تفاوت تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90B و QN90A

تفاوت تلویزیون نئوکیولد سامسونگ QN90B و QN90A
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :18 /آذر/ 1401

امروزه برند های معتبری همچون ال جی و سامسونگ با تولید تلویزیون های مختلفی در رده های بالا و متوسط می پردازند. این برند ها هر سال از تلویزیون های جدید خود رونمایی می کند. اگر تلویزیون های موجود در بازار را مشاهده کنید می بینید که میان هر کدام از مدل های بالارده یا میان رده چندان تفاوت های زیادی به چشم نمی خورد ممکن است بیشتر تفاوت آنها در طراحی یا مثلا پردازنده باشد و همین می تواند سبب سردرگمی خریداران باشد. اینبار قصد مقایسه دو تا از تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ مدل  QN90B و QN90A را داریم که جز زیباترین و بهترین تلویزیون های سامسونگ در سال 2022 محسوب می شوند‌.  این تلویزیون ها همچنین جز تلویزیون های پرچمدار سامسونگ در سال 2022 محسوب می شوند.

 طراحی و دیزاین تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ مدل  QN90B و QN90A 

قطعا طراحی و شکل ظاهری تلویزیون ها برای هر کس حائز اهنیت می باشد‌ این تلویزیون ها از هر جهت بدون نقص عرضه شده اند. تلویزیون QN90A سامسونگ یک تلویزیون با حاشیه های بسیار باریک می باشد و در واقع می توان آن را جز تلویزیون های بدون حاشیه و فریم در نظر گرفت. در واقع فریم این تلویزیون برابر با 0.9 سانتی متر می باشد. تلویزیون QN90B هم نیز به همین شیوه دارای فریم بسیار باریک برابر با 0.9 سانتی متر می باشد. این فریم باریک به تلویزیون ها جلوه ای بسیار شیک و مدرن داده است. در رابطه با پایه ها باید گفت که پایه هر دو تلویزیون به صورت مشابه دیزاین شده است. پایه این دو تلویزیون QN90B و QN90A به صورت مرکزی می باشد و در وسط تلویزیون قرار گرفته است. این پایه به صورت خمیده به تلویزیون متصل شده است و به صورت تخت روی میز قرار خواهد گرفت‌. این پایه مرکزی از جنس فلز می باشد که وزن زیادی دارد اما جمع و جور و کوچک می باشد و فضای زیادی را نخواهد گرفت. ضعفی که این پایه در هر دو تلویزیون دارد کمی لق بودن آن می باشد اما چنان به چشم نمی آید. این پایه زیبای تلویزیون قابل جداسازی می باشد و به وسیله براکت های مناسب می توانید این تلویزیون را بر روی دیوار نصب کنید که جلوه ای مدرن و مرتب تر را به خانه می بخشد. از دیگر ویژگی های ظاهری این تلویزیون ها می توانیم به ضخامت بدنه آنها اشاره کنیم. تلویزیون QN90B داری بدنه بسیار ظریف به اندازه 2.7 سانتی متر می باشد و تلویزیون QN90A نیز به همین شیوه دارای ضخامت 2.7 سانتی متر می باشد. این اندازه 2.7 سانتی متر برای تلویزیون یک اندازه بسیار کمی می باشد که سبب ظریف بودن تلویزیون ها خواهد شد. قسمت پشتی این تلویزیون ها نیز کاملا شبیه به هم طراحی شده اند و هیچ گونه تفاوتی با هم ندارند. بدنه هر دو تلویزیون مشکی رنگ می باشد و درگاه های ارتباطی در قسمت چپ قرار گرفته اند. تلویزیون QN90B و QN90A از کیفیت ساخت بسیار خوبی برخوردار می باشند. بدنه این تلویزیون ها از جنس پلاستیک فشرده می باشد که از استحکام بالایی برخوردار می باشد.

کیفیت و وضوح تصاویر در تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ مدل  QN90B و QN90A 

این دو تلویزیون سامسونگ جز بهترین و با کیفیت ترین تلویزیون های سامسونگ در سال 2022 می باشند. تلویزیون QN90B یک تلویزیون با کیفیت 4k می باشد که تصاویر را چهار برابر با کیفیت تر از فول اچ دی به نمایش می گذارد. تلویزیون QN90B با برخورداری از کنتراست عالی می تواند رنگ مشکی را با عمق بالا به نمایش بگذارد و رنگ ها را غنی تر جلوه دهد. در مقابل تلویزیون QN90A نیز به همین شکل از کیفیت 4k و کنتراست بسیار عالی برخوردار می باشد که قادرند تا رنگ مشکی را با نهایت تیرگی به نمایش بگذارند. میزان روشنایی صفحه نمایش این تلویزیون ها بسیار بالا می باشد. نوع صفحه نمایش هر دو تلویزیون سامسونگ Neo QLED می باشد. این صفحه نمایش جدید ترین فناوری این تلویزیون می باشد که برپایه ی فناوری نقاط کوانتومی می باشد و کنتراست و نور تلویزیون را تنظیم شده و به صورت بی نقص جلوه می دهد. حداکثر روشنایی تلویزیون QN90A برابر با 1862 نیت می باشد در مقابل تلویزیون QN90B برابر با 1715 می باشد که در نور بسیار زیادی را از خود ساطع می کنند. قابلیت Local Dimming در این تلویزیون های سامسونگ سبب ایجاد کنتراست بهتر خواهد شد. نور پس زمینه تلویزیون QN90A برابر با Direct Full Array Mini LED می باشد و تلویزیون QN90B نیز به همین شیوه Direct Full Array Mini LED می باشد. این نور پس زمینه عملکردی بسیار حرفه ای و عالی دارد و به خوب نور پس زمینه را کنترل خواهد کرد پس همواره نور تلویزیون به صورت تنظیم شده خواهد بود. عمق رنگ این تلویزیون ها 10 بیت می باشد و همچنین به کمک تکنولوژی هایی همچون Billion Rich Colors می تواند حدود 1 میلیارد رنگ مختلف رو به نمایش بگذارند. 
 این تلویزیون ها از تکنولوژی HDR که شامل HLG، +HDR10 می باشد، پشتیبانی می کنند که در واقع به نحوی کنتراست تصاویر را بالا خواهد برد و رنگ‌ها با عمق بیشتری بیشتری به نمایش گذاشته شوند. سامسونگ از پنل VA در این دو تلویزیون QN90B و QN90A بهره برده است. در واقع پنل VA بیشتر بروی کنتراست و نمایش رنگ ها تاثیر گذار می باشد  بهترین پنل می باشد که قادر به نمایش رنگ مشکی با نهایت تیرگی می باشد. از دیگر ویژگی های مثبت این تلویزیون ها می توان به رفلکشن و انعکاس نور بسیار پایین آنها اشاره کرد. زمانی که به تماشای تلویزیون می پردازید خیلی به ندرت نور لوستر، لامپ یا خورشید درون آنها دیده می شود و وسایل و محیط خانه درون تلویزیون جلوه نخواهد کرد که این یک ویژگی اصلی برای هر دو تلویزیون می باشد. در رابطه با زاویه دید می توان گفت که تلویزیون QN90B توانسته امتیاز بیشتری را کسب کند زیرا این تلویزیون QN90Bدارای زاویه دید 90 درجه و تلویزیون QN90A برابر با 88 می باشد. شاخص کیفیت تصویر یا PQI که امتیازی است سامسونگ پس از امتحان تلویزیون هاش به آن ها می دهد که تلویزیون QN90B برابر با 4600 می باشد و تلویزیونQN90A برابر با 4500 می باشد که نشان از کیفیت عالی و بی نظیر هر دو تلویزیون در نمایش تصاویر می باشد. البته تلویزیون QN90B می تواند اندکی بهتر عمل کند. 

عملکرد و کارایی تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ مدل  QN90B و QN90A 

سامسونگ هر دو تلویزیون را به یک پردازنده مجهز کرده است. تلویزیون  QN90B سامسونگ از پردازنده Neo Quantum Processor 4K برخوردار می باشد در مقابل تلویزیون QN90A نیز به همین شیوه دارای پردازنده Neo Quantum Processor 4K می باشد. این پردازنده از قدرتمندترین پردازنده ها می باشد که سبب ارتقای کیفیت تصاویر از HD و FULL HD به 4K خواهد شد. از ویژکی های مثبت دیگر این پردازنده می توان به حذف نویز تصاویر اشاره کرد و تصاویر را بسیار شفاف و واضع اشتراک گذاری خواهد کرد. این پردازنده همچنین می تواند سبب افزایش کیفیت و بهبود صدا نیز شود. این تلویزیون های سامسونگ دارای رفرش ریت 120 هرتز می باشند. این رفرش ریت 120 هرتز سبب می شود تا تلویزیون ها در هنگام اجرای صحنه های سریع و فیلم و بازی های اکشن  بسیار عالی عمل کند و صحنه ها را بدون هیچ تاری و کندی به اجرا بگذارد که در این دو مدل تلویزیون رفرش ریت ها برابر با 120 هرتز می باشد و عملکردی یکسان خواهند داشت به طور کلی این تلویزون ها عملکردی عالی و کاملا یکسان دارند.

کیفیت صدای تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ مدل  QN90B و QN90A 

این دو تلویزیون سامسونگ QN90B و QN90A از سیستم صوتی 4.2.2 کاناله با مجموع 8 بلندگو می باشند. این بلندگو ها در مجموع به طور کلی صدای 60 وات را به گوش شما خواهد رساند. این سیستم صوتی متشکل از 4 بلندگوی 5 واتی و 2 بلندگوی آپ فایرینگ (Up-Firing) 10 واتی و 2 بلندگوی ووفر 10 واتی می باشد. در واقع این میزان صدا برای این تلویزیون ها بدون نقص عمل خواهند کرد. ویژگی های صدایی همچون دالبی دیجیتال می تواند صدایی بسیار با کیفیت را به اجرا بگذارد. به طور کلی این تلویزیون ها از لحاظ صدایی به هم شبیه می باشند و تفاوتی با هم دیگر نداند.

درگاه های ارتباطی تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ مدل  QN90B و QN90A 

این دو مدل تلویزیون سامسونگ از لحاظ درگاه های ارتباطی با هم تفاوتی ندارند. تلویزیون سامسونگ QN90B دارای 4 پورت HDMI و 2 پورت USB می باشد. و در مقابل تلویزیون سامسونگ QN90A نیز به همین شیوه دارای 4 پورت HDMI و 2 پورت USB می باشد. این درگاه های ارتباطی کمک می کند که قادر به اتصال وسایل دیجیتالی به آسانی به تلویزیون باشید. علاوه بر این پورت ها این تلویزیون های  سامسونگ QN90B و QN90A دارای خروجی صوتی دیجیتال، آنتن و lan می باشند. این تلویزیون از بلوتوث و وای فای نیز پشتیبانی می کند که در واقع نسخه 5 می باشد که جدیدترین ورژن تلویزیون محسوب می شود و از گیرنده های داخلی و خارجی نیز برخوردار می باشد.

قابلیت های هوشمند تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ مدل  QN90B و QN90A

این تلویزیون سامسونگ دارای سیستم عامل Tizen می باشند. تلویزیون QN90A دارای نسخه 6 می باشد‌ و تلویزیون QN90B از نسخه 6.5 برخوردار می باشد که دارای آپدیت و قابلیت های پیشرفته تری می باشد. این سیستم عامل بر پایه لینوکس می باشد که می تواند تمامی برنامه‌های اندرویدی و سایر اپلیکیشن‌ها را اجرا کند. این سیستم عامل در واقع در هر دو تلویزیون عملکردی یکسان دارند. هنگام ورود به این سیستم عامل می توانید با دنیای از سرگرمی ها و سریال ها روبه رو شوید. یکی از تفاوت های اصلی این تلویزیون ها در ریموت کنترل آنها می باشد. تلویزیون QN90B دارای ریموت کنترل جدید 2022 می باشد که با استفاده از نور خورشید و همچنین امواج وای فای شارژ می شود پس در واقع نیاز به استفاده از باتری نمی باشد و بدنه اش جوری طراحی شده که برای محیط زیست بی خطر است. ریموت کنترل تلویزیون QN90A نیز هوشمند می باشد اما برای شارژ نیاز به باتری خواهد داشت و از این لحاظ معمولی می باشد. از طریق این ریموت کنترل های هوشمند می توانید به جستجوی صوتی و اعمال دستورات صوتی بپردازید و دیگر نیازی به تایپ کردن نیست. این سیستم عامل به شما امکان نصب برنامه و وب گردی را خواهد داد و می توانید و از قابلیت اتصال به شبکه های جهانی یوتیوب و نتفلیکس نیز برخوردار می باشند.

قابلیت های گیمینگ تلویزیون های نئوکیولد سامسونگ مدل  QN90B و QN90A

تلویزیون های QN90B و QN90A سامسونگ جز تلویزیون های حرفه ای و قدرتمندی برای بازی محسوب می شوند. تلویزیون QN90B یک تلویزیون حرفه ای برای گیمینگ محسوب می شود که زمان پاسخگویی آن 7.9 میلی ثانیه می باشد در مقابل تلویزیون QN90A دارای زمان پاسخگویی 8.9 میلی ثاینه می باشد. میان آنها اندکی تفاوت وجود دارد و ممکن است تلویزیون QN90B سریع تر بازی های را اجرا کند اما این تفاوت چنان زیاد نیست که به چشم بخورد. قابلیت هایی همچون HGIG و ALLM در هر دو تلویزیون به چشم خورد که سبب می شود شما صحنه ها را بسیار واقعی تر مشاهده کنید همچنین سرعت اجرای بازی ها دو چندان بالا برود. این تلویزیون های سامسونگ QN90B و QN90A از قابلیت های پیشرفته تری همچون پورت HDMI 2.1، VRR ، Amd Freesynsc و Motion Xcelerator Turbo پشتیبانی می کنند. که هر کدام به نحوی سبب ارتقای قابلیت گیمینگ خواهند شد و سبب می شود تلویزیون ها عملکردی بی نظیر حین اجرای بازی ها داشته باشند.

جمع بندی

با توجه به مقایسه ای که در بالا انجام شد می توانیم پی ببریم که هر دو تلویزیون در سطح بالا و حرفه ای قرار دارند. تلویزیون QN90B محصول سال 2022 می باشد و پرچمدار سامسونگ می باشد. تلویزیون QN90A محصول سال 2021 می باشد که بازم جز بهترین تلویزیون های 2021 محسوب می شود. میان این تلویزیون ها در واقع به طور کلی تفاوت های چندان برجسته و زیادی به چشم نمی خورد. فقط اینکه تلویزیون QN90B در چند موارد همچون میزان روشنایی و سرعت پاسخگویی اندکی بهتر از تلویزیون QN90A عمل خواهد کرد اما به صورت کلی هر دو تلویزیون بسیار عالی و بی نقص عمل خواهند کرد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha