مقایسه تلویزیون های سونی X80J و X85J

مقایسه تلویزیون های سونی X80J و X85J
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :30 /آذر/ 1400

اگر علاقمند به خرید تلویزیون های سونی هستید تا اخر این مقاله با ما همراه باشید زیرا قصد داریم دو تا از بهترین و جدید ترین تلویزیون های سونی مدل X85J با X80J که محصول سال 2021 می باشند را با هم مقایسه کنیم تا با شناخت بهتری نسبت به خرید ان ها اقدام کنید. با اینکه این دو مدل تلویزیون هر دو از سری 8 می باشند اما دارای قابلیت و کیفیت متفاوت از همدیگری می باشند. در ادامه این متن نکات قوت و ضعف این تلویزیون ها را توضیح خواهیم داد و آنها را زیر ذره بین قرار می دهیم. 


طراحی فریم و صفحه نمایش تلویزیون های سونی مدل X85J با X80J

با توجه کردن به صفحه نمایش و فریم های این دو مدل تلویزیون متوجه می شوید که فریم هر دو تلویزیون  فوق العاده باریک می باشند اما با نگاه دقیق تر در می یابید که فریم تلویزیون X85J باریک تر از فریم تلویزیون X80J می باشد. در واقع ضخامت قاب تلویزیون X85J  برابر با 1 سانتی متر می باشد در حالی که قاب تلویزیون سونی X80J برابر با 1.5 سانتی متر می باشد. پس تلویزیون X85J دارای صفحه نمایش ظریف تر و می توان گفت بدون فریم می باشد. این دو مدل تلویزیون هر دو دارای طراحی تختی می باشند.


قسمت پشتی تلویزیون های سونی مدل X85J با X80J

 در رابطه با قسمت پشتی این تلویزیون ها نمی توانیم بگوییم که کاملا مشابه هستند. با نگاه کردن به قسمت پشتی تلویزیون متوجه می شوید که در طراحی آن ها کمی تفاوت دیده می شود اما سبب برتری تلویزیون ها بر یکدیگر نمی شود. می توان گفت که قسمت پشت بدنه تلویزیون X85J تا حدودی مشابه با تلویزیون X90J می باشد.  

 


پایه های تلویزیون های سونی مدل X85J با X80J

در واقع سونی پایه های این دو مدل تلویزیون را کاملا شبیه به هم طراحی کرده است. هر دو مدل تلویزیون دارای پایه های دو شاخه ای می باشند که دراطراف تلویزیون قرار می گیرند. پایه هر دو مدل تلویزیون از استحکام یکسانی برخوردار می باشند و همچنین به راحتی وزن تلویزیون را تحمل خواهند کرد. 


ضخامت تلویزیون های سونی مدل X85J با X80J

این دو مدل تلویزیون از نظر ضخامت نیز هیچ تفاوتی با هم دیگر ندارند. نمی توان گفت که جز تلویزیون های باریک و ظریف محسوب می شوند اما در کل ضخامت آن ها به یک اندازه می باشد. بدینگونه که ضخامت بدنه تلویزیون سونی X85J برابر با 7.3 سانتی متر می باشد و بدنه تلویزیون X80J نیز به همین شیوه دارای ضحامت 7.3 سانتی متر می باشد. این ضخامت در واقع به دلیل وجود نور پس زمینه در این دو مدل تلویزیون سونی می باشد. 


وضوح تصاویر در تلویزیون های سونی مدل X85J با X80J

کیفیت تصویر اختصاص داده به هر دو مدل تلویزیون 4K می باشد. در واقع این تلویزیون ها توانایی پخش فیلم های فورکی را دارند اما جدا از بحث وضوح از نظر های دیگر در بخش کیفیت تصاویر با هم متفاوت هستند. یکی از قابلیت هایی که تاثیر خوبی بر کنتراست تصاویر دارد، قابلیت HDR می باشد. قابلیت HDR شامل Dolby Vision، HLG، و HDR10 می باشد که در هر دو مدل تلویزیون از آن ها پشتیبانی خواهند کرد اما تلویزیون X85J در نمایش رنگ های مشکی و کنتراست عالی بهتر عمل خواهد کرد و این به دلیل پنل های متفاوت آن ها می باشد. تلویزیون X85J دارای پنل VA می باشد و پنل تلویزیون X80J از نوع IPS می باشد. پس در نتیجه تلویزیون X85J می تواند رنگ های مشکی را در مشکی ترین حالت و با عمق بیشتری به نمایش بگذارد همچنین نمایش رنگ ها در تلویزیون X85J نیز طبیعی تر می باشد. در رابطه با میزان روشنایی بازم  تلویزیون X85J توانسته که پیشی بگیرد. این تلویزیون X85J دارای حداکثر روشنایی 547 نیت می باشد در حالی که تلویزیون X80J دارای حداکثر روشنایی 369 نیت می باشد پس تلویزیون X85J می تواند در محیط های کم نور عملکردی بهتر داشته باشد.


عملکرد و کارایی تلویزیون های سونی مدل X85J با X80J

پردازنده هر دو مدل از تلویزیون ها K HDR Processor X14 می باشد. این پردازنده بسیار پردازنده قدرتمندی می باشد که سبب بهبود کیفیت تصاویر و صدا خواهد شد و کیفیت تصاویر را به 4K ارتقا خواهد داد پس می توان گفت که این تلویزیون ها در رابطه با پردازنده عملکرد یکسانی خواهند داشت.  یکی از مهم ترین تفاوت های این تلویزیون های X85J با X80J در بخش عملکرد مربوط می شود به رفرش ریت این تلویزیون ها که رفرش ریتی متفاوت از همدیگر را دارند.  تلویزیون X80J دارای رفرش ریت 60 هرتز می باشد در مقابل تلویزیون X85J دارای رفرش ریت 120 هرتز می باشد. رفرش ریت تاثیر مستقیمی بر اجرای بازی های سریع و اکشن دارد که تلویزیون X85J در این باره می تواند بسیار عالی عمل کند و صحنه های سریع را بدون هیچ کندی و تاری به اجرا بگذارد. 


زاویه دید تلویزیون های سونی مدل X85J با X80J

زاویه دید یکی از گزینه های است که برای بیشتر افراد مهم است. این تلویزیون ها به دلیل اینکه دارای پنل های متفاوت هستند پس زاویه دید متفاوت از همدیگری دارند. همانطور که اشاره کردیم تلویزیون X85J  دارای پنل VA و پنل تلویزیون X80J از نوع IPS می باشد. معمولا تلویزیون هایی که دارای پنل IPS می باشند از زاویه دید گسترده تری بهره می برند. تلویزیون X80J با پنل IPS می تواند زاویه دید بهتری را به نسبت تلویزیون X85J  داشته باشد. پس اگر تلویزیون را برای یک اتاق بزرگ می خواهید تلویزیون X80J می تواند عملکردی بهتر داشته باشد و از هر نقطه ای به آن نگاه کنید تصاویر را بدون افت کیفیت مشاهده کنید. البته تلویزیون X85J  نیز می تواند زاویه دید خوبی داشته باشد زیرا از قابلیت های X-Wide Angle و X-Anti Reflection بهره می گیرد که مشکل زاویه دید آن را تا حدودی جبران کرده است. 


کیفیت صدا در تلویزیون های سونی مدل X85J با X80J

کیفیت صدا در این مدل تلویزیون در یک حد می باشد و تفاوت چندانی وجود ندارد. هر دو مدل تلویزیون های سونی دارای میزان صدای 20 وات می باشند که متشکل از دو بلندگوی 10 وات هستند. سونی به بلندگو های هر دو مدل تلویزیون از نوع Full Range اختصاص داده است که از کیفیت بسیار خوبی برخوردار می باشند. قابلیت های صوتی همچون Dolby Atmos،DTS Digital Surround و Dolby Audio در هر دو مدل تلویزیون به چشم می خورد که سبب شده کیفیت یکسانی در میزان صدا داشته باشند.


ورودی و خروجی های تلویزیون سونی مدل X85J با X80J

در رابطه با پورت های ورودی و خروجی این تلویزیون ها می توان گفت که هیچ تفاوتی وجود ندارد. هر دو مدل تلویزیون دارای 4 پورت ورودی HDMI و 2 پورت ورودی USB می باشند. در واقع  هر دو مدل تلویزیون ها دارای پورت خروجی صوتی دیجیتال، پورت خروجی هدفون، پورت شبکه LAN و ورودی آنتن می باشند و از نظر ورودی و خروجی ها هیچ تفاوتی وجود ندارد.


سیستم عامل تلویزیون های سونی مدل X85J با X80J

این تلویزیون ها جز تلویزیون های اسمارت محسوب می شوند. در واقع سیستم عامل این تلویزیون های سونی اندروید می باشد که از نسخه 10 آن پشتیبانی می کنند. اندروید نسخه 10 شامل امکانات و قابلیت های زیادی برای سرگرمی می باشد. این دو مدل تلویزیون هر دو دارای کنترل های هوشمند می باشند که از قابلیت جستجوی صوتی و اعمال دستورات صوتی پشتیبانی می کنند. در کل باید بگوییم که هیچ تفاوتی میان این دو تلویزیون از نظر سیستم عامل و امکانات هوشمند وجود ندارد و کاملا عملکردی یکسانی را ارائه خواهند داد. 


پشتیبانی از قابلیت بازی در تلویزیون های سونی مدل X85J با X80J

این دو مدل تلویزیون نمی توان گفت که عملکردی یکسان هنگام بازی دارند زیرا دارای رفرش ریت متفاوتی هستند. تلویزیون X85J دارای رفرش ریت 120 هرتز می باشد و تلویزیون X80J دارای رفرش ریت 60 هرتز است. در واقع تلویزیون X85J می تواند عملکردی بسیار عالی در هنگام بازی به نسبت تلویزیون X80J داشته باشد. یکی دیگر از ویژگی هایی که بر کیفیت بازی تاثیر گذار می باشد قابلیت Input Lag یا همان تاخیر ورودی می باشد که تلویزیون X85J دارای تاخیر ورودی بسیار عالی است و خیلی سریع تر از تلویزیون X80J  بازی ها را پلی خواهد کرد. 


خرید کدام تلویزیون پیشنهاد می شود؟

این دو مدل تلویزیون سونی از نظر طراحی می توان گفت تفاوت چندانی با هم ندارند اما با توجه کردن به دیگر قابلیت های آن ها همچون قابلیت بازی، زاویه دید و کیفیت تصاویر می توان متوجه شد که تفاوت زیادی دارند. از مهم ترین دلایلی که سبب ایجاد تفاوت میان این دو مدل تلویزیون شده است، پنل آنها می باشد که در بالا به آن ها اشاره کردیم. در واقع تلویزیون X85J دارای کنتراست بالا، رفرش ریت 120 هرتز و روشنایی بالا می باشد اما تلویزیون X80J دارای زاویه دید بهتری می باشد. پس اگر به دنبال تلویزیونی با کیفیت خوب برای اتاقی بزرگ هستید تلویزیون X80J می تواند مناسب شما باشد و قیمت مناسب تری دارد اما اگر تلویزیونی با وضوح تصویر عالی، نمایش رنگ های زیبا، تلویزیون مناسب برای بازی هستید، بی شک تلویزیون X85J می تواند گزینه مناسب تری برای شما باشد. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha