تفاوت جاروبرقی مخزنی با کیسه ای

تفاوت جاروبرقی مخزنی با کیسه ای
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :19 /آبان/ 1401

یکی از ضروری ترین وسایل برای هر خانه، جارو برقی می باشد. بدون جارو برقی، تمیز کردن سطح فرش، موکت، مبل، موزائیک و دیگر قسمت ها بسیار سخت می باشد. خرید جاروبرقی در ابتدا شاید ساده به نطر بیاید اما در مرحله خرید می فهمید که یکی از چالش بر انگیز ترین ها می باشد. جاروبرقی ها هم از نظر قیمت و هم از نظر نحوه تمیز کردن، دارای تنوع زیادی هستند. جاروبرقی ها در اشکال و اندازه های مختلف نیز عرضه بازار می شوند. با پیشرفت تکنولوژی، جاروبرقی ها دچار تغییرات زیادی شدند و مدل های فانتزی همچون رباتیک در زمره جاروبرقی های پر فروش قرار گرفته است. دو مدل از جارو برقی ها که همواره خرید و تفاوت انها برای مردم مشکل است جاروبرقی های مخزنی و جاروبرقی های کیسه ای می باشد. بسیار از مردم نمی دانند که تفاوت میان این جاروبرقی ها در چیست و نقاط قوت و ضعفشان کدام است. حال ما در این مقاله قصد بررسی این دو مدل جاروبرقی مخزنی و کیسه ای را داریم و برای شما کاربران عزیز هر مدل را به طور کامل نقد خواهیم کرد.

جاروبرقی های کیسه ای یا  bagged vacuum cleaners

این جاروبرقی های کیسه ای همانطور که اسمشان پیداست دارای یک کیسه می باشند که پس از جاروکشیدن محیط مدنظر، این کیسه پر خواهد شد و شما بدون تماس با آشغال ها و گرد و غبار می توانید کیسه را خالی یا تعویض نمایید. جاروبرقی کیسه ای جز قدیمی ترین مدل های جارو برقی می باشند و دارای مکش کافی برای جذب تمامی گرد و غبار ها هستند. بعضی از جارو برقی های کیسه ای دارای فیلتر HEPA می باشند که یک فیلتر بهداشتی می باشد و تمامی باکتری ها را از بین خواهد برد و از این رو برای افراد سالمند و افرادی که مشکلات پوستی دارد می تواند گزینه ای مناسب باشد. همچنین این کیسه ها و فیلتر از بازگشت مجدد گرد و خاک به داخل هوای خانه جلوگیری خواهند کرد. در بازار مدل های متفاوتی از کیسه ها همچون مدا کاغذی، پلیمری و پارچه ای وجود دارند که متعلق به شرکت های همتا و هپا می باشند. در زیر به مزایای جاروبرقی های کیسه ای می پردازیم.

بهداشتی بودن

جاروبرقی کیسه ای به جاروبرقی های بهداشتی معروف می باشند. دلیل اینکه این جاروبرقی های کیسه ای به بهداشتی معروف هستند صرفا به دلیل جمع شدن گرد و خاک در یک کیسه نیست بلکه ساختار و تکنولوژی که در این جاروبرقی هست سبب می شود که حتی در زمانی که با جاروبرقی کار می کنید و هم زمانی که می خواهید کیسه را جدا کنید خیالتان بابت گرد و خاک درون کیسه راحت باشد. این قابلیت بهداشتی بودن در جاروبرقی های کیسه ای به این معناست که شما به راحتی پس از پر شدن کیسه می توانید آن را دور بیاندازید و یک کیسه تازه و تمیز دیگر جایگزین کنید بدون آنکه هیچ تماسی با آشغال و گرد و خاک داخل کیسه داشته باشید. همین سبب می شود ک شما از بازگشت دوباره گرد و خاک و الودگی به هوا جلوگیری کنید و فضای بهداشتی تری را ایجاد کنید.
 

نیاز کمتر به مراقبت 

جاروبرقی های کیسه ای جز جاربرقی های بی دردسری هستند و به نسبت دیگر جاروبرقی ها نیاز کمتری به مراقبت و نگهداری دارند. یکی از این دلایل که سبب می شود بی دردسر باشند همین کیسه ای بودن آنهاست. این کیسه ها می توانند حجم زیادی از گرد و غبار را درون خود جای بدهند و نیازی نیست که هر دقیقه به تعویض انها بپردازید یا چک کنید که آیا پر شده است یا خیر زیرا این کیسه ها می توانند حدود 800 گرم الی 1 کیلو زباله و گرد و خاک را درون خود جای دهند. و همچنین شما خود به خود خواهید فهمید که بهترین زمان برای تعویض کیسه چه زمانی می باشد.

فیلتر HEPA 

فیلتر HEPA یکی از ویژگی های مثبت جاروبرقی های کیسه ای می باشد زیرا این فیلتر اغلب اوقات بیشترین الودگی و باکتری های موجود در هوای خانه شما را حذف خواهد کرد. این فیلتر هپا در جاروبرقی ها برای افرادی که آلرژی دارند، یا مشکلات تنفسی و پوستی دارند می تواند بسیار کمک کننده و کاربردی باشد زیرا می تواند 99 درصد ذرات الرژی زا و گرده موجود در هوا را حذف کنند. بنابراین جاروبرقی های کیسه ای فیلتر هپا هموراه برای این دسته از افراد که از الرژی رنج می برند توصیه و پیشنهاد می شود. 

افزایش طول عمر جارو برقی

جاروبرقی های کیسه ای از فیلتر های هوا و گرد و خاک بهره می برند که این فیلتر ها از رسیدن گرد و خام به داخل موتور جلوگیری خواهد کرد و همین دلیلی بر طول عمر جاروبرقی می باشد.

نقاط ضعف جاروبرقی های کیسه ای شامل موارد زیر می باشد.

 هزینه برای خرید کیسه

یکی از نقاط ضعف جاروبرقی های کیسه ای خرید کیسه های متعدد می باشد زیرا شما هر بار که خانه را جارو می کشید، کیسه پرتر و پرتر خواهد شد پس شما مجبوبرید کیسه را دور بیاندازید و کیسه ای دیگر جهت استفاده خریداری و استفاده نمایید. قیمت کیسه جاروبرقی ها با توجه به مدل و کیفیت انها متفاوت خواهد بود اما چندان زیا  نیست که از پس ان بر نیاید.

کاهش قدرت مکش در صورت پر شدن کیسه

جاروبرقی های کیسه ای پس از آنکه کیسه آنها پر شد در واقع عملکردشان نیز افت می کند و ممکن است گرد و خاک موجود بر روی سطوح را به خوبی تمیز نکند. پس در واقع باید از پر شدن کامل کیسه جلوگیری کنید و پس از جارو کردن مطمئن شوید که هنوز کیسه به طور کامل پر نشده است در غیر اینصورت با کاهش قدرت مکش دستگاه روبه رو خواهید شد. همچنین پر شدن کیسه به طور کامل می تواند کیسه را پاره کند پس خوب است که به موقع به تعویض کیسه بپردازید. 

جاروبرقی های مخزنی یا bagless vacuum cleaners

جاروبرقی  مخزنی که به انها بدون کیسه نیز گفته می شود ابتدا در سال 1980 پیش نمونه شد و همین سبب شد که جاروبرقی های بدون کیسه رواج پیدا کند. ابتدا در سال 2000 جاروبرقی های بدون کیسه عرضه بازار شدند و مورد استفاده قرار گرفتند. جاروبرقی های مخزنی هم همانطور که از اسمش پیداست به جای کیسه دارای یک محفظه شفاف می باشد که گرد و خاک و درون آن قرار می گیرند و می توانید آن را خالی کرده و سپس دباره در جای خود قرار دهید. این جاروبرقی مخزنی هم نیز دارای محبوبیت و طرفداران زیادی می باشد. در زیر به بررسی نقاط قوت جاروبرقی های مخزنی می پردازیم.

تشخیص زمان درست خالی کردن

 از انجایی که جاروبرقی مخزنی دارای مخزن شفافی می باشند به راحتی می توانید با نگاه کردن به آن تشخیص دهید که آیا مخزن چقدر پر شده است و ایا نیاز به تخلیه کردن دارد یا خیر. همچنین می توانید تشخیص دهید که آیا جاروبرقی به خوبی به جمع آوری گرد و خاک و زباله ها می پردازد یا خیر.

کم هزینه تر بودن

جاروبرقی مخزنی با دارا بودن مخزن شفافی که دارند دیگری نیازی به خرید کیسه نیست. پس از پر شدن مخزن می توانید آن را تخلیه و تمیز کنید و دوباره همان مخزن را در جای خود قرار دهید و به استفاده از جاروبرقی بپردازید. 

سازگار با محیط زیست

از آنجایی که جاروبرقی های مخزنی نیازی به استفاده از کیسه ندارند پس برای محیط زیست مناسب تر و سازگار تر می باشند زیرا دیگر کیسه ای نیست که بخواهید آن را دور بیاندازید و خطری برای محیط زیست ایجاد کنید. 

قدرت مکش بالاتر

جاروبرقی های مخزنی به نسبت جاروبرقی های کیسه ای از قدرت مکش بیتری برخوردار می باشند و این را تنها با چند دقیقه جاروکردن می توانید متوجه شوید. از دلایل قدرت بیشتر مکش در این جاروبرقی های مخزنی اندازه بزرگتر موتور آن می باشد. 

نقاط ضعف جاروبرقی های مخزنی شامل موارد زیر می باشد.

 

بهداشتی نبودن

جاروبرقی های مخزنی در واقع بهداشتی نمی باشند زیرا دارای مخزن های شفافی هستند که پس از هر بار پر شدن نیاز به تخلیه و تعویض دارند که برای این کار نیاز است هر بار مستقیم اشغال ها و گرد و خاک را خالی نمایید و تماس مستقیم با انها داشته باشید. 

نیاز به مراقبت بیشتر

جاروبرقی های مخزنی تا حدودی نیاز به مراقبت دارند. زمانی که مخزن این جاروبرقی ها پر شد نیاز است که شما مخزن آن را به خوبی شستشو دهید زیرا در غیر این صورت این مخزن می تواند محلی برای رشد باکتری ها باشد و بر بهداشتی نبودن آن بیافزاید


خرابی موتور

جاروبرقی های مخزنی از آنجایی که دارای فیلتر های کمتری هستند در واقع بیشتر در معرض خراب شدن و آسیب دیدن می باشند. سوختن موتور در این جاروبرقی ها بیشتر به دلیل نفوذ گرد و غبار به داخل آن می باشد و همچنین هزینه تعمیر آنها کمی زیاد می باشد

در نهایت خرید کدام مدل جاروبرقی برای ما مناسب تر می باشد؟

بی شک هر دو مدل جاروبرقی های مخزنی و کیسه ای دارای معایب و مزایایی می باشند و هر دو می توانند به خوبی از تمیز کردن فضای خانه برایند. نمی توان گفت به طور قطعی کدام مدل جاروبرقی بهترین گزینه می باشد و نسبت به دیگری برتری دارد زیرا با توجه به نیاز شما می تواند یک جاروبرقی بهترین گزینه باشد یا خیر. اگر در خانه افرادی هست که مشکلات آلرژی و تنفسی دارند و وقت زیادی برای مرااقبت و تعمیر ندارید، پس جاروبرقی های کیسه ای گزینه مناسی می باشد. جاروبرقی های مخزنی نیاز مکرر به تعمیر دارند و گزینه ای بهداشتی محسوب نمی شوند اما قدرت مکش تا حدودی بهتری دارند. در واقع جاروبرقی های کیسه ای در بین مردم از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند. در نظر شما کدام مدل جاروبرقی می تواند گزینه ای بهتر باشد؟
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha