تفاوت تلویزیون Q80B و Q70B سامسونگ

تفاوت تلویزیون Q80B و Q70B سامسونگ
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :23 /خرداد/ 1401

Q70B و Q80B  دو تا از تلویزیون های میان رده سامسونگ بودند که در سال 2022 عرضه بازار شدند. این تلویزیون های میان رده از بهترین تلویزیون های سامسونگ می باشند که از کیفیت بسیار خوبی برخوردار می باشند و همین سبب شده تا سهم بزرگی از بازار خرید را به خود اختصاص دهند. تلویزیون  Q80B از سری 8 و تلویزیون Q70B  از سری 7 می باشد و می توان گفت که تلویزیون Q80B مدل بالاتر می باشد. این دو تلویزیون از بسیار لحاظ با هم شباهت و تفاوت هایی دارند. در ادامه با نقد و بررسی تفاوت و شباهت های این دو مدل تلویزیون با ما همراه باشید. 

 

طراحی و دیزاین تلویزیون های سامسونگ Q70B و Q80B 

این تلویزیون های سامسونگ هر دو از نظر طراحی تلویزیون های مدرن و شیک محسوب می شوند. در نگاه اول به هر دو تلویزیون متوجه فریم باریک هر دو مدل تلویزیون خواهید شد که در اطراف تلویزیون قرار گرفته اند. فریم یا به عبارتی دیگر قاب هر دو مدل تلویزیون حدودا 1 سانتی متر می باشد. این فریم 1 سانتی متر مشکی جلوه ای بسیار زیبا را در هر دو تلویزیون ایجاد کرده است.  در رابطه با قسمت پشتی تلویزیون های Q70B و Q80B باید گفت که شباهت زیادی به هم دیگر دارند و تفاوت چندانی به چشم نمی خورد. قسمت پشتی هر دو مدل تلویزیون به رنگ مشکی و با نهایت سادگی و با چند لاین و شیار افقی طراحی شده است. در قسمت چپ هر دو مدل تلویزیون محل تعبیه شدن درگاه های ورودی تلویزیون ها به چشم می خورد. پس در واقع از نظر طراحی قسمت مشتی هم نی توان گفت سامسونگ این دو تلویزیون Q70B و Q80B را مشابه به هم دیکر دیزاین کرده است. از لحاظ استحکام هر دو امتیاز تقریبا مشابهی را کسب کرده اند اما تا حدودی می توان گفت که تلویزیون Q70B دارای استحکام بیشتری می باشد. 

پایه ها و ضخامت بدنه تلویزیون های سامسونگ مدل Q70B و Q80B 

پایه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. این دو مدل تلویزیون سامسونگ از لحاظ طراحی پایه ها تا حدودی با هم متفاوت می باشند. در واقع هر دو مدل پایه در مرکز و وسط تلویزیون قرار می گیرند و از پهنا و عرض کمی برخوردار می باشند به عبارتی دیگر فضای کمی را خواهند گرفت. پایه اصلی تلویزیون Q80B به وسیله یک شاخه به بدنه اصلی متصل می باشد و در مقابل تلویزیون Q70B نیز پایه اصلی آن به وسیله یک شاخه به بدنه تلویزیون متصل می باشد. هر دو پایه تلویزیون ها به رنگ مشکی می باشد و از استحکام خوبی برخوردار می باشند که بدون هیچ لرزشی وزن تلویزیون را تحمل خواهند کرد. سامسونگ هر دو مدل تلویزیون را با قابلیت نصب بر روی دیوار عرضه کرده است و شما به راحتی می توانید با حذف مایه ها تلویزیون را بر روی دیوار متصل کنید. نصب تلویزیون بر روی دیوار یک گزینه بسیار پرطرفدار در بین مردم می باشد که سبب ایجاد فضای مرتب تر خواهد شد. نکته دیگر در طراحی تلویزیون که حائز اهمیت می باشد، ضخامت بدنه تلویزیون می باشد. در واقع هر دو مدل تلویزیون بدنه ای نسبتا ضخیم دارند و جز تلویزیون های ظریف محسوب نمی شوند. ضخامت بدنه این دو تلویزیون Q70B و Q80B تقریبا برابر با 5 سانتی متر می باشد و بدنه تلویزیون Q70B تا حدودی باریک تر از بدنه تلویزیون Q80B می باشد. 

کیفیت و وضوح تصاویر در تلویزیون های  Q70B و Q80B سامسونگ 

این دو مدل تلویزیون سامسونگ از کیفیت تصویر 4K برخوردار می باشند. این کیفیت تصویر قادر است تصاویر را با رزولوشن 3840x2160 به نمایش بگذارد. پس در واقع از لحاظ رزولوشن هر دو تلویزیون شبیه به همدیگر عمل می کنند. پنل که یکی از عوامل مهم در نمایش رنگ و تصاویر می باشد در این دو تلویزیون Q70B و Q80B مشابه می باشد. پنل هر دو مدل تلویزیون VA می باشد. این پنل تصاویر رادبا عمق بیشتر و رنگ های طبیعی تری به اشتراک می گذارد اما در مقابل زاویه دید گسترده ای را ارائه نخواهد داد که سامسونگ آن را با قابلیت Wide Viewing Angle جبران کرده است و هر دو تلویزیون از زاویه دید گسترده ای برخوردار می باشند. به این معنی که در هر گوشه ای از خانه باشید می توانید به راحتی بدون هیچ افت کیفیتی به تماشای تلویزیون بپردازید.  این دو مدل تلویزیون دارای عمق رنگ 10 بیت (8 بیت + FRC) می باشد که تاثیر مستقیمی بر روی نمایش رنگ ها خواهد گذاشت. این تلویزیون ها از لحاظ کنتراست امتیاز مشابهی را کسب کرده اند و می تواند رنگ مشکی را با عمق خوبی به نمایش بگذارند. فرمت های HDR که شامل HDR10 و HLG می باشد در هر دو مدل تلویزیون پشتیبانی خواهد شد. این قابلیت ها سبب می شود تا رنگ ها را با عمق بیشتر و کیفیت بهتری مشاهده کنید. نور پس زمینه تلویزیون Q80B دارای نور پس زمینه  Direct Full Array LED و تلویزیون Q70B دارای نور پس زمینه Edge LED می باشد  و در واقع تلویزیون Q80B می تواند عملکرد بهتری داشته باشد. شاخص کیفیت تصویر یا PQI در این تلویزیون ها متفاوت می باشد. در واقع شاخص کیفیت تصویر یا PQI به امتیازی گفته می شود که سامسونگ پس از امتحان کیفیت تصاویر تلویزیون های خود به آنها می دهد. امتیاز تلویزیون Q70B برابر با  3400 و تلویزیون Q80B برابر با 3800 می باشد. پس کیفیت تصویر تلویزیون Q80B می تواند به نسبت تلویزیون Q70B بهتر باشد. 


عملکرد و کارایی تلویزیون های  Q70B و Q80B سامسونگ

این تلویزیون های Q70B و Q80B تلویزیون ها قدرتمندی محسوب می شوند. پردازنده هر دو مدل تلویزیون Quantum Processor 4K می باشد. این  پردازنده عملکرد بسیار خوبی دارند و می تواند تصاویر را به خوبی پردازش کند و تصاویر را با کیفیت بهتری ارائه دهد. علاوه بر پردازنده رفرش ریت نیز می توانید تاثیر مستقیم و مهمی بر روی کیفیت نمایش تصاویر بگذارد. در واقع رفرش ریت این دو مدل تلویزیون برابر با 120 هرتز می باشد که گزینه بسیار خوبی می باشد و می تواند صحنه های سریع همچون فوتبال و بازی های اکشن را بدون کندی و تاری به نمایش بگذارد. به طور کلی هر دو تلویزیون از لحاظ عملکرد شبیه به هم دیگر عمل می کنند. 


کیفیت صدای تلویزیون های  Q70B و Q80B سامسونگ

از تفاوت های اصلی این دو مدل تلویزیون Q70B و Q80B سامسونگ می توانیم به صدای آن اشاره کنیم. تلویزیون Q70B دارای سیستم صوتی دو کانال می باشد. به عبارتی دیگر یعنی دارای دو بلند گوی 10 وات می باشد که به طور کلی میزان صدای 20 وات را به گوش شما خواهد رساند. در مقابل تلویزیون Q80B دارای 4 بلندگوی 10 وات و 2 ووفر 10 وات می باشد که صدای 60 وات را به گوش شما خواهد رساند. تفاوت میان صدای ان ها بسیار مشهود است و تلویزیون Q80B دارای صدای بلند تری می باشد. از لحاظ تکنولوژی های صدا هر دو تلویزیون دارای تکنولوژی های مشابهی می باشند به جز تکنولوژی Dolby Atmos که تلویزیون Q80B از آن برخوردار می باشد اما در مقابل تلویزیون Q70B از آن بهره نمی برد. Dolby Atmos تکنولوژی می باشد که به صدایی فراگیر و همه جانبه و تقریبا سه بعدی مانند کمک می کند. 


درگاه های ارتباطی تلویزیون های  Q70B و Q80B سامسونگ

این دو مدل تلویزیون سامسونگ از لحاظ درگاه های ارتباطی با هم دیگر تفاوت چندانی ندارند. هر دو تلویزیون از 4 پورت hdmi و 2  پورت usb برخوردار می باشند. قسمت پشتی تلویزیون به این درگاه های ارتباطی اختصاص داده شده است. از دیگر پورت های مشترک این دو مدل تلویزیون میتوانیم به خروجی صوتی دیجیتال، اترنت و انتن اشاره کنیم. همچنین هر دو مدل تلویزیون از قابلیت اتصال به بلوتوث و وای فای برخوردار می باشند. 


قابلیت های هوشمند تلویزیون های  Q70B و Q80B سامسونگ

سیستم عامل تلویزیون های سامسونگ تایزن می باشد. این دو مدل تلویزیون سامسونگ دارای سیستم عامل  تایزین نسخه 6.5 می باشند. دستیار های صوتی در هر دو مدل تلویزیون که شامل 
     وGoogle Assistant  Bixby    و Alexa می باشد، در هر دو مدل تلویزیون به چشم می خورد. با استفاده از این دستیار های صوتی می توانید به جستجوی صوتی بپردازید و دستورات خود را به صورت صوتی روی تلویزیون اعمال کنید. ریموت کنترل هر دو تلویزیون از نوع اسمارت و خورشیدی می باشد. به این معنی که بدون باتری و برق و تنها با استفادا از نور خورشید شارژ خواهد شد و این می تواند کمک زیادی را به محیط زیست بکند. قابلیت هوشمند مشترک دیگر در بین این تلویزیون ها Google Dou می باشد. این قابلیت به شما امکان برقراری تماس های تصویری را فراهم‌ می کند. قابلیت نصب برنامه در هر دو مدل تلویزیون به چشم می خورد. این تلویزیون ها از منوی فارسی و تله تکست نیز پشتیبانی می کنند. به طور کلی تفاوت چندانی میان این دو تلویزیون از نظر قابلیت های هوشمند به چشم نمی خورد. 


قابلیت گیمینگ در تلویزیون های Q70B و Q80B سامسونگ 

این دو مدل تلویزیون سامسونگ گزینه مناسبی برای بازی های ویدئویی محسوب می شوند. هر دو تلویزیون از پورت ورودی HDMI 2.1 و تکنولوژی VRRپشنیبانی می کنند و رفرش ریت متغییری را ارائه خواهد داد. این دو تلویزیون همچنین به دلیل برخورداری از رفرش ریت 120 هرتز می توانند بازی های اکشن را روان و بدون هیچ کندی و تاری به اشتراک بگذارند. قابلیت HGIG در هر دو تلویزیون نیز پشتیبانی می کند و تصاویر و رنگ ها را به صورت طبیعی تر و شفاف تر به نمایش می گذارد. از همه مهمتر تکنولوژی ALLM می باشد. این تکنولوژی سبب تاخیر ورودی بسیار پایینی می شود و بازی ها به سرعت و بدون تاخیر پلی خواهند شد. 


سخن پایانی 

این تلویزیون های سامسونگ که در سال 2022 عرضه بازار شدند هر کدام از کیفیت خوبی برخوردار می باشد و برای خریدار این می تواند آن ها را سردرگم کند. تلویزیون Q70B و Q80B سامسونگ هر دو تلویزیون های میان رده محسوب می شوند و تقریبا می توان گفت در یک سطح عمل می کنند. اما تلویزیون Q80B از لحاظ کیفیت صدا و تا حدودی کیفیت تصاویر نسبت به تلویزیون Q70B برتری دارد. اما از لحاظ کیفیت ساخت، گیمینگ و قابلیت های هوشمند می توان گفت در یک سطح می باشند. در نهایت هر دو تلویزیون از کیفیت خوبی برخوردار می باشند و خرید و انتخاب هر کدام به علایق و نیاز شما بستگی خواهد داشت.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha