مقایسه تلویزیون های سونی مدل X9000H و x90J

مقایسه تلویزیون های سونی مدل X9000H و x90J
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :5 /دی/ 1400

با اطمینان می توان گفت که برند سونی از محبوب ترین برند های تولید لوازم الکتریکی در جهان می باشد. اینبار ما قصد داریم دو تا از تلویزیون های با کیفیت و خوش فروش این برند یعنی مدل های X90J و  X9000H را به شما معرفی کنیم. در واقع تلویزیون  X90Jمحصول سال 2021 و تلویزیون X9000H محصول سال 2020 می باشد و می توان گفت تلویزیون X90J مدل بالاتر تلویزیون X9000H می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانید نقاط ضعف و مثبت این تلویزیون ها را به خوبی بشناسید و انتخابی مطمئن داشته باشید. 


طراحی فریم و صفحه نمایش تلویزیون های سونی مدل X90J و  X9000H

سونی این دو مدل تلویزیون را بسیار شبیه به هم طراحی کرده است و از نظر طراحی تفاوت چندانی با هم دیگر ندارند. هر دو مدل این تلویزیون ها به صورت تختی طراحی شده اند. تلویزیون X9000H دارای قابی به اندازه 0.9 سانتی متر می باشد و قاب تلویزیون X90J برابر با 1.0 سانتی متر می باشد. با توجه کردن به صفحه نمایش این دو مدل تلویزیون متوجه خواهید شد که هر دو دارای قاب فوق العاده باریکی می باشند و به گونه ای حتی  می توان این تلویزیون ها را جز تلویزیون های بدون فریم نام برد.

 


قسمت پشتی تلویزیون های سونی مدل X90J و  X9000H

در رابطه با قسمت پشتی این تلویزیون ها باید بگوییم که چندان با هم شباهت ندارند. سطح قسمت پشتی تلویزیون سونی X90J به صورت مربع های کوچکی می باشد که در کنار هم قرار گرفته اند اما تلویزیون X9000H دارای سطح صاف می باشد که به صورت ساده ای طراحی شده است. از نظر کیفیت ساخت این تلویزیون ها باید بگوییم که تلویزیون X9000H به نسبت تلویزیون X90J امتیاز بیشتری را کسب کرده است و دارای بدنه محکم تری می باشد. 


پایه های تلویزیون های سونی مدل X90J و  X9000H

در واقع پایه های این دو مدل تلویزیون از هر نظر با هم شباهت های زیادی دارند. پایه های هر دو مدل تلویزیون از نوع دو شاخه ای می باشند که در اطراف تلویزیون قرار می گیرند. این پایه های هر دو مدل تلویزیون X90J و  X9000H از کیفیت یکسانی برخوردار می باشند. رنگ پایه های تلویزیون X9000H نقره ای رنگ و پایه های تلویزیون X90J مشکی رنگ می باشد.

 


ضخامت تلویزیون های سونی مدل X90J و  X9000H

این تلویزیون های مدل X90J و  X9000Hجز تلویزیون های باریک و ظریف محسوب نمی شوند زیرا تا حدودی بدنه آنها ضخیم می باشد. ضخامت بدنه تلویزیون X9000H برابر با 7.1 سانتی متر می باشد در حالی که بدنه تلویزیون X90J دارای ضخامت 7.2 سانتی متر است. ضخامت بدنه این دو مدل تلویزیون بسیار به هم شبیه می باشد و تفاوت چندانی در اندازه آن ها وجود ندارد. 


وضوح تصاویر در تلویزیون های سونی مدل X90J و  X9000H

سونی وضوح تصاویر در هر دو مدل تلویزیون ها را برابر با 4K قرار داده است. این کیفیت تصویر در واقع تصاویر را با رزولوشن 3840  2160xبه نمایش می گذارد که فوق العاده با کیفیت و شفاف می باشد. علاوه بر کیفت و وضوح تصاویر یکی دیگر از عواملی که بسیار بر بهتر جلوه دادن تصاویر موثر می باشد، کنتراست تصاویر می باشد. این دو مدل تلویزیون هر دو دارای پنل های VA  می باشند در واقع پنل VA به کنتراست بالا مشهور می باشد و مشکی را در مشکی ترین حالت خود به نمایش می گذارد. در واقع این دو مدل تلویزیون از نظر نمایش رنگ های تیره بسیار خوب عمل می کنند اما با این حال تلویزیون X9000H دارای امتیاز بیشتری به نسبت تلویزیون X90J می باشد و قادر است تا رنگ مشکی را با عمق بیشتر به نمایش بگذارد. از دیگر ویژگی های مهم در نمایش یک تصویر با کیفیت، قابلیت HDR می باشد که شامل Dolby Vision، HLG، و HDR10 می باشد و در هر دو مدل تلویزیون وجود دارد. این قابلیت سبب نمایش رنگ ها در طبیعی ترین و واقعی ترین حالت خواهد شد. اما در بحث نمایش رنگ های طبیعی تلویزیون X90J توانسته پیشی بگیرد و رنگ های طبیعی تری را به نمایش بگذارد. همچنین یکی از تفاوت های دیگر آن ها در حداکثر روشنایی صفحه نمایش می باشد که در تلویزیون  X9000H برابر با 669 نیت و در تلویزیون X90J برابر با 784 نیت می باشد. در واقع می توان گفت این دو مدل تلویزوین از نظر کیفیت تصاویر تفاوتی چندانی ندارند و در نمایش تصاویر به بهترین شیوه عمل خواهند کرد. 


عملکرد و کارایی تلویزیون های سونی مدل X90J و  X9000H

از مهم ترین عوامل موثر در عملکرد یک تلویزیون پردازنده آن می باشد. پردازنده هر دو مدل تلویزیون
 4K HDR Processor X1 می باشد. سونی در این دو مدل تلویزیون از این پردازنده قدرتمند بهره گرفته است که به نوعی سبب بهبود کیفیت و صدای تلویزیون ها خواهد شد که این دو مدل تلویزوین از نظر عملکرد تفاوت خاصی ندارند. رفرش ریت که سبب نمایش صحنه های سریع با نهایت وضوح می شود در هر دو مدل این تلویزیون ها برابر با 120 هرتز می باشد. رفرش ریت تاثیر مستقیمی بر اجرای بازی های سریع و اکشن دارد و این دو مدل هم با رفرش ریت 120 هرتز از نظر عملکرد می توان گفت تفاوت چندانی با هم ندارند و از عملکرد بسیار خوبی بهره می برند. 


زاویه دید تلویزیون های سونی مدل X90J و  X9000H

همانطور که اشاره کردیم این دو مدل تلویزیون دارای پنل VA  می باشند. این پنل دارای زاویه دید گسترده ای نمی باشد و این دو مدل تلویزیون از نظر زاویه دید بسیار به هم شباهت دارند. زاویه دید تلویزیون X90J برابر با 76 درجه و همچنین زاویه دید تلویزیون X9000H  برابر با 64 درجه می باشد که تلویزیون X90J توانسته امتیاز بیشتری را کسب کند و برای محیط های بزرگتر مناسب باشد. 


کیفیت صدا در تلویزیون های سونی مدل  X90J و  X9000H

در رابطه با کیفیت صدا تفاوت خاصی میان این دو مدل تلویزیون وجود ندارد. تلویزیون سونی X90J دارای سیستم صوتی 2.2 کاناله می باشد که در مجموع صدای 20 وات را به گوش مخاطبانش خواهد رساند. تلویزیون X9000H نیز به همین شیوه دارای سیستم صوتی 2.2 کاناله می باشد که در مجموع صدای 20 وات را اجرا خواهد کرد. سیستم صوتی آکوستیک در هر دو مدل تلویزیون به چشم می خورد. قابلیت های دیگر همچون Dolby Audio و Dolby Atmos در هر دو مدل تلویزیون قرار داده شده است که به وسیله آن ها صدای تلویزیون ارتقا می یابد و همچنین به وسیله قابلیت DTS Digital Surround صدای هر دو مدل تلویزیون به صورت همه جانبه به گوش شما خواهد رسید. در واقع این دو مدل تلویزیون از نظر صدا تفاوتی ندارند. 


ورودی و خروجی های تلویزیون سونی مدل  X90J و  X9000H

این دو مدل تلویزیون سونی از نظر پورت های ورودی و خروجی نیز هیچ تفاوتی با هم دیگر ندارند. در واقع تلویزیون X90J دارای 4 پورت HDMI و 2 پورت USB می باشد. تلویزیون X9000H نیز به همین شیوه دارای 4 پورت HDMI و 2 پورت USB می باشد. از دیگر پورت های تعبیه شده در هر دو مدل تلویزیون می توانیم به 1 ورودی ویدئو کامپوزیت، خروجی صوتی دیجیتال، خروجی هدفون، پورت شبکه (LAN) و 1 ورودی آنتن (RF) اشاره کنیم. این دو مدل تلویزیون از قابلیت اتصال به بلوتوث و وای فای نیز برخوردار می باشند پس می توان گفت از نظر پورت های خروجی و ورودی تفاوتی میان این دو مدل تلویزیون وجود ندارد. 


سیستم عامل تلویزیون های سونی مدل X90J و  X9000H

سونی از سیتسم عامل اندروید برای تلویزیون هایش استفاده می کند. این دو مدل تلویزیون دارای سیتسم عامل اندروید می باشد اما از نظر ورژن باهم متفاوت هستند. تلویزیون X90J دارای ورژن 10 می باشد در مقابل تلویزیون X9000H دارای ورژن 9 می باشد و در این باره تلویزیون X90J می تواند پیشرفته تر عمل کند. در واقع هر دو مدل تلویزیون قابلیت دسترسی به شبکه های جهانی همچون یوتیوب و نتفلیکس را به کاربران خود می دهند. همچنین این تلویزیون ها دارای ریموت کنترل هوشمند می باشند و می توانید برنامه های مورد نیاز خود را نصب کنید. در واقع تفاوت این دو مدل تلویزیون فقط در ورژن های آن ها می باشد که باعث می شود تلویزیون X90J رابط کاربری جذاب تری داشته باشد. 


قابلیت بازی تلویزیون های سونی مدل X90J و  X9000H

هر دو مدل تلویزیون ها می توانند بسیار مناسب بازی باشند زیرا از رفرش ریت 120 هرتز برخوردار می باشند و صحنه های سریع را با وضوح کامل به نمایش می گذارند. در رابطه با تاخیر ورودی یا Input Lag که در بازی خیلی مهم می باشد می توانیم با اطمینان بگوییم که تلویزیون X9000H بسیار سریع تر از تلویزیون X90J عمل خواهد کرد و صحنه ها را سریع تر رندر خواهد گرفت. پس در نتیجه می توانیم بگوییم عملکرد تلویزیون X9000H در بازی بهتر از تلویزیون X90J خواهد بود. 


جمع بندی

این دو مدل تلویزیون از نظر طراحی تفاوت چندانی باهم ندارند و مهم ترین تفاوت آن ها اغلب در کیفیت تصویرشان می باشد. تلویزیون X90J در رابطه با روشنایی صفحه نمایش، نمایش رنگ های طبیعی و زاویه دید امتیاز بیشتری را کسب کرده است اما تلویزیون X9000H در نمایش رنگ مشکی با عمق بیشتر و عملکرد حین بازی بسیار خوب عمل خواهد کرد. همچنین قیمت تلویزیون X9000H مقرون به صرفه تر می باشد. پس انتخاب با خودتان می باشد که کدام تلویزیون برای شما مناسب است تا با توجه به سلیقه و بودجه خودتان آن را خریداری کنید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha