نحوه تمیز کردن و جرمگیری ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن و جرمگیری ماشین ظرفشویی
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :4 /اسفند/ 1400

 به طور کلی ظرفشویی ها به صورت اتوماتیک محفظه داخلی را خود تمیز می کنند. اما همیشه اینگونه نیست و با گذشت زمان شما شاهد چربی، تیکه های غذا و مواد شوینده حل نشده روی فضای داخلی ظرفشویی می باشید که در واقع سبب می شود تا فضای داخلی ظرفشویی شکل نامطلوبی به خود بگیرد و همچنین بوی نامطبوعی را ایجاد کند. تمیز کردن ظرفشویی علاوه بر آنکه که سبب پاکیزگی ظرفشویی خواهد شد همچنین سبب عملکرد بهتر آن نیز خواهد شد. پس مهم است که هر چند وقت یکبار به تمیز کردن آن بپردازید. البته برای تمیز کردن ظرفشویی قانون خاصی وجود ندارد و اکثر افراد روزانه به تمیز کردن ظرفشویی می پردازند و بعضی هم به صورت ماهانه یا هفتگی که با توجه به شرایط افراد فرق می کند.


برای بیشتر افراد شاید سوال باشد که هر چند وقت یکبار باید به تمیز کردن ظرفشویی خود بپردازیم؟ 

همانطور که در بالا اشاره کردیم قانون خاصی وجود ندارد اما بهتر است که هفتگی آن را تمیز کنید. تمیز کردن محفظه ظرفشویی به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه قابل انجام می باشد. به صورت روزانه و هفتگی شما می توانید تکه های غذایی را که به قطعات داخلی چسپیده اند را جدا کنید و قطعات را با پارچه تمیز کنید. همچنین به صورت ماهانه شما می توانید به صورت اصولی به تمیز کردن ظرفشویی بپردازید که در ادامه به توضیح ان خواهیم پرداخت.


چه زمانی می فهمید که ظرفشویی شما به جرمگیری کردن و تمیز کردن نیاز دارد؟

یکی از نشانه هایی که به شما اعلان می دهد به تمیز کردن ظرفشویی بپردازید بوی نامطبوع داخل ظرفشویی می باشد که دلیلی بر نیاز داشتن ظرفشویی به تمیز کردن می باشد. دومین نشانه که به شما اعلان می دهد افت کیفیت شستشوی ظرفشویی می باشد که ظرفشویی عملکرد و کارایی قبلی را ندارد و ظروف را بدون تمیز کردن تحویل شما خواهد داد. در هنگامی که این دو علامت را در ظرفشویی خود مشاهده کردید بهتره سریع به تمیز کردن ظرفشویی خود بپردازید. 

توصیه های تمیز کردن فضای داخلی ظرفشویی

اول از هر کاری برای تمیز کردن ظرفشویی سعی کنید دستگاه را از برق خارج کنید تا به سلامتی شما اسیبی نرسد. خیلی از افراد هستند که برای تمیز کردن فضای داخلی از وایتکس استفاده می کنند. در واقع تمیز کردن قطعات ظرفشویی با وایتکس اشتباه ترین کار است زیرا سبب اسیب به قطعات ظرفشویی خواهد شد بخصوص اگر قطعات ان از استیل ضد زنگ باشد. استفاده کردن از مایع ظرفشویی بی کیفیت سبب ایجاد لک های سختی بر روی ظرفشویی خواهد شد پس همواره سعی کنید از مایع های با کیفیت استفاده کنید. همچنین گاهی اوقات علاوه بر مایع ظرفشویی، رسوب موجود در آب نیز سبب ایجاد لک خواهد شد که بهتر است برای جلوگیری از این کار از نمک استفاده کنید. در پایان چرخه شستشو شما می توانید با باز کردن درب از کپک و بوی نامطبوع جلوگیری کنید. 

نحوه تمیز کردن ظرفشویی

در واقع تمیز کردن و جرمگیری ظرفشویی کار چندان سختی نمی باشد. از انجایی که قطعات ظرفشویی قابلیت جداسازی و تفکیک را دارند می توانید قطعات آن را از هم جدا کنید و به تمیز کزدن و جرمگیری این قطعات بپردازید. در واقع شما می توانید برای تمیز کردن و پاکسازی این قطعات ظرفشویی از مواد طبیعی که در هر خانه ای یافت می شوند، همچون ابلیمو، سرکه یا جوش شیرین بهره بگیرید. یکی دیگر از روش های مورد پسند و قبول بیشتر افرا این می باشد که درون ماشین ظرفشویی مواد طبیعی همچون سرکه و نمک ریخته و همچون دفعات قبلی که ظرفشویی را روشن کردید می توانید ظرفشویی را به صورت عادی و روی اب گرم که قرار دادید بعد از گذشت چند دقیقه شاهد تمیزی قطعات ظرفشویی خواهید شد.  یکی دیگر از موادی که خیلی خوب قطعات ظرفشویی را تمیز و سفید یا در واقع جرمگیری خواهد کرد جوش شیرین می باشد. این جوش شیرین از بهترین موادی می باشد که افراد از ان برای تمیز و سفید کردن انواع محصولات استفاده می کنند. شما با ترکیب جوش شیرین با سرکه یا ابلیمو می توانید تمامی چربی ها را از بین ببرید. یکی دیگر از روش های جرمگیری و تمیز کردن ظرفشویی استفاده از قرص های ظرفشویی می باشد.  استفاده از این قرص ها بسیار اسان بوده و همچنین در بین مردم بسیار رایج و روشی محبوب می باشد. امروزه در بازار انواع قرص و ژل های جرمگیری ماشین ظرفشویی یافت می شود و مردم نمی دانند که کدام را انتخاب کنند. در واقع قرص ها از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند و استفاده از ان همچون جوش شیرین و دیگر مواد می باشد تنها کافی است که یک قرص را داخل ظرفشویی قرار دهید و ظرفشویی را روشن کنید و روی برنامه auto قرار دهید. که پس از اتمام چرخه ظرفشویی به خوبی تمیز شده است و عاری از هر گونه بوی بد و چربی های اضافی می باشد. 

جرمگیری دیگر قطعات ماشین ظرفشویی

یکی از  اصلی ترین قطعات یک ظرفشویی لاستیک آن می باشد که بیشتر مواد غذایی در لا به لای ان گیر می کنند و بیشترین چربی را در خود نگه می دارد. پاک کردن این لاستیک آسان بوده و تنها کافی است با یک اسفنج یا پارچه که به سرکه آغشته شده است می توانید آن را تمیز کنید. از دیگر قطعات قابل شستشوی ظرفشویی های سبد های ان می باشد. سبد ها را می توانید جدا کنید و با یک مسواک به تمیز کردن ان بپردازید. از دیگر قطعات اصلی می توان به فیلتر ظرفشویی اشاره کرد. در واقع فیلتر ها مهم ترین قسمت می باشند و در صورت پاک نکردن ان برای مدت طولانی ظرفشویی دچار مشکلات زیادی خواهد شد. پس حتما فیلتر را تمیز کنید و در صورتی که خراب شده باشد آن را تعویض کنید. در انتها باید کامل صبر کنید تا ظرفشویی خشک شود بعد به روشن کردن و استفاده از آن بپردازید.

 

جمع بندی

قطعا  ظرفشویی ها از مهم ترین وسایل در هر خانه ای می باشند و نیازمند مراقبت هستند. تمیز کردن و جرمگیری ظرفشویی تاثیر خیلی زیادی بر عملکرد ان می گذارد پس سعی کنید که به صورت هفگی به تمیز کردن ظرفشویی خود بپردازید و از آن نگهداری کنید تا شاهد عملکرد و کارایی خوب ان شوید. 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha