بررسی تفاوت کولر گازی های اینورتر و بدون اینورتر

بررسی تفاوت کولر گازی های اینورتر و بدون اینورتر
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :16 /تیر/ 1400

بررسی تفاوت کولر گازی های اینورتر و بدون اینورتر 

 

 

نیاز روز افزون بشر برای رفاه بیشتر باعث شده است که انواعی از محصولات شگفت انگیز و کاربردی به تولید برسند و در خدمت انسان ها قرار بگیرند. یکی از محصولاتی که در چند سال اخیر متوجه تغییرات بسیار زیادی شده است، کولر گازی است. امروزه تعداد تولیدی این محصول با انواعی از برند ها بسیار زیادی شده است. به طور کلی کولر گازی های به دو نوع اسپلیت دو تکه و ایستاده تقسیم می شوند و می توان آن ها را بر اساس ظرفیت نیز دسته بندی کرد. اما امروزه یک فناوری جدید و فوق العاده نیز به آن ها افزوده شده است و یک دسته بندی جدید نیز به آنها اضافه کرده است و در زیر بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

فناوری یاد شده همان اینورتر است که با نصب قطعه هایی در داخل کمپرسور، این فناوری به کولر گازی ها اضافه می شود. این فناوری خواهد توانست کولر گازی های با مصرف کمتر رابه بازار روانه کند و صرفه جویی خوبی را به ثبت برساند. اما سوال اصلی اینجاست که تفاوت کولر گازی های اینورتر و بدون اینورتر در چیست ؟ با ما همراه باشید چراکه در مقاله زیر می خواهیم در این مورد توضیحاتی داشته باشیم . 

 

 

مقایسه اینورتر دار و بدون اینورتر کولر گازی

 

نخوه فعالیت و معایب کولر گازی های معمولی 

 

در کلیه کولر گازی های معمولی تقریبا قطعت یکسانی وجود دارد اما میان ماندگاری و برند آن ها باهم فرق دارد. یکی از قطعاتی که در آن ها برخلاف کولر گازی های اینورتر وجود دارد، قطعه ترموستات در قسمت خروجی هواست. این قطعه در هر لحظه میزان دمای هوا را خواهد سنجید و در زمان رسیدن ها به نقطه هدفی که برای آن تعیین می شود، کولر را خاموش خواهد نمود. شاید تا اینجا هیچ اتفاقی برای مصرف زیاد نیافتاده باشد اما باید بدانید که پس از راه اندازی و شروع دوباره کولر گازی میزان مصرف و ولتاژ ورودی به کولر گازی به دو برابر حالت عادی خواهد رسید. این میزان ولتاژ به قدری زیاد است که حتی می تواند سیستم سیم کشی های ضعیف را نیز تخریب کرده و از بین ببرد. به این ترتیب کولر گازی های بدون اینورتر و معمولی با خاموش و روشن های مکرر باعث افزایش مصرف انرژی و برق خواهند شد. یکی دیگر از معایب این کولر گازی ها وجود کمپرسوری با قطعات بزرگ و نامنظم است. این کمپرسور ها سر و صدای بسیار زیادی دارند و می توانند استهلاک اصلی دستگاه را تحت تاثیر قرار داده و آن را بسیار بالا ببرند. بدین ترتیب از این جهت نیز مصرف دستگاه به مراتب بالا خواهد رفت و از استاندارد های موجود بیشتر فاصله خواهد گرفت.

 

 

مقایسه کولر اینورتر دار و بدون اینورتر

 

مفهوم اینورتر و مزایای آن در کولر گازی های اینورتر 

 

امروز بیشتر کولر گازی هایی که به تولید می رسند دارای فناوری اینورتر در کمپرسور های خود هستند و فروشنگان آن ها ادعا می کنند که مصرف انرژی و برق در آنها بسیار پایین آمده است و می توانند بازده بهتری را فراهم نمایند. اما سوال بعدی اینجاست که آیا این ادعا حقیقت دارد؟ اگر حقیقت دارد ، فعالیت آن به چه شکل است؟ 

در کولر گازی های معمولی برای روشن کردن دستگاه و کمپرسور در حالت اولیه، برق و ولتاژ بسیار زیادی خرج می شد که در نتیجه آن باعث بالا رفتن مصرف می شد. در کولر گازی های اینورتر به دلیل نصب این قطعه در آنها ، هنگام روشن شدن کمپرسور از دور سریع و نهایی چرخ دنده ها جلوگیری می شود به همین دلیل ولتاژ ورودی در حالت اولیه بسیار کم خواهد بود و در ادامه این ولتاژ کم کم به نقطعه هذف خود نزدیک تر خواهد شد. این حالت باعث جلوگیری از شوک تخلیه ولتاژ به سیستم سیم کشی ساختمان می شود و طول عمر سیم کشی و خود دستگاه را افزایش خواهد داد. همچنین سیستم اینورتر در کولر گازی ها به گونه ای است که هنگام رسیدن دما به نقطه هدف، کم کم از قدرت و دور موتورخواهد کاست و از خاموش شدن کلی کمپرسور و کولر جلوگیری می کند. این حالت باعث می شود از تکانه ها و خاموش و روشن شدن های مکرر کمپرسور جلوگیری به عمل آید. بدین ترتیب میزان مصرف در این کولر گازی ها به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. یکی دیگر از مزایای این فناوری در کولر گازی های اینورتر، وجود قطعات منظم تر و با حالت سیقل بهتر در کمپسوراست. شاید دلیل این جمله را درک نکنید اما باید بدانید که وجود این چنین قطعات باعث اصطکاک کمتر خواهد شد و در نتیجه هم استهلاک کمپرسور کاهش پیدا می کند و هم سر و صدای خروجی تقریبا به نصف کاهش پیدا خواهد کرد.

 

 

تفاوت کولر گازی اینورتر دار و بدون اینورتر

 

تفاوت های کلی کولر گازی های اینورتر و بدون اینورتر با زبانی ساده تر

 


بر اساس توضیحات بالا می توان چند نتیجه کلی را به دست آورد. یکی اینکه در کولر گازی های اینورتر برخلاف کولر گازی های بدون اینورتر، ولتاژ ورودی دستگاه کنترل خواهد شد و از سیل برق ورودی جلوگیری به عمل می آید تا در ادامه به میزان و قدرت آن اضافه شود. همچنین درکولر گازی های اینورتر هنگامی که ترموستات رسیدن به نقطه هدف دما را اعلام می کند، برخلاف کولر گازی های بدون اینورتر خاموش نخواهد شد چراکه هنگام خاموش شدن کمپرسور ، انرژی بسیار زیادی برای فعال سازی دوباره آن باید خرج شود. در نهایت تفاوت دیگر آن ها با یکدیگر در نوع قطعات کمپرسور آنهاست چراکه در کمپرسور کولر گازی های اینورتر از قطعات صاف و سیقل داده ای استفاده می شود تا هم استهلاک و هم اصطکاک داخلی کم شود و همچنین اینکه سر و صدای خروجی به شدت کاهش پیدا کند.

 

در نهایت

به طور کلی امروزه کولر گازی های اینورتر دار به دلیل مصرف کمتر و سر و صدای ضعیف تر آنها بسیار مورد علاقه هستند. کولر گازی های اینورتر در بازار های ایران و حتی جهان در دو نوع کمپرسور AC و DC وجود دارند که نوع DC آن ها با برق و ولتاژ ایران بسیار سازگار ترند چراکه نوع دیر آنها باید برای تبدیل به ولتاژ ورودی کولر گازی ها تغییر رویه دهد. انید است که این مقاله مورد تاید شما عزیزان قرار گرفته باشد و بتوانید نظرات خود را برای ما بیان کنید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha