تفاوت تلویزیون های Q60B با Q70B سامسونگ

تفاوت تلویزیون های  Q60B با Q70B سامسونگ
نوشته شده توسط : یاسان کالا تاریخ انتشار :17 /اردیبهشت/ 1401

سامسونگ یکی از برند های غول دنیا در حوزه تولید لوازم الکترونیکی می باشد. این برند هر ساله محصولات جدید را عرضه بازار می کند. برند سامسونگ در سال 2022 تلویزیون های بالارده ای را عرضه بازار کرده است که اینبار قصد داریم دو تا از تلویزیون های سامسونگ محصول سال 2022 را با همدیگر مقایسه کنیم. دو مدل تلویزیون Q60B و Q70B از برند سامسونگ با فناوری QLED را با همدیگر مقایسه و زیر ذره بین قرار دهیم تا بتوانید نقاط ضعف و مثبت هر کدام را درک کنید و انتخاب مناسب میان این دو داشته باشید. تلویزیون Q60B از سری 6 و تلویزیون Q70B از سری 7 می باشد. هر دو مدل تلویزیون از فروش بالا و محبوبیت زیادی برخوردار می باشند. در ادامه با ما همراه باشید.


 طراحی و دیزاین تلویزیون Q60B و Q70B سامسونگ

در واقع پیدا کردن تفاوت های زیاد میان این دو مدل تلویزیون بالارده QLED کمی سخت می باشد. این دو مدل تلویزیون از نظر طراحی بسیار شبیه به همدیگر می باشند. در نگاه کلی به هر دو مدل تلویزیون متوجه خواهید شد که هر دو دارای فریم بسیار باریکی می باشند که دور تلویزیون قرار گرفته اند. فریم تلویزیون Q60B مشکی و فریم تلویزیون Q70B خاکستری می باشد. فریم هر دو مدل تلویزیون به قدری باریک می باشد که جز تلویزیون های بدون فریم محسوب خواهند شد. در رابطه با قسمت پشتی تلویزیون های Q60B و Q70B باید گفت که  سامسونگ هر دو مدل را با یک طراحی و یک رنگ مشابه  مشکی عرضه کرده است و تفاوتی در قسمت پشتی این دو مدل تلویزیون به چشم نمی خورد. تا اینجا که به این نتیجه رسیدیم تفاوتی در قسمت پشتی و فریم آنها وجود ندارد اما میرسیم به پایه های این دو مدل تلویزیون که با هم متفاوت هستند. پایه های تلویزیون سامسونگ Q60B از نوع جانبی دوشاخه تخت می باشد و در دو طرف تلویزیون قرار می گیرد اما تلویزیون Q70B از نوع مرکزی می باشد و پایه آن در وسط تلویزیون قرار میگیرد. پایه هر دو مدل تلویزیون بسیار شیک می باشند اما به نظر میرسد که پایه های مرکزی در بین مردم از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشند و ظاهر زیباتری را ایجاد خواهند کرد. همچنین از نظر استحکام هر دو مدل پایه بسیار محکم می باشند و نگرانی بابت استحکام آن ها وجود ندارد. البته شایان ذکر می باشد هر دو مدل تلویزیون از قابلیت نصب بر روی دیوار برخوردار می باشند و بدون نیاز به پایه ها می توانید آن ها را بر روی دیوار نصب کنید. یکی دیگر از ویژگی های مهم در طراحی یک تلویزیون ضخامت بدنه آن می باشد. ای دو مدل تلویزیون سامسونگ هر دو دارای بدنه ای با ضخامت کمی می باشند اما با نگاه دقیق تر متوجه می شوید که بدنه تلویزیون Q70B تا حدودی ظریف تر می باشد اما این به این معنا نمی باشد که تلویزیون Q60B تلویزیونی ظریف نمی باشد. در واقع هر دو تلویزیون Q60B و Q70B جز تلویزیون های باریک محسوب می شوند که نصب ان ها بر روی دیوار جلوه ای خاص را به محیط مدنظر شما خواهد بخشید. 


کیفیت تصویر تلویزیون های Q60B و Q70B سامسونگ

این تلویزیون های QLED سامسونگ در واقع از نظر کیفیت تصویر با هم تفاوت ها و شباهت هایی دارند. شباهت ان ها در کیفیت تصویر وجود رزولوشن 2160×3840  و کیفیت تصویر 4K می باشد. در واقع این تلویزیون ها هر دو کیفیت خوبی برای نمایش تصاویر به صورت واقعی دارند اما از انجایی که تلویزیون Q70B مدل بالاتر تلویزیون Q60B می باشد پس قطعا سامسونگ تغییرات مثبتی را جهت نمایش بهتر کیفیت تصاویر در تلویزیون Q70B ایجاد کرده است. شاخص کیفیت در این تلویزیون ها متفاوت می باشد. سامسونگ با امتحان کردن تلویزیون های خود به آنها نمره می دهد و هر چقدر نمره بالاتر باشد نشان از کیفیت بهتر آن تلویزیون است که شاخص کیفیت در تلویزیون Q70B برابر با 3400 و در تلویزیون Q60B برابر با 3100 می باشد و کاملا مشهود می باشد که تلویزیون Q70B دارای نمایش تا حدودی بهتر می باشد. یکی دیگر از شباهت های انها وجود پنل VA می باشد و هر دو مدل تلویزیون دارای پنل VA می باشند. در واقع این پنل تاثیر مستقیمی بر روی نمایش رنگ های واقعی و کنتراست عمیق تر دارد اما در واقع پنل VA تا حدودی زاویه دید محدود تری دارد که سامسونگ در تلویزیون Q70B آن را با فناوری Wide Viweing Angle جبران کرده است به عبارتی دیگر زاویه دید تلویزیون Q70B بهتر از تلویزیون Q60B می باشد. در رابطه با نور پس زمینه هر دو تلویزیون دارای روشنایی کافی می باشند و هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند. در رابطه با قابلیت های HDR نیز تا حدودی با هم شباهت دارند و هر دو تلویزیون دارای قابلیت HDR10  و HLG می باشند اما تلویزیون Q70B دارای یک قابلیت بیشتر HDR10+ می باشد و می تواتد تاثیر بهتری را بر روی تلویزیون Q70B بگذارد. به طور کلی هر دو مدل تلویزیون از لحاظ نمایش تصاویر بی نظیر هستند اما تلویزیون Q70B دارای نمایش بهتری می باشد.


عملکرد تلویزیون های Q60B و Q70B سامسونگ

این دو مدل تلویزیون دارای پردازنده های تا حدودی متفاوت می باشند. تلویزیون Q70B دارای پردازنده Quantum Processor 4K می باشد. این پردازنده بسیار قدرتمند می باشد و به شیوه بسیار عالی سبب بهبود کیفیت تصاویر خواهد شد اما تلویزیون Q60B دارای پردازنده Quantum Processor Lite می باشد که این پردازنده هم همچون پردازنده Q70B قدرتمند است اما تا حدودی پردازنده تلویزیون Q70B بازم توانسته پیشی بگیرد و عملکرد بهتری را ارائه بدهد. اما میرسیم به اصلی ترین تفاوت تلویزیون Q70B و Q60B که رفرش ریت آن ها می باشد. این دو مدل تلویزیون از نظر رفرش ریت تفاوت زیادی با هم دیگر دارند. رفرش ریت تلویزیون  Q70B برابر با 120 هرتز می باشد و در مقابل تلویزیون Q60B دارای رفرش ریت 60 هرتز می باشد. هرچقدر نرخ رفرش بالاتر باشد، شاهد تصویر روان ‌تر و نرم‌ تری خواهیم بود که همانطور مشاهده می کنید تلویزیون Q70B دارای رفرش ریت بالاتر از تلویزیون Q60B می باشد و قطعا در حین اجرای بازی متوجه لرزش و کندی پخش تصاویرنخواهید شد.


کیفیت صدا تلویزیون های Q60B و Q70B سامسونگ

از نظر صدا این دو مدل تلویزیون با درصد بالایی به همدیگر شبیه می باشند. هر دو مدل تلویزیون های Q60B و Q70B دارای میزان صدای 20 وات می باشند. این میزان صدای 20 وات متشکل از دو بلندگوی 10 وات می باشد. قابلیت Object Tracking Sound  در این دو مدل تلویزیون پشتیبانی می شود و همچنین Dolby Digital Plus در هر دو مدل تلویزیون سبب می شود صدا با کیفیت بهتری به گوش شنوندگان برسد. تفاوتی که میان این دو مدل تلویزیون از لحاظ صوتی وجود دارد این است که تلویزیون Q70B دارای قابلیت Adaptive Sound می باشد که بسیار حرفه ای عمل می کند و صدا به صورت هوشمند تنظیم خواهد شد و تلویزیون Q60B نیز دارای همین فناوری می باشد با این تفاوت که معمولی عمل خواهد کرد و به اندازه تلویزیون Q70B پیشرفته نیست.


درگاه های ارتباطی تلویزیون های Q60B و Q70B سامسونگ

درگاه های ارتباطی تلویزیون Q60B شامل 2 پورت USB و 3 پورت HDMI می باشد  در مقابل تلویزیون Q70B دارای 2 پورت USB و 4 پورت HDMI می باشد و تنها تفاوتشان این 1 پورت بیشتر HDMI در تلویزیون Q70B می باشد.


قابلیت های هوشمند تلویزیون های Q60B و Q70B سامسونگ

هر دو مدل تلویزیون دارای سیستم عامل هوشمند تایزن می باشند. در واقع تفاوت زیادی میان این دو مدل تلویزیون از نظر سیستم عامل وجود ندارد. هر دو تلویزیون Q60B و Q70B سامسونگ از قابلیت دستیار صوتی برخوردار می باشند و دارای رابط کاربری جذابی هستند که به راحتی هر فردی قابل به استفاده از آن می باشند. همچنین هر دو مدل تلویزیون از قابلیت اتصال به شبکه های جهانی همچون یوتیوب و نتفلیکی برخوردارند و با آن می توانید سریال ها و فیلم های مورد علاقه خود را دنبال کنید. مهم ترین تفاوت در قابلیت ها هوشمند این دو مدل تلویزیون ریموت کنترل آن ها می باشد. ریموت کنترل تلویزیون Q60B از نوع معمولی اسمارت می باشد در حالی که ریموت کنترل تلویزیون Q70B از نوع اسمارت خورشیدی می باشد. این ریموت کنترل های خورشیدی که یک فناوری جدید محسوب می شود و با استفاده از نور خورشید این ریموت کنترل شارژ خواهد شد دیگر نیازی به باتری نخواهد بود اما در تلویزیون Q60B  این فناوری وجود ندارد.


قابلیت بازی در تلویزیون های Q60B و Q70B سامسونگ

اینکه کدام تلویزیون برای بازی بهتر است بسیار مشهود است. تلویزیون Q70B با رفرش ریت 120 هرتز قطعا می تواند صحنه ها را بسیار سریع تر و روان تر بدون هیچ کندی و تاری به اجرا بگذارد پس با خیال راحت می توانید بازی های حرفه ای را با آن پلی کنید زیرا خروجی تصویر K@120Hz4  پشتیبانی خواهد کرد. در مقابل تلویزیون Q60B دارای رفرش ریت 60 هرتز می باشد. این رفرش ریت 60 هرتز به اندازه 120 هرتز حرفه ای نمی باشد و تنها می توانید بازی های رایانه ای معمولی را با آن پلی کنید. وجه مشترک این دو مدل تلویزیون از لحاظ گیمینگ قابلیت ALLM می باشد که کمک می کند تاخیر ورودی کاهش پیدا کند. به طور کلی تلویزیون Q70B یک تلویزیون بی نظیر برای بازی می باشد و با آن می توانید از بازی های حرفه ای لذت ببرید. 

جمع بندی

از بین این دو تلویزیون Q60B و Q70B سامسونگ به این نتیجه میرسیم هر دو مدل از کیفیت بی نظیری برخوردار می باشند اما از آنجایی که تلویزیون Q70B سامسونگ محصول جدید تر و بالاتر می باشد پس دارای یه سری ویژگی های با کیفیت تری می باشد. تلویزیون Q70B سامسونگ یک محصول بی نظیر برای بازی های ویدئویی می باشد اما در مقابل تلویزیون Q60B چندان حرفه ای نمی باشد. اگر توان هزینه بیشتری را دارید قطعا تلویزیون Q70B بی نظیر می باشد اما اگر نمی خواهید زیاد هزینه کنید تلویزیون Q60B نیز گزینه ای مناسب می باشد. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

در حال حاظر نظری برای این مطلب ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha