مقایسه تلویزیون های سامسونگ QN85A و QN95A

مقایسه تلویزیون های سامسونگ QN85A و QN95A
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :5 /بهمن/ 1400

اگر سری به فروشگاه های محصولات خانگی زده باشید متوجه محصولات برند سامسونگ خواهید شد. سامسونگ یک برند فوق العاده معروف و خوشنام در ایران می باشد که هم محصولات خانگی آن و هم تلفن های اسمارتش از فروش بسیار زیادی برخوردار می باشند. اینبار قصد  داریم دو تا از تلویزیون های با کیفیت این برند مدل QN95A و QN85A را با همدیگر مقایسه کنیم. این دو مدل تلویزیون محصول سال 2021 می باشند که از طراحی و کیفیت بسیار بی نظیری بهره می برند. برای شناخت بیشتر این تلویزیون ها تا انتها با ما همراه باشید. 

طراحی صفحه نمایش تلویزیون های سامسونگ مدل QN95A و QN85A

این دو مدل تلویزیون از چشم گیر ترین تلویزیون های سامسونگ محسوب می شوند که از طراحی بسیار زیبایی برخوردار می باشند. در ابتدا باید گفت که هر دو مدل تلویزیون از طراحی تختی برخوردار  می باشند. در رابطه با فریم و قاب این دو مدل تلویزیون باید بگوییم که هر دو دارای قاب فوق العاده باریکی می باشند که در اطراف تلویزیون قرار گرفته اند. در واقع قاب این دو مدل تلویزیون می تواند 0.9 سانتی متر باشد که بسیار باریک و ظریف است و حتی جر تلویزیون های بدون فریم هم قرار گرفته می شوند. به طور کلی هیچ تفاوتی میان صفحه نمایش این دو مدل تلویزیون وجود ندارد. 


قسمت پشتی تلویزیون های سامسونگ مدل QN95A و QN85A

در رابطه با قسمت پشتی این دو مدل تلویزیون باید گفت تا خدودی به هم شبیه می باشند و دارای بدنه ای ساده هستند اما تا حدودی بدنه تلویزیون سامسونگ QN85A دارای جزئیات بیشتری می باشد. بدنه هر دو مدل از تلویزیون ها مشکی می باشد که جلوه ای زیبا را به این دو تلویزیون بخشیده است. در قسمت پشتی  پایینی هر دو مدل تلویزیون شما شاهد پورت های ارتباطی خواهید شد. این دو مدل تلویزیون هر دو دارای کیفیت ساخت بسیار خوبی می باشند و در واقع می توان گفت تفاوت چندانی در کیفیت ساختشان وجود ندارد. 


پایه های تلویزیون های سامسونگ مدل QN95A و QN85A

این دو مدل تلویزیون از نظر پایه ها با هم شبیه می باشند. پایه هر دو مدل تلویزیون از نوع وسط و خطی می باشند اما تفاوت کوچکی وجود دارد که تلویزیون QN85A دارای پایه ای دو تیکه ای میباشد و در مقابل پایه تلویزیون سامسونگ QN95A یک تیکه ای می باشد که به تلویزیون متصل شده است. یکی دیگر از تفاوت های آنها در رنگشان می باشد که تلویزیون  QN95A دارای پایه ای مشکی رنگ و تلویزیون QN85A دارای پایه نقره ای رنگ می باشد. همچنین جنس پایه های هر دو مدل تلویزیون بسیار محکم می باشد و به راحتی وزن تلویزیون را تحمل خواهند کرد. 


ضخامت تلویزیون های سامسونگ مدل QN95A و QN85A

این دو مدل تلویزیون سامسونگ دارای بدنه ای ظریف می باشند. هر دو مدل تلویزیون دارای بدنه ای با ضخامت 2.7 cm سانتی متر می باشند که بسیار ظریف و باریک هستند. پس در واقع می توان گفت تفاوتی با هم دیگر ندارند و هر دو جز تلویزیون های باریک محسوب خواهند شد.


وضوح و کیفیت تصاویر در تلویزیون های سامسونگ مدل QN95A و QN85A

از مهم ترین ویژگی ها در رابطه با یک تلویزیون می توانیم به کیفیت تصویر آن اشاره کنیم. این دو مدل تلویزیون سامسونگ دارای کیفیت تصویر 4K می باشند. این کیفیت می تواند تصاویر را 4 برابر با کیفیت تر از فول اچ دی به نمایش بگذارد. در رابطه با فرمت های های HDR که شامل Dolby Vision، HDR10 و  HLGمی باشد باید گفت هر دو مدل تلویزیون از این فرمت ها پشتیبانی می کنند که سبب می شود تا تصاویر را با کنتراست بسیار خوب و طبیعی مشاهده کنید. نوع پنل هر دو مدل از تلویزیون ها VA می باشد. این پنل که در این تلویزیون ها قرار گرفته شده است سبب می شود تا تصاویر نیز به نوعی کنتراست بهتری داشته باشند. یکی از ویژگی های بسیار خوب و مشترک هر دو مدل تلویزیون نمایش رنگ مشکی در عمیق ترین حالت می باشد. میزان روشنایی در این دو مدل تلویزویون برابر می باشد و هر دو دارای روشنایی زیادی می باشند که می توان گفت برابر با 1000 نیت است. این دو مدل تلویزیون در نمایش رنگ های طبیعی می توان گفت همانند یکدیگر عمل می کنند اما تا تلویزیون QN95A تا حدودی امتیاز بیتشری را کسب کرده است و می تواند تصاویر را بسیار نزدیک به واقعی تر به نمایش بگذارد. به طور کلی می توانیم بگوییم که تا حدودی تلویزیون QN95A دارای تصاویر و رنگ های طبیعی تری می باشد.


عملکرد و کارایی تصاویر در تلویزیون های سامسونگ مدل QN95A و QN85A

این دو مدل تلویزیون از نظر پردازنده هیچ تفاوتی با هم دیگر ندارند و هر دو دارای پردازنده Neo Quantum Processor 4K می باشد. این پردازنده یک پردازنده فوق العاده قدرتمند می باشد که سبب ارتقای کیفیت تصاویر به 4K خواهد شد همچنین تاثیر مثبتب را بر کیفیت صدای تلویزیون ها خواهد گذاشت. یکی دیگر از عامل های موثر بر عملکرد تلویزیون ها رفرش ریت آنها می باشد. رفرش ریت در هر دو مدل تلویزیون ها یکسان می باشد و برابر با 120 هرتز می باشد. این رفرش ریت 120 هرتز سبب می شود تا صحنه های سریع بدون هیچ کندی و تاری به اجرا گذاشته شود. پس در واقع گزینه ای عالی برای بازی های ویدئویی محسوب می شوند.


زاویه دید تلویزیون های سامسونگ مدل QN95A و QN85A

همانطور که در بالا اشاره کردیم پنل این دو مدل تلویزیون از نوع VA  می باشد و در واققع این نوع پنل ها نمی توانند زاویه دید گسترده ای را ارائه بدهند. زاویه دید این دو مدل تلویزیون ها برابر با 80 درجه می باشد که نمی تواند برای سالن های بزرگ جوابگو باشد و هنگامی که از زاویه های دیگر به تلویزیون نگاه کنید ممکن است دچار افت کیفیت شوند.


کیفیت صدا تلویزیون های سامسونگ مدل QN95A و QN85A

یکی دیگر از عوامل مهم بر کیفیت یک تلویزیون صدای آن می باشد. هر دو مدل تلویزیون صدای فوق العاده ای دارند. تلویزیون QN95A  دارای سیستم صوتی 4.2.2 کاناله می باشد که در مجموع صدای 70 وات را به گوش مخاطبان خود خواهند رساند در مقابل تلویزیون QN85A دارای سیستم صوتی 2.2.2 کاناله می باشد که قدرت خروجی صدای آن برابر با 60 وات می باشد. هر دو مدل تلویزیون دارای ووفر می باشند که به صدایی همه جانبه کمک خواهند کرد. تلویزیون QN95A دارای صدای سه بعدی می باشند در حالی که صدای تلویزیون QN85A سه بعدی نمی باشد. از قابلیت های مشترک بین این دو مدل تلویزیون می توانیم به قابلیت Dolby Digital Plus اشاره کنیم که به صدای با کیفیت و واضح کمک خواهد کرد.


ورودی و خروجی تلویزیون های سامسونگ مدل QN95A و QN85A

تلویزیون QN85A دارای 4 پورت HDMI و 2  پورت USB می باشد در مقابل تلویزیون QN95A دارای 4 پورت HDMI و 3 پورت USB می باشد. پس در واقع تلویزیون QN95A دارای یک پورت USB بیشتر می باشد. از دیگر پورت های مشترک این دو مدل تلویزیون می توانیم به پورت LAN، پورت خروجی صوتی دیجیتال و آنتن اشاره کنیم. هر دو مدل تلویزیون هوشمند می باشند و از قابلیت اتصال بهه بلوتوث و وای فای نیز برخوردار می باشند.


سیستم عامل تلویزیون های سامسونگ مدل QN95A و QN85A

تلویزیون های سامسونگ دارای سیستم عامل تایزن می باشند. این دو مدل تلویزیون سامسونگ هم نیز از سیستم عامل تایزن نسخه 6 بهره می برند. هر دو مدل از تلویزیون ها از قابلیت اتصال به شبکه هاب جهانی یوتیوب و نتفلیکس برخوردار می باشند و از آنجایی که رابط کاربری هر دو مدل تلویزیون بسیار جذاب و ساده می باشد پس درجه استفاده از آنها ساده است. این دو مدل تلویزیون ها دارای ریموت کنترل هوشمند می باشند که امکان جستجوی صوتی و اعمال دستورات صوتی از طریق Google Assistant و  Amazon Alexa را خواهد داد. پس در نتیجه این تلویزیون ها از نظر سیستم عامل و قابلیت های هوشمند تفاوتی با هم دیگر ندارند.


قابلیت بازی در تلویزیون های سامسونگ مدل QN95A و QN85A

این تلویزیون های سامسونگ جرر تلویزیون های بالا رده محسوب می شوند. در واقع از این تلویزیون ها می توانید به بهترین شیوه برای بازی های ویدئویی استفاده کنید. این تلویزیون ها دارای تاخیر وردوی کمی می باشند و بازی ها را خیلی سریع پلی خواهند کرد. قابلیت Game Motion Plus که در هر دو مدل تلویزیون پشتیبانی می شود سبب می شود تا صحنه های سریع بازی ها خیلی روان و بدون کندی اجرا شود. به طور کلی هر دو تلویزیون گزینه های بسیار مناسب برای بازی می باشند.


سخن پایانی

این تلویزیون های  QN95A و QN85A از سری تلویزیون های جدید و بالارده سامسونگ می باشد که دارای کیفیت فوق العاده ای هستند. هر دو مدل تلویزیون ها تصاویر را بدون هیچ ایرادی و بسیار نزدیک به واقعیت به نمایش می گذارند. در رابطه با صدا نیز بسیار به هم شبیه می باشند اما تلویزیون QN95A تا حدودی میزان صدای بهتری دارد همچنین گزینه های بسیار مناسب برای بازی محسوب خواهند شد.
در انتها خرید هر کدام از تلویزیون ها به سلیقه و میزان بودجه شما بستگی خواهد داشت و خرید هر کدام ارزش خواهد داشت.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha