیک و مدرن داده است. از دیگر ویژگی های ظاهری تلویزیون، پایه ها می باشد. این دو تلویزیون QN85A  و QN85B دارای پایه های نسبتا مشابه می باشند و اندکی تفاوت دارند. تلویزیون QN85B دارای پایه ای مرکزی می باشد که در وسط تلویزیون قرار دارد و به وسیله یک قسمت کمی ضخیم به بدنه تلویزیون متصل شده است در مقابل تلویزیون QN85A نیز به همین شیوه دارای پایه مرکزی می باشد که به نسبت تلویزیون QN85B کمی ظریف تر می باشد. پایه هر دو تلویزیون مشکی می باشد و جنس این پایه ها پلاستیک با روکش فلزی می باشد که از استحکام بسیار زیادی برخوردار می باشند. این پایه ها چندان بزرگ نیستند و طراحی کوچک و جمع و جوری دارند که به راحتی روی میز های کوچک هم جای می شوند و فضای کافی را برای قرار داردن ساندبار خواهد داشت این تلویزیون ها همچنین قابل جداسازی می باشند و به وسیله براکت های مناسب می توانید این تلویزیون را بر روی دیوار نصب کنید که جلوه ای مدرن و مرتب تر را به خانه می بخشد. از دیگر ویژگی های ظاهری این تلویزیون ها می توانیم به ضخامت بدنه آنها اشاره کنیم که سامسونگ سعی کرده تا تلویزیون ها را در ظریف ترین حالت عرضه کند. تلویزیون QN85B داری بدنه بسیار ظریف به اندازه 2.7 سانتی متر می باشد و تلویزیون QN85A نیز به همین شیوه دارای ضخامت 2.7 سانتی متر می باشد. این اندازه 2.7 سانتی متر برای تلویزیون یک اندازه بسیار باریکی می باشد که سبب ظریف بودن تلویزیون ها خواهد شد. قسمت پشتی این تلویزیون ها نیز کاملا شبیه به هم طراحی شده اند و هیچ گونه تفاوتی با هم ندارند. بدنه هر دو تلویزیون پلاستیکی با روکش فلزی می باشد که استحکام آنها را چندان برابر بالا برده است و هر دو از کیفیت ساخت بالایی برخوردار می باشند. بر روی بدنه هر دو تلویزیون چندین شیار تعبیه شده است و در قسمت چپ درگاه های ارتباطی تلویزیون ها تعبیه شده اند.

کیفیت و وضوح تصاویر در تلویزیون های سامسونگ مدل  QN85A  و QN85B


این دو مدل تلویزیون سامسونگ از لحاظ کیفیت و وضوح تصاویر به هم دیگر شبیه می باشند. صفحه نمایش هر دو تلویزیون Neo QLED می باشد که جدید ترین فناوری برند سامسونگ در تلویزیون هایش می باشد که برپایه ی فناوری نقاط کوانتومی می باشد و کنتراست و نور تلویزیون را تنظیم شده و به صورت بی نقص جلوه می دهد. تلویزیون QN85A دارای نور پس زمینه Direct Full Array Mini LED می باشد و تلویزیون QN85B نیز به همین شیوه دارای نور پس زمینه Direct Full Array Mini LED می باشد. این نور پس زمینه به صورت حرفه ای به تنظیم نور در پس زمینه می پردازند و همچنین می تواند تاثیر مثبتی را روی رنگ ها و تصاویر داشته باشد. این دو تلویزیون سامسونگ از کیفیت تصویر 4k برخوردار می باشد که قادر است تصاویر را با رزولوشن 38402160x یعنی چهار برابر با کیفیت تر از فول اچ دی به نمایش بگذارد. حداکثر روشنایی تلویزیون QN85A برابر با 1265 نیت می باشد در مقابل تلویزیون QN85B برابر با 952 می باشد. هر دو در واقع در یک سطح می باشند و بسیار عالی عمل می کنند اما تلویزیون QN85A تا حدودی نور بیشتری را ساطع خواهد کرد. در رابطه با قابلیت Local Dimming  این دو تلویزیون امتیاز متفاوتی کسب کرده اند. تلویزیون  QN85A امتیاز 7 و تلویزیون QN85B امتیاز 8 را کسب کرده است. پس در واقع تلویزیون QN85B می تواند رنگ مشکی را با نهایت تیرگی و عمیق تر به نمایش بگذارد. این تلویزیون ها از تکنولوژی HDR که شامل HLG، +HDR10 می باشد، پشتیبانی می کنند که در واقع به نحوی کنتراست تصاویر را بالا خواهد برد و رنگ‌ها با عمق بیشتری بیشتری به نمایش گذاشته شوند. پنل هر دو تلویزیون QN85A و QN85B از نوع ADS می باشد. در واقع پنل ADS بیشتر بروی روشنایی، سرعت پاسخگویی و نمایش رنگ ها تاثیر گذار می باشد و در واقع جز بهترین پنل ها می باشد که قادر به نمایش رنگ مشکی با نهایت تیرگی می باشد. در رابطه با زاویه دید می توان گفت که تلویزیون تقریبا در یک سطح می باشند و توانستند امتیاز خوبی را کسب کند تلویزیون QN85A دارای زاویه دید 76 درجه و تلویزیون QN85B برابر با 70 می باشد و نسبتا در یک سطح می باشند. عمق رنگ این تلویزیون ها 10 بیت می باشد و همچنین به کمک تکنولوژی هایی همچون Billion Rich Colors می تواند حدود 1 میلیارد رنگ مختلف رو به نمایش بگذارند. این تلویزیون ها از لحاظ رفلکشن و انعکاس نور با هم دیگر متفاوت می باشند تلویزیون QN85A دارای رفلکشن و انعکاس نور بسیار پایینی می باشد و به ندرت نور خورشید یا لوستر و لامپ درون آن دیده می شود اما تلویزیون QN85B دارای رفلکشن نسبتا بیشتری می باشد و تا حدودی نور خورشید و لامپ ها درون آن دیده خواهد شد. شاخص کیفیت تصویر یا PQI که امتیازی است سامسونگ پس از امتحان تلویزیون هاش به آن ها می دهد که تلویزیون QN85A برابر با 4300  می باشد و تلویزیون  QN85B نیز به همین شیوه برابر با 4300 می باشد که نشان از کیفیت عالی و بی نظیر هر دو تلویزیون در نمایش تصاویر می باشد. 

عملکرد و کارایی تلویزیون های سامسونگ مدل  QN85A  و QN85B

سامسونگ هر دو تلویزیون را به یک پردازنده مجهز کرده است. تلویزیون QN85A سامسونگ از پردازنده Neo Quantum Processor 4K برخوردار می باشد در مقابل تلویزیون QN85B نیز به همین شیوه دارای پردازنده Neo Quantum Processor 4K می باشد. این پردازنده از قدرتمندترین پردازنده ها می باشد که سبب ارتقای کیفیت تصاویر از HD و FULL HD به 4K خواهد شد. از ویژکی های مثبت دیگر این پردازنده می توان به حذف نویز تصاویر اشاره کرد و تصاویر را بسیار شفاف و واضع اشتراک گذاری خواهد کرد. این پردازنده همچنین می تواند سبب افزایش کیفیت و بهبود صدا نیز شود. یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیر گذارد بر روی عملکرد تلویزیون ها می توانیم به رفرش ریت آنها اشاره کنیم. این تلویزیون های QN85A  و QN85B سامسونگ دارای رفرش ریت 120 هرتز می باشند. این رفرش ریت 120 هرتز سبب می شود تا تلویزیون ها در هنگام اجرای صحنه های سریع و فیلم و بازی های اکشن  بسیار عالی و حرفه ای عمل کند و سبب می شود که فیلم و سریال حتی بازی های اکشن در نهایت سریعی بدون هیچ نویز و تاری به اجرا گذاشته شود. 


 کیفیت صدای تلویزیون های سامسونگ مدل  QN85A و QN85B

صدا از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی ها برای یک تلویزین محسوب می شود. این تلویزیون های سامسونگ QN85A و QN85B دارای سیستم صوتی متشکل از 4 بلندگوی 5 واتی و 2 بلندگوی 10 واتی و 2 بلندگوی ووفر 10 واتی می باشد که به طور کلی صدای 60 وات را به گوش مخاطبان خواهد رساند. این میزان صدای 60 وات صدای بسیار بلندی را به گوش مخاطبانش خواهد رساند. بلند گو های این تلویزیون سامسونگ از نوع Up-firing Speaker می باشند که کیفیت بهتری در انتقال صدا دارند. قابلیت هایی همچون دالبی دیجیتال در این تلویزیون ها می تواند بر کیفیت صدای آین تلویزیون ها تاثیر مثبتی داشته باشد. تلویزیون QN85B از قابلیت دالبی اتموس برخوردار می باشد که سبب ایجاد صدای فراگیر و نسبتا سه بعدی خواهد شد در حالی که تلویزیون QN85A از آن برخوردار نمی باشد.

درگاه های ارتباطی تلویزیون های سامسونگ مدل  QN85A و QN85B
 

تلویزیون سامسونگ QN85A دارای 4 پورت HDMI و 2 پورت USB می باشد. در مقابل تلویزیون سامسونگ QN85B نیز به همین شیوه دارای 4 پورت HDMI و 2 پورت USB می باشد. این درگاه های ارتباطی کمک می کند که قادر به اتصال وسایل دیجیتالی به آسانی به تلویزیون باشید. علاوه بر این پورت ها این تلویزیون های  سامسونگ QN85B و QN85A دارای خروجی صوتی دیجیتال، آنتن و lan می باشند. این تلویزیون از بلوتوث و وای فای نیز پشتیبانی می کند که در واقع نسخه 5 می باشد که جدیدترین ورژن تلویزیون محسوب می شود و از گیرنده های داخلی و خارجی نیز برخوردار می باشد.

قابلیت های هوشمند تلویزیون های سامسونگ مدل  QN85A و QN85B

این تلویزیون های سامسونگ جز تلویزیون های هوشمند محسوب می شوند که از سیستم عامل تایزن برخوردار می باشند. این سیستم عامل سرگرمی های زیادی را در اختیار کاربرانش قرار خواهد داد. این دو تلویزیون QN85A و QN85B درواقع از نظر قابلیت های هوشمند و سرگرم کننده هیچ تفاوتی با هم دیگر ندارند و تنها تفاوت آنها در ریموت کنترلشان می باشد. تلویزیون  QN85Bدارای ریموت کنترل جدید   TM2280E  می باشد که با استفاده از نور خورشید و همچنین امواج وای فای شارژ می شود پس در واقع نیاز به استفاده از باتری نمی باشد و بدنه اش جوری طراحی شده که برای محیط زیست بی خطر است. ریموت کنترل تلویزیون QN85A نیز هوشمند می باشد اما برای شارژ نیاز به باتری خواهد داشت از طریق این ریموت کنترل های هوشمند می توانید به جستجوی صوتی و اعمال دستورات صوتی بپردازید. این سیستم عامل ها عملکردی کاملا مشابه دارند و تفاوتی میان آنها وجود ندارد و همچنین به شما امکان نصب برنامه و وب گردی را خواهد داد و می توانید و از قابلیت اتصال به شبکه های جهانی یوتیوب و نتفلیکس نیز برخوردار می باشند.


قابلیت گیمینگ در تلویزیون های سامسونگ مدل  QN85A و QN85B

این دو تلویزیون های QN85A و QN85B  سامسونگ جز بهترین تلویزیون ها برای بازی محسوب می شوند. تلویزیون QN85A یک تلویزیون حرفه ای برای گیمینگ محسوب می شود که زمان پاسخگویی آن 10.5 میلی ثانیه می باشد در مقابل تلویزیون QN85B  دارای زمان پاسخگویی 9.7 میلی ثاینه می باشد. این تفاوت میان این دو تلویزیون از لحاظ پاسخگویی چندان زیاد نمی باشد و هر دو عملکردی عالی دارند اما تلویزیون QN85B تا حدودی می تواند سریع تر بازی های را اجرا کند. قابلیت هایی همچون HGIG و ALLM در هر دو تلویزیون به چشم خورد که سبب می شود شما صحنه ها را بسیار واقعی تر مشاهده کنید همچنین سرعت اجرای بازی ها دو چندان بالا برود. این تلویزیون های سامسونگ QN90B و QN90A از قابلیت های پیشرفته تری همچون پورت HDMI 2.1، VRR ، Amd Freesynsc و Motion Xcelerator Turbo پشتیبانی می کنند. که هر کدام به نحوی سبب ارتقای قابلیت گیمینگ خواهند شد و سبب می شود تلویزیون ها عملکردی بی نظیر حین اجرای بازی ها داشته باشند.


جمع بندی

این دو تلویزیون که در بالا مقایسه کردیم هر دو از کیفیت و عملکرد بی نظیر برخوردار می باشند. تلویزیون QN85B  محصول سال 2022 و تلویزیون QN85A محصول سال 2021 می باشد. این دو تلویزیون بسیار به هم شبیه می باشند اما تفاوت هایی نیز دارند که در بالا به آنها اشاره کردیم و این تفاوت چندان برجسته و بزرگ نمی باشند اما از آنجایی که تلویزیون QN85B  جدید تر می باشد می تواند کمی آپدیت شده تر به نسبت QN85A عمل کند اما به طور کلی از لحاظ عملکرد هر دو بسیار عالی و نسبتا شبیه می باشند. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha